Rozdają Playstation w prezencie

I to nie w “Lokers” (nie chciało mi się sprawdzać, czy dobrze napisałem). W Getin Banku, ale stara dobra zasada mówi wszak, że nie ma nic za darmo. Pytanie więc, czego bank chce w zamian?

Zacznijmy od początku: będąc ostatnio w banku – dokładniej Getin Banku – zauważyłem ofertę: lokata 8% na sześć miesięcy. Złośliwi mogli by powiedzieć, że zauważyłem napis lub Sony Playstation 3 z zestawem gier w prezencie, ale to tak naprawdę zauważyłem dopiero w domu, analizując ulotkę tej oferty. Oferta ta nazywa się Pareto II i nawiązuje do osoby włoskiego ekonomisty Vilfredo Pareto.

Z grubsza rzecz biorąc – niestety ekonomia i finanse jakoś nie bardzo chcą się wliczać w poczet moich rozlicznych talentów – chodzi o to, że wpłacamy na początku 20% jakiejś kwoty, a potem przez 180 miesięcy (15 lat) w ratach wpłacamy pozostałe 80% tejże kwoty. Ale już od początku ta cała kwota nam procentuje – w jakiś tam sposób. Czyli to rodzaj kredytu na inwestycję, bo trzeba wiedzieć, że Getin Bank pobiera sobie jakieś 19,2% zysku (szczegóły pod podanymi adresami poniżej) w ramach obsługi.

Tyle z grubsza. W szczegółach to jest szczerze powiedziawszy nieźle zawiłe, takie zresztą ma być. Jeśli kogoś ta oferta interesuje, polecam zamieszczone przeze mnie linki, warto się zapoznać z ich treścią jeśli chce się wtopić kasę w piętnastoletnią inwestycję.

No dobra, a co z tymi konsolami? Na pierwszej stronie ulotki zapowiadają nam, że dostajemy prezent do wyboru: konsola, lub lokata. Dopiero na trzeciej stronie ulotki wyjaśnione, że aby otrzymać konsole Sony PlayStation PSP 3004 trzeba wpłacić minimum 9 000 zł. Przypominam, że do tego trzeba jeszcze dokładać co miesiąc min. 200 zł, przez 15 lat. Aby dostać Sony PlayStation 3 250 trzeba wpłacić w tzw. “Składce Pierwszej” minimum 20 250 zł. No cóż, nawet gwiazdki ładnie nie umieścili. Czyli ceną za darmową konsolę jest tutaj powierzenie całkiem sporej ilości pieniądza na całkiem spory odcinek czasu.

Całość tej oferty, jej pogmatwanie dla zwykłego zjadacza chleba, czy choćby te super prezenty jakoś nie zachęcają mnie do inwestowania w nią. Zresztą i tak nie mam środków.

Linki

11 thoughts on “Rozdają Playstation w prezencie

 1. nie powiedziane ze w sklep, ja bym powiedział że jest to strona do badań marketingowych a to jakiś chyba fake http://www.allegro.pl/item881770090reklamanalockerzwritedailies5700000wys.html

  co do lokaty – te 19% to czasem nie podatek?
  btw. chyba się nie opłaca chyba że dają oprocentowanie zmienne…

  15 lat ho ho

  a gdy nie zapłcisz to pobierana jest opłata w przypadku braku zapłaty składki lub rezygnacji z ubezpieczenia przed zakończeniem okresu odpowiedzialności (dobre sobie)… właśnie z jednymi się sądze w podobnej sprawie. około maja będzie prawdopodobnie wyrok 😀

  Opłata administracyjna: 1,28 % w skali roku**** ho ho ho za co? w większośc funduszy inwestycyjnych płaci się tylko opłate za K i S gdzie np. nie może to być więcej niż 3%

  jednym słowem jest to odmiana pewnej polisy na zycie czytaj ofe III filar… czyli tak na prawdę licząc procent składany za 30 lat będziemy mieli w miare dobre pieniądze, za 40 konkretne. ale pod warunkiem ze nie będzie kryzysu, nie będzie zawirowań prawnych, że getin będzie nadal istniał i że inflacja nam nie wzrośnie itd…

  Każdy przystępujący do ubezpieczenia PARETO II – wpłacający Składkę Pierwszą w wysokości min. 4500 zł – ma prawo do założenia w okresie subskrypcji (od 07.01.2010 r. do 07.02.2010 r.) 6-miesięcznych lokat złotowych o oprocentowaniu 8% w skali roku (oprocentowanie obowiązuje w pierwszym okresie umownym lokaty), przy czym suma kwot tych lokat nie może przekroczyć 4-krotności opłaconej Składki Pierwszej.

  ALE TYLKO 1 ROK… potem normalnie 5,5 nie więcej na bank

  i dalej czytam “oprocentowanie wskazanych lokat zostanie obniżone do poziomu 5% w skali roku, a nagroda rzeczowa nie zostanie przyznana. “

  Like

 2. co do lokaty – te 19% to czasem nie podatek?

  Nie, podatek, to swoją drogą się płaci.

  btw. chyba się nie opłaca chyba że dają oprocentowanie zmienne…

  No jest zmienne, w oparciu – o coś tam ze skomplikowaną nazwą, więc musiałbyś sam sprawdzić

  Opłata administracyjna: 1,28 % w skali roku****

  No właśnie z tej opłaty wynika to 19% – od każdej raty to odprowadzają, o ile dobrze zrozumiałem.

  i dalej czytam “oprocentowanie wskazanych lokat zostanie obniżone do poziomu 5% w skali roku, a nagroda rzeczowa nie zostanie przyznana. ”

  To jeśli się wycofasz.

  Like

 3. 10% na 3 miesiące, to całkiem niezła lokata. Oczywiście, o ile ma tam czegoś jeszcze, czego nie mają inne zwykłe lokaty (oprócz podatku Belki). Sam bym sobie założył, nie potrzebował bym PSa na zachętę, ale 10 tyś nie mam, a pewnie potem okazało by się, że owszem 10 % na 3 miesiące, a potem tylko 4% do końca roku np…

  Like

 4. Koval: wiem, oprocentowanie każdej lokaty tak jest podawane. Na rynku lokaty mają około 5% obecnie (w skali roku).
  BTM: Ha! wiedziałem, że coś to za piękne jest. A swoją drogą, nawet zdjęcie tej konsoli jest podobne (tylko wstążka innego koloru) czyżby oparli o tę opisaną przeze mnie tą swoją?

  Like

 5. BTM: jestem tego świadomy.
  Warto nadmienić, że nie płaci się OpenFinance za porady, ale trzeba mieć na uwadze, że im płacą prowizje banki, którym sprowadzą klientów – tak więc żywe jest pytanie: czy doradca kierował się Twoim interesem, czy wskazał bank, który daje mu największą prowizję.

  Like

Comments are closed.