Revolution OS (2001)

Na ten film natrafiłem chyba, dzięki jakiemuś Joggerowi. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dokument, trochę już stary, wyjaśniający jak powstało, na czym polega ruch Wolnego Oprogramowania (ang. Free Software), czy Otwartego Oprogramowania (ang. Open Source). Można też dowiedzieć się z niego nieco o Richardzie Stallmanie, Eriku Raymondzie, czy Linusie Torvaldsie. Powiązaniach pomiędzy nimi oraz różnicach.

Film przedstawia też początek systemu GNU/Linux. Pierwszych firm z branży IT, które opierają się o niezamknięte oprogramowanie, takie jak np. Cygnus Solutions, Red Hat, czy Netscape.

Jak wspominałem film się nieco zestarzał, ale mimo to wciąż dobrze prezentuje genezę wymienionych ruchów. Polecam jedynie zainteresowanym, bo osoby postronne mogą nieco pogubić w terminologii, nazwach programów i nazwiskach. Na zakończenie piosenka z filmu, która nie wiedzieć czemu, wpadła mi jednak w ucho…

Strona filmu

2 thoughts on “Revolution OS (2001)

 1. A może jednak „… o Richardzie Stallmanie, Eriku Raymondzie, Linusie Torvaldsie”. No chyba, że to miała być notka w „polish-english”, a nie po polsku.

  A sam film ciekawy o tyle, bo pokazuje choćby, że twórca jądra Linuksa nie od razu miał tak wybujałe ego jak dziś.

  Like

 2. Dzięki, że zwróciłeś uwagę, kopiowałem te nazwiska, aby nie przekręcić i zapomniałem odmienić.

  A sam film ciekawy o tyle, bo pokazuje choćby, że twórca jądra Linuksa nie od razu miał tak wybujałe ego jak dziś.

  Też się zdziwiłem.

  Like

Comments are closed.