Cudowne dzieła stwórcze ukazujące chwałę Boga

W oryginale “The Wonders Of Creation Reveal God’s Glory”. Dość długa nazwa, ale za to bardzo adekwatna. Ten post-recenzję sponsoruje nam Strażnica, ze świadkami Jehowymi na czele.

Czegoż można się spodziewać po takim tytule? Już od pierwszych minut nie ma wątpliwości o czym będzie ten film. W tym przypadku Stwórcą jest Jehowa. Cytaty z Biblii przeplatane są tutaj pięknymi ujęciami przyrody, czy szczęśliwych ludzi, na ten widok raduje się serce wiernego. Niestety, mój zarobaczywiony cynizmem umysł pytał mnie nie ustanie: czy pokażą może jakąś ładną bakterię? Wirusa, może jakieś schorzenie genetyczne? Czy obrazki żyjących w pokoju ludzi nie zastąpią obrazki walczących ludzi, eksterminujących się nawzajem, czy to w imię ideologii, czy z “ekonomicznego” powodu.

Ludzie wierzący jakoś nie bardzo chcą uwierzyć (brzmi to ironicznie), że wszelakie pasożyty, drapieżnicy, wirusy, grzyby czy bakterię składają się z tych samych składników, co i ludzie, czy piękne pachnące kwiaty. W ich komórkach znajduje się to również DNA i tak samo chcą przeżyć, przekazać potomstwu swoje cechy. Spotkałem się (poza filmem), z tłumaczeniem, że są one dziełem Szatana (istny powrót do pierwotnej koncepcji dualistycznej Zaratusztry), ale nie wydaje mi się, żeby teologia nadała mu zdolność do tworzenia, stałby się wówczas niemal równy Bogu.

Zawartość filmu

Wracając do filmu: ogólnie to zbiór opisów przyrodniczych, czy to gwiazd, czy zwierząt, czy roślin. Każdy z omawianych przypadków (prawidłowości i wzory) ma unaoczniać moc stwórczą, potęgę oraz zamysł twórczy, czyli de facto dowód na to, że Wszechświat, Ziemia i my zostaliśmy zaprojektowani przez Jehowę. A obserwacja jego dzieł, ma nas do niego przybliżać. W zakończeniu mamy konkretne zalecenia: więcej czytania Biblii, uczestnictwa w spotkaniach zborowych, przekazywania dzieciom nauki o cudach Jehowy oraz rezygnacja z konsumpcyjnego trybu życia, które oddala nas od przeznaczonej nam roli (służbie Bogu, w konsekwencji życia wiecznego w Raju).

Autorzy jednak ignorują pewne fakty. Np. Ziemia jest prezentowana jako wspaniała planeta, idealnie dobrana dla rozwoju życia, odpowiednie warunki klimatyczne, obecność wody stanowiącej podstawę życia. To wszystko prawda, ale przecież bez wody (swoją drogą, to najpowszechniejszy związek chemiczny we Wszechświecie) i odpowiednich warunków życie w ogóle by nie powstało. Nie można tutaj dopatrywać się szczególnej interwencji siły nadprzyrodzonej.

Technicznie jest to ładny film, przetłumaczony na 6 języków (przynajmniej w posiadanej przeze mnie kopii) łącznie z dubbingiem, czy lektorem, oraz tekstami, które wydają się częścią filmu. Oprócz samego film są 4 dodatki (utrzymane w tym samym duchu).

Dostępność

Wydawało mi się, że powinno być problemów z dostaniem, legalnie, tego filmu. Strażnica w ramach swojej działalności misyjnej, zwykle udostępnia sama swoje materiały. Film ten kiedyś był np. na YouTube’ie, tyle, że obecnie zamiast niego wyświetlany jest komunikat:

This video is no longer available due to a copyright claim by Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvanias.

Osobiście nie przeszkadza mi to, a zainteresowani mają dostęp do niego.

Podsumowanie

Film powstał w jednym konkretnym celu i dla konkretnej grupy ludzi o konkretnym wyznaniu, niema w nim żadnych elementów debaty, przedstawienia argumentów przeciwnych przesłaniu. Ale przynajmniej jest sporo ładnych widoków.

3 thoughts on “Cudowne dzieła stwórcze ukazujące chwałę Boga

 1. Bardzo się ciesze że film jest nasycony ładnymi obrazami , piękna i dobra, bo włączam go kiedy mi smutno i źle i gdy wiadomości w tv powodują u mnie przygnębienie , wtedy właśnie mam ochote obejrzeć film i pomażyc jak mogło by już być na świecie pięknie i

  Like

 2. Oglądałem ten film razem z moimi znajomymi świadkami Jehowy i muszę powiedzieć, że dla każdego, kto ma otwarty umysł i serce, tytuł ten poruszy jego serce. Film, choć porusza się po argumentach naukowych, nie powinien stanowić dla nikogo trudności w zrozumieniu jego przekazu i samej treści. Bardzo chętnie obejrzałbym go jeszcze raz, kolejny raz i kolejny raz….

  Like

 3. I znowu umknęło mi kilka komentarzy, jakby nie spam-komentarz, który przed chwilą się objawił ani bym nie zauważył waszych komentarzy.
  Drugi akapit dla was obu zupełnie pasuje jako komentarz. To smutne w sumie, że korzystacie tego do samo-odurzenia, czym jak z jakiś narkotyków.

  Like

Comments are closed.