Najpopularniejsze OSy w Polsce

Ankieta do artykułu: “Najpopularniejsze systemy operacyjne w Polsce – zestawienie (sierpień 2009)” przestawia się mniej-więcej tak: Windows XP 39 %, Linux 32 %, Vista 19 % a Windows 7 1% (na oddanych głosów 834). Wysoka pozycja Linuksa dziwi, jeśli wziąć pod uwagę statystykę z artykułu, gdzie zajmuje on 0,44% rynku.

Jak dla mnie, wysoki udział komputerów z deklarowanym Linuksem czy Windows 7, oznacza, to po prostu, że dział Technologie czytają ludzie nieco bardziej świadomi swoich komputerów, albo obdarzeni sporym, acz dziwnym poczuciem humoru…

31 thoughts on “Najpopularniejsze OSy w Polsce

 1. W ogólności to nie tajemnica, iż wraz ze wzrostem wiedzy i świadomości użytkownika rośnie również popularność Linuksa i systemów alternatywnych do produktów MS. Mnie natomiast interesowałaby statystyka, którą dostarczyłoby Google na podstawie wejść na ichnią wyszukiwarkę ;]

  Like

 2. Windowsa podzielono na XP, Vistę i 7-mkę, a Linuksa nie. Wystarczyłoby wpisać Debian/Ubuntu, openSUSE/SUSE, Fedora, Mandriva, a łączna suma byłaby niższa niż obecny procent.

  Like

 3. Kiedyś popularny był żart, że linkuksowcy używają Windowsa a GNU/Linuksa tylko do pisania na tych forach linuksowych, na których wyświetlany jest User Agent. 😛

  Like

 4. Oj, daj spokój, to, że żart jest o Linuksie, Polakach, studentach etc.. to ja muszę koniecznie się z niego śmiać, bo inaczej nie mam dystansu do samego siebie. Jak żart jest głupi, to jest głupi, nie ma co dyskutować nad tym. Nie przekonasz mnie jakimiś socjologicznymi sztuczkami, że to nieprawda.
  Mogę Ci odparować, że rozpowiadają go Windziarze, bo niewiedzą, że można zmienić UserAgent. Może mam go teraz umieścić na jakimś forum Windowsa, gdzie mają dystans do siebie?

  Like

 5. “(…) żenującą pozycję zajmuje Linux. Dopiero piąta pozycja i wynik 0.44 proc. można nazwać tylko jednym słowem – klęska.”

  To jak w takim razie nazwać wynik Mac OS X (0.38%) 😛

  Like

 6. Wybacz, ale co to za sonda, w której można głosować wiele razy? Podejrzewam, że wysoki udział Linuksa to wynik zabawy jakiegoś dziecka z curlem.

  Like

 7. Tak, czy siak, nie zrobił tego użytkownik Windowsa;) Albo był bardzo dziwny…
  Wiem, że takie ankiety nie są wiarygodne, np. ta akcja z “Której drużyny najbardziej boją się Włosi” (polskiej), albo pojedynek pomiędzy chyba polibudami.

  Like

 8. @lukasz:
  >Wow, w końcu ktoś kto nie uważa ża Linux posiada ok 1% 😀 Swoją drogą trzeba być idiotą, aby nadal w to wierzyć.

  Możesz rozwinąć? Przecież tyle pokazują wszystkie statystyki bardziej wiarygodne niż głosowanie na gazecie. To, że na Joggerze albo twojej stronie wynik jest kilka razy większy, nie znaczy, że wszędzie tak jest.
  Ostatnio Kaspersky rozsyłał jakieś informacje prasowe, w których cieszyli się, że Linux przekroczył już jeden procent popularności na biurkach. To było z miesiąc albo dwa miesiące temu, więc nie sądzę, żeby od tego czasu ta liczba znacząco się zmieniła.

  Like

 9. “formalnie” rzecz biorąc “popularność” linuksa w pl spada ;>

  http://counter.li.org/reports/place.php?place=PL

  studiuję zaocznie informatykę i o ile mi wiadomo tylko 2 osoby na całym roku używają linuksa poza tym co jest wymagane na zajęciach… te dwie osoby to jeśli dobrze liczę 5% całego roku, ale nie należy się za bardzo podniecać procentami bo jedna z nich pracuje jako *niksowy admin więc imo nie można
  go liczyć jako zu.

  Like

 10. To tylko świadczy jakiej klasy jest to uczelnia. No, żartowałem, nie bocz się tak na mnie.
  Na mojej też wielu ludzi używało długo np. IE. Wielu też żegna się słysząc Linux, tacy fanatyczni windziarze. Ale jest też sporo “Linuksiarzy”, a po środku dużo osób pomiędzy. Ciężko mi jednak oceniać procentowo.

  Like

 11. Ale to są za bardzo specyficzne grupy, żeby cokolwiek mówić o popularności Linuksa. Twoja grupa na uczelni nie jest reprezentatywną grupą pokazującą statystycznych użytkowników komputera. Statystyki psuje dodatkowo to, że są one przeprowadzane przez Internet, więc znika cała masa komputerów, które nie są podłączone do sieci.

  Like

 12. @Marcin, z mojej strony to taka mała ironia była, skoro wśród studĘtów informatyki (co prawda zaocznych) użyszkodnicy uniksów i makówek razem wzięci stanowią raptem kilka procent, to co można powiedzieć o popularności linuksa “w ogóle” ? 1% wydaje mi się wartością zbyt optymistyczną.

  Like

 13. Szymon: w artykule stoi wyraźnie, że w POLSCE (patrz tytuł) Linux zajmuje 0,44% (z pamięci jadę ze wszystkimi statystkami, więc zastrzegam sobie tutaj prawo do pomyłki). Kilka komentarzy wyżej, Kosa (nie obrazisz się?) przytoczył osobę Kasperskiego. Kasperski raczej nie bazował na polskich statystykach. Czego się spodziewasz po polskim społeczeństwie? Gdzie większość osób ujawnia się na Naszej-Klasie, używa GG, czy Google (to ostatnie, to w znaczeniu, że u nas udział Google w rynku wynosi > 90%, a za granicą jest chyba coś 60%, nie że to coś złego).

  Like

 14. Sigvatr: Kaspersky to w tym przypadku firma. Szef nie wysyła mi e-maili;)
  Szymon: nie chodzi o kopanie lukasza tylko chciałbym się dowiedzieć na jakiej podstawie wysnuwa swoje teorie.

  Like

Comments are closed.