Żywot Szatana

Film dokumentalny o Szatanie w sześciu częściach. Autorzy przybliżają nam narodziny, “ewolucję” sposobu w jaki postrzegano Diabła na przestrzeni wieków w kulturze i społeczeństwie. Sporo też rozwodzą się na temat do czego był wykorzystywany w różnych epokach (w zasadzie to zawsze do tego samego).

Film jest dość “ateistyczny” – tzn, autorzy opisują tylko tyle teologii ile jej było potrzeba, interesuje ich historia, sztuka, stosunek ludzi do wiary itd. Choć ma się słuszne wrażenie, że film jest dość skrótowy (w końcu to tylko godzina na historię chrześcijaństwa) to i tak warto zobaczyć – zachęcam.

Link na YouTube: Lucyfer – Historia Szatana 1/6 (wersja z polskim lektorem).

Tak trochę dla równowagi zamieszczam filmik, prawie o tym samym, ale z punktu widzenia Kościoła. Film jest trochę mizarnie poskładany z katolickiego dokumentu o egzorcyzmach Anneliese Michel (cały też jest gdzieś na YouTube) i własnej inwencji autora. A skoro o nim mowa, to zareklamował on swoje dzieło następująco:

Krótki filmik z fragmentów filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez TVP dający dużo do myślenia… Jeśli nie wierzysz w istnienie Boga i Szatana, po tym filmie zmienisz zdanie.

Warto było wspomnieć o tak odważnej reklamie. Jeśli Cię nie odstraszyła to film dostępny jest pod adresem: Egzorcyzmy – wypędzenie Szatana.

Innym, na pewno lepszej jakości, jest film “23 minuty w piekle”, opisujące przeżycia pewnego mocno wierzącego Amerykanina, podzielony na sześć części, z polskim lektorem.

Na YouTube, jest sporo filmów powiązanych z tą tematyką, np.: fragmenty Biblii Szatana czytane przez wokalistę grupy Kat, czy filmów powiązane ogólnie z Biblią i religią oraz wiele innych. Na Joggerze pojawiały się już ciekawe zestawy (wybaczcie, nie mogłem znaleźć), ja również wstawię, jak znajdę coś wartego uwagi.

Dopisane po publikacji:

Tak BTW, czy ktoś może słyszał, o przypadku opętania ateisty? Ale, nie liczymy tutaj okultystów, satanistów itp. choć pewnie niektórzy pewnie mają to za jedno.

8 thoughts on “Żywot Szatana

 1. “Lucyfer – Historia Szatana” – bardzo fajny dokument, brakuje mi co prawda troche szerszego opisu okultyzmu, ktory przeciez nie narodzil sie nagle po publikacjach laveya, no i brak tez niesmiertelnej wstawki na temat norweskiej sceny BM 🙂
  ale ogolnie w pelni pozytyw

  Like

 2. granica pomiedzy opetaniem a choroba psychiczna jest niewielka. lekarze i tak faszeruja tabletkami albo zamykaja w wariatkowie. tak jak w przypadku pewnej osoby z mojej rodziny. dopiero egzorcysta sobie poradzil. (ta osoba wczesniej nie byla praktykujaca).

  Like

 3. Jesteś katolikiem? Nie musisz odpowiadać. Ale jako Katolik, jest dla Ciebie jasnym, że wierzący – niepraktykujący to żart. I to rozumiem. Ale ludzie już tacy są, że nie chcą się wysilać. Wiara wielu może nie jest zbyt silna, albo nie jest nakierowana na Kościół, ale np.: wierzą w duchy, magie i Szatana (nie jako demona tylko bardziej idee). Na WP kiedyś oglądałem ‘Wywiad z byłym okultystą’ (prawie opętanego) i on też do Kościoła nie chodził. Na początku też nie zajmował się magią jako taką, wierzył tylko w możliwość istnienia czegoś takiego na zasadzie energii, czark, czy czegoś tam.

  Like

Comments are closed.