“Religia jest opium dla mas” – dywagacje nad serialem Battlestar Galactica

To tak bardzo znane zdanie Marks, jakoś wcześniej nie dotarło do mnie tak silnie, jak podczas oglądania odcinku “Farma” w drugim sezonie wymienionego w tytule serialu. To, że w przyszłości istnieje wiara we “Władców Kobolu” – będących w istocie postaciami z Greckiego Panteonu, to jeszcze rozumiem, ale nie jestem w stanie zrozumieć, że dwunastu przedstawicieli ludu – swoistego rodzaju rząd – uwierzyło na słowo pani prezydent Roslin i obwołał ją Mesjaszem, witając na klęczkach… A 1/3 floty podążyła za Panią Prezydent na planetę na której pozostanie aż prosi się o wizytę Cylonów.

A skoro już o Cylonach… pomysł, że AI zwariowała na punkcie religii też jest… odważny – to w sumie pojawiło się w pewnym opowiadaniu – Dicka chyba, ale nie dam głowy – tyle, że tam był przynajmniej jakoś to uzasadniono. No ale jeszcze 2 sezony przed mną, może rzucą nieco światła.

Tak więc, nie Marks, nie Rydzyk i jego poplecznicy, a amerykański serial – w sumie co się dziwie;P

Zapewne pokuszę się kiedyś o recenzję całego serialu, jak skończę go oglądać.

ps.: nie spojlerować mi tu:)

4 thoughts on ““Religia jest opium dla mas” – dywagacje nad serialem Battlestar Galactica

  1. Znaczy, co, starożytni Grecy opuścili Ziemię, w drewnianych rakietach? Przy swojej wiedzy o kosmologii? A po za tym, skąd by wiedzieli, jak się składa flagę amerykańską?

    Like

  2. Przecież nigdzie nie jest powiedziane, że światy 12 kolonii zostały skolonizowane przez kolonistów z Ziemi. Wręcz przeciwnie. Ziemia jest 13 kolonią, a wszyscy koloniści pochodzą z Kobolu.

    Like

  3. Tak – moja Pani wczoraj trochę mi to wyjaśniła, faktycznie, to by wiele tłumaczyło. Zmyliło mnie różne naleciałości z USA, jakie się przewijają na ekranie raz po raz. Ale tutaj pewnie to zawdzięczamy scenarzystom, którzy jakoś nie umieją sobie wyobrazić cywilizacji, która nie wzorowała by się na ich wspaniałej kulturze (a może nie chcą).W podobny sposób wielu ludzi uważa i święcie broni poglądu, że Stars Wars to SF.

    Like

Comments are closed.