Siedem najczęstszych powodów dla których ludzie porzucają Linuksa

Znalezione na gazeta.pl w tamtejszej części “technicznej”. To ciekawe, że redakcja tamtejszego technobloga wykazuje się czasem głębszą “informatyką” i pisuje niesponsorowane artykuły.

Trochę pasuje do jednej z moich poprzednich notek. Tekst w języku angielskim: Top 7 Reasons People Quit Linux

22 thoughts on “Siedem najczęstszych powodów dla których ludzie porzucają Linuksa

 1. Nie czytasz dokładnie. Po za tym, podaj mi sytuację, podczas zwykłego użytkowania, w którym nie można czegoś wyklikać w takim Ubuntu. A po za tym, moja sobie jakoś poradziła – z oporami, ale w końcu przez komunikator skłoniłem ją do wklepania polecenia do konsoli i wysłania mi wyniku.

  Like

 2. Moja (niestety) nie ogarnia kopiuj-wklej. Nie podam ci sytuacji bo nie uzywam linuxa, komentuje tylko argumentacje („so what?”)

  Like

 3. W ogóle nie rozumiem dlaczego powstał ten artykuł.

  Autor próbuje w jakiś sposób polemizować z faktami (chociaż pewnie są to obegowe powody, niepotwierdzone żadnym badaniem). Jeżeli hipotetyczny Kowalski chciał używać Linuksa, ale domyślna tapeta była utrzymana w niebieskozielonej kolorystyce, a on wolałby pstrokatoróżowobłękitny w żółte groszki, to jest to naprawdę jego i tylko jego sprawa. Jeżeli jest to dla niego wystarczający powód by porzucić jakieś oprogramowanie, to nic nie da się zrobić. Można go zachęcać do ponownego spróbowania, ale argumentacja pokroju „hej, nie potrzebujesz pstrokatoróżowobłękitnej tapety w żółte groszki! Niebieskozielona też jest fajna” nie jest najlepszą drogą — to komputer musi ulec zmianie, nie człowiek który będzie z niego korzystał.

  Odnoszę wrażenie że ten artykuł jest kolejnym napisanym przez Linuksiarzy dla Linuksiarzy; jego wydźwięk brzmi „ludzie porzucają Linuksa, ale dlatego że są głupi i nie potrafią się do niego przystosować; ale jesteśmy fajni, nie?”.

  Like

 4. Ja również słyszałem takie argumenty, nie potrzebuje badań żeby widzieć, że są prawdziwe.
  Celem tego artykułu jest wskazanie, że często nie Linux jest problem a jego nowi użytkownicy. Bo jeśli koleś odrzuca system, bo standardowa tapeta mu się nie podoba, to znaczy, że odrzuciłby go, nawet, jak by była „pstrokatoróżowobłękitna”, wymyśliłby tylko inną głupią wymówkę.

  Like

 5. O, to artykuł o mnie – ja jestem pod punktem 2. Tyle że ja poświęciłem mnóstwo czasu na poszukiwania, pytanie na forach, testy itp. i nie znalazłem żadnego darmowego sposobu, by uruchomić swoją drukarkę w tym systemie (z naciskiem na słowo „darmowy”, bo wydanie 30 euro na sterowniki – obcej firmy zresztą – niespecjalnie mi się opłaca).

  Owszem, to nie wina Linuksa, tylko producenta, ale no cóż…

  Like

 6. Brakuje mi tam jednej rzeczy, która często odrzuca mnie od Linuksa: Problem z instalacją fajnego programu, którego nie ma w repozytorium dystrybucji. Albo trzeba go samemu kompilować, co nie koniecznie jest takie proste, albo wymaga on dodatkowych bibliotek/powiązań, albo wymagane biblioteki są w innej wersji niż te, które już są w systemie i wtedy zaczynają się schody.

  Wiem, że to rzadki przypadek, ale jednak irytujący dla mnie.

  Like

 7. @Sigvatr: „Celem tego artykułu jest wskazanie, że często nie Linux jest problem a jego nowi użytkownicy.” Ludzie są dla oprogramowania czy na odwrót?

  Like

 8. Karol Stilger: Programy to narzędzia, przeznaczone są do użytku dla ludzi. Jednak jeśli człowiek ma problem z obsługą młotka, którego używają inni, bo inny kolor rączki niż on by chciał, to przecież nie jest wina młotka, co nie?

  Like

 9. Ta? A to, że trzeba uczyć się prowadzić samochód i zdawać jeszcze z tego egzamin, nie świadczy, o tym, że samochody to bezużyteczne kupy złomu?

  Like

 10. Hehe, widze ze nie lapiesz. Chodzi o prostote obslugi i ilosc potrzebnego czasu na zapoznanie a nie o to czy w ogole trzeba sie czegos uczyc.

  Like

 11. Raczej Ty nie łapiesz. Ludzie są leniwi i chcieliby, że Linux to był taki Windows za free, i takie argumenty, a bo coś tam mi się zrobiło inaczej niż oczekiwałem właśnie z tego wynikają – doczytaj uważniej.

  Like

 12. I to robi. Ale żaden system, żadna sztuczna inteligencja nie wygra z naturalną głupotą (to chyba jeden z opisów jogger bota).

  Like

 13. Patrz wyżej – nie będę się powtarzał. Taki przykład: swego czasu opisywałem, jak ten Twój wspaniały Windows wyszukiwał mi pliki. Ciekawe co teraz powiesz – pewnie, że ja się nie znam.

  Like

 14. Wybacz, to bardzo nieładnie z mojej strony – widać poniosło mnie:P
  Skoro używasz Linuksa to powinieneś wiedzieć, że zwykle nie jest taki nieużyteczny.

  Like

Comments are closed.