Kto napisał Biblię?

Jeśli zapytasz o to pewną grupę osób, odpowiedzą: “wierzę, że byli to ludzie natchnieni przez Boga“. Uważają oni, wierzą, są przekonani, że Biblia jest odpowiedzą na wiele pytań i należy ją czytać i jej przestrzegać. Jest też grupa osób, która bierze ją dosłownie (o, nie tylko wierzący, ateiści też). W Polsce można dostać wezwanie do sądu za jej obrazę, czy spalenie. Czy jednak ktoś tak na prawdę wie, kto ją napisał? Czy zawsze tak wyglądała ja obecnie?

Obejrzałem swego czasu film, w którym niejaki dr Robert Beckford, postawił sobie to pytanie i co więcej, pojechał szukać odpowiedzi. Całość zaprezentował właśnie w postaci 103 minutowego dokumentu, który znaleźć można w sieci. Filmu jest w języku angielskim, nie znalazłem dostępnego w Internecie polskiego tłumaczenia, ale było kiedyś emitowane w TV, mam nadzieję, że nie będzie to przeszkodą.

Polecam jego obejrzenie wszystkim, których temat interesuje. A zwłaszcza, tym, którzy wierzą w natchnienie Biblii, nie dlatego, żeby złośliwie obdzierać ich z wiary, bo tego się tak na prawdę nie da, ale żeby chociaż rozumieli, o czym mówią. Zresztą, autor wcale nie jest wojującym ateistą próbującym pokazać wszystkim chrześcijanom jak bardzo się mylą, wprost przeciwnie, co jest dużym plusem tego filmu.

Na YouTube film podzielony jest na 12 części, link do pierwszej z nich to: Who Wrote The Bible? (1/12). Jako “trailer” zamieszczam ją:

Całość filmu jest dostępna również na Google Videos: Who wrote the Bible?

Ten film obejrzałem już dawno temu. Być może już ktoś zamieszczał go na swoim joggerze, bo pamiętam, że obejrzałem go z innymi, które na pewno pochodziły z takiego wpisu. Niestety nie pamiętam, już jaki to był wpis i na czyim joggerze, jeśli ktoś pamięta, niech zamieści; autor zamieścił kilka linków do filmów dokumentalnych dostępnych na YouTube, głównie w tematyce religijnej.

Linki:

3 thoughts on “Kto napisał Biblię?

  1. Czułem, że ktoś się przyczepi;) Przykładem jest Pat Condell, wojujący ateista, który ma filmiki na YouTube. Niestety, nie pamiętam, który to, ale na jednym wygłosił tezę podobną do Dody (patrz do minibloga “Znieważenie Biblii”). Powiedział, że św. Jan, autor Apokalipsy, był najarany gdy ją pisał. Swoją drogą, nikt go po sądach nie ciągnie. Sama Apokalipsa jest najprawdopodobniej tekstem, skierowanym do ówczesnych chrześcijan, prześladowanych przez Rzymian. Prawdziwe przesłanie jest oczywiście ukryte pod warstwą metafor itp, w obawie przed tymi Rzymianami. Jest o tym dokument na YouTube, jeśli Cię sprawa ciekawi (po polsku – jakbyś szukał).

    Like

Comments are closed.