Jak niektórzy piszą tutoriale

Coś mnie tknęło, aby zgłębić nieco ASP .NET. Technologię tą, spłodził Microsoft, który wiąże z nią duże nadzieje. Naukę rozpocząłem od wyszukania jakiegoś tutorialu, który nauczyłby mnie stawiać pierwsze kroki w wymienionej. Trafiłem tak na drugi link w wynikach wyszukiwarki – stronę: http://www.dotnetspider.com.

Opisywany tutorial podzielony jest na jakieś 71 części – spokojnie, większość z nich to w zasadzie pół ekranu tekstu, do których dołączono zdjęcia. Tutorial rozpoczyna wstęp, gdzie między innymi można wyczytać:

The targetted audience for this tutorials are:

 • Engineering and Computer Science Students
 • Beginner level programmers who want to develop their career in ASP.NET based web development.
 • Senior programmers who like to switch over to ASP.NET web programming.

Potem następuje etap wyjaśnia czym jest np. przeglądarka (ang. browser). Niejako rozumiem, że facet (Tony John) wyjaśnia podstawowe pojęcia, ale bez przesady, nie kierował tego kursu do absolutnych początkujących. Już przy tej przeglądarce ujawniają się skłonności do reklamy firmy Microsoft, od niewinnego zdania: Netscape was the most popular web browser till 4-5 years back, but currently more than 90% of the internet users use “Internet Explorer” to browse the websites. (kurs jest nieco stary).

Dalej pod tym względem jest jeszcze piękniej:

It is very hard to divide applications into any strict categories. There is no clear definition exists to categorize computer applications. However, here is a small list of different types I can think of:

 1. Embedded Systems
 2. Windows applications (also called ‘Desktop applications’)
 3. Web Applications

Czyli: nie ma innego systemu oprócz Windowsa!

Takich kwiatków jest oczywiście jeszcze więcej, ale wystarczy tego. Zupełnie nie rozumiem, czemu inżynier, programista z doświadczeniem, podejmujący się napisania tutorialu musi wykazywać jakieś skłonności tzw. “fanboja”. To nie jest miejsce na reklamę, jak ktoś czyta jego dzieło, to najwyraźniej zamierza korzystać z technologii oferowanej przez wspomnianego monopolistę.

Już lepiej by popracowali nad HTMLem i stylami swojej strony (w ASP .NET notabene) bo aktualnie jest to po prostu okropne. W dodatku niektóre ze stylów (głównie fragmenty kodu) rozwalają się, nawet pod ich ukochaną przeglądarką (specjalnie sprawdziłem).

Podsumujmy więc, opisany tutorial:

 • jest nieco przestarzały
 • … nie wydaje mi się, żeby jakoś bardzo wpłynęło to na opisywane zagadnienia
 • zawiera niepotrzebne wstawki “marketingowe”
 • wyjaśnia wszystko od podstaw …
 • … więc cześć materiału raczej ominiemy
 • przydałoby się, aby autorzy nieco nad nim (i całą stroną) przysiedli, bo tu i ówdzie jest kilka literówek

PS. Jakby ktoś znał jakieś dobre strony z kursami ASP .NET, może podać, przyda mi się pewnie.

Linki

4 thoughts on “Jak niektórzy piszą tutoriale

 1. Ksiazki, nie tutoriale.
  Tutorial jest dobry jak masz juz podstawy by odsiac “to co on tu mowi jest zle zrobione, powinno sie uzyc tego i tego. Ale ogolny kierunek jest dobry i moge to wykorzystac”

  Like

 2. No, aż tak to mi się nie palę do zgłębiania zagadnienia.
  Dlaczego zacząłem od tutoriali znalezionych w necie? bo tak się dobrze zaczyna – podstawy łapiesz i możesz potem kupić sobie książkę wartościowszą, bardziej zaawansowaną. Albo zaprzyjaźnić się z jakąś stroną, forum, gdzie regularnie zaglądamy aby znaleźć co i jak zrobić już potem, przy konkretnym problemie.

  Like

 3. @Wikiyu: nie przesadzaj. Kropka net i C kratka podparte vs200x gdzie x>6 nie są zbyt trudne dla kogoś, kto ogarnia C/C++/PHP/whatever i rozumie obiektowość. Składnia zbliżona do Javy, mechanizmy gdzieś pomiędzy Javą i C++, trochę dodatków niespotykanych w tych 2 językach.

  @Sigvatr: Imho więcej ci da czytanie cudzego, sprawnego kodu, niż czytanie książek, jeśli znasz dobrze jakiś język programowania i rozumiesz OOP. Tutoriali jest dużo na http://codeproject.com. Na http://codeplex.com jest dużo programów ze źródłami (taki ichni Source forge). Te serwisy skupiają się na całym .net, nie tylko asp.
  Poza tym:
  http://www.maciejaniserowicz.com/
  http://pawlos.blogspot.com/
  http://dotnetomaniak.pl/
  Te linki tez bardziej ogólne, a nie ściśle asp.net

  Like

Comments are closed.