Wielkie księżycowe oszustwo

Wszyscy chyba znamy słynne filmy i zdjęcia dokumentujące misję Apollo 11, rakiety która rzekomo wyniosła trzech ludzi na Księżyc. Mało osób wie jednak, że była to sprytnie zaaranżowana mistyfikacja NASA, która nie posiadała odpowiednich środków technicznych, aby umożliwić lądowanie na Księżycu. Podróż na naszego naturalnego satelitę jest wciąż aktualną metaforą niemożliwego.

To nie do wiary, że istnieją ludzie, którzy głoszą takie poglądy. Wyprawa Apollo 11 miała miejsce w 1969r, minęło już więc 40 lat, a nadal zdarza mi się usłyszeć od znajomych (tak, tu w Polsce): “a wiecie że Amerykanie nigdy nie byli na Księżycu?“. Żeby było śmieszniej, ta słynna teoria spiskowa narodziła się właśnie w USA. Dwa rywalizujące ze sobą mocarstwa, słynny kosmiczny wyścig, płomienna mowa Johna Kennedy’iego i to akurat nie pokonani Sowieci (Rosjanie jak kto woli), głoszą takie rewelacje.

Można by tu teraz snuć ciekawe dysputy, nad wolnością słowa, poglądów – nawet bzdurnych, ludzką naiwnością, brakiem inicjatywy w poszukiwaniu kontrargumentów, weryfikacji, czy też może brakiem zaufania do władzy jako takiej, do prawdziwości spisków itp. Może pogoni za sensacją. Albo roli Internetu jako katalizatora dla rozpowszechniana się różnorakich idei, potrzeby(?) filtrowania jego zawartości. To ostatnie zalatuje ostro wonią cenzury ze względu na poglądy, co nie jest dobrą rzeczą, nawet w tzw. “słusznych sprawach“, co jest zresztą tylko wymówką i powinno zapalić czerwoną diodę ostrzegawczą w głowie każdego, kto ceni wolność wypowiedzi.

Trochę się rozpisałem. Zamieszczam parę informacji na temat tej całej “mistyfikacji księżycowej”, z jakimi powinni się zapoznać wszyscy, którzy pragną otwierać nam oczy. A tak jako podsumowanie wypunktuję, moim skromnym zdaniem, najgłupsze z argumentów zwolenników spisku NASA:

 • Na żadnym ze zdjęć z Księżyca nie widać gwiazd, bo astronomowie na Ziemi szybko odgadliby, że są sfałszowane – ta, robimy wielką maskaradę, a nie stać nas na wykalkulowanie położenia gwiazd (zresztą, nie różni się ono od widzianego z Ziemi).
 • Obiekty w cieniu powinny być całe w czerni, a nie półcieniu, jak to widać na zdjęciach, bo atmosfera nie rozprasza światła – światło odbija się przecież od każdej powierzchni, czy to jest atmosfera, czy nie.
 • Teorie spisku nie tłumaczą braku zainteresowania Sowietów ujawnieniem oszustwa Amerykanów, nawet jeśli sami musieli by się przyznać do oszustw (tylko nie wiem jakich), to i tak lepiej by na tym wyszli.

Linki dokumentujące mistyfikację.

Ponieważ nie chciało mi się przeszukiwać jeszcze źródeł amerykańskich, dopowiem, że należy szukać fraz: “Apollo Hoax”, “Moon landing hoax”, czy “Moon Hoax” (to ostatnie może też prowadzić na inną księżycową mistyfikację – z 1835r.).

Linki, materiały opracowań i dyskusji nad teorią spiskową

7 thoughts on “Wielkie księżycowe oszustwo

 1. Nie chcę grać tutaj adwokata diabła, bo przecież zdaję sobie sprawę, że lądowanie na Księżycu miało miejsce, ale… niestety, czasami potrzebni nam są tacy idioci, którzy wszystko kwestionują. W tym jednym przypadku akurat nie, bo wszystko jest ładnie udokumentowane, są dowody, można je w każdej chwili sprawdzić choćby i z pomocą teleskopu, a Armstrong przywali w ryj każdemu, kto się nie zgodzi ( 🙂 ).

  My point being, nie zaszlibyśmy za daleko w dziedzinie nauki i technologii, gdyby nie pojawiały się od czasu do czasu takie buce, które kwestionują obecny tor, jaki obrała jakakolwiek dziedzina, choćby i nie wiem ile dowodów było za jej słusznością. Dlaczego? Ano, możliwe jest, że są przypadki, których obecna teoria nie wyjaśnia, albo takie, które jej w żywe oczy zaprzeczają. Nie znaczy, że jest ona zła, tylko raczej, że jest niekompletna. Fakt, takich buców było dosłownie na pęczki, a wielu z nich powtarzało tylko, że mają rację, jednak wdzięczność za postęp należy się tym, którzy nie tylko kwestionują wszystko, ale mają też jaja (i musk ;] ), żeby to udowodnić.

  Like

 2. W sumie to Cię rozumiem, ale mówisz o różnych alternatywnych naukowych teoriach. Wszystko ok, jeśli taką teorię głosi ekspert w tej dziedzinie. Tutaj mamy raczej do czynienia z takimi samozwańczymi ekspertami.

  Like

 3. Mnie śmieszą postulaty, by NASA poleciało ponownie na Księżyc i udowodniło, że lądowanie w 1969 r. naprawdę miało miejsce. Uważają, że pierwsze w historii lądowanie zostało sfabrykowane, a teraz jak polecą to nie sfabrykują niczego…

  Like

Comments are closed.