Dan Brown: it’s not a bug, it’s a feature!

W numerze trzecim z tego roku gazetki “Tom kultury”, jaką można dostać za darmo w sieci Empik, znalazłem wywiad z pewnym sympatycznym i uśmiechniętym panem Danem Brownem, autorem poczytnych, ale powiedźmy sobie szczerze, nie najwyższych lotów książek, jakie nawet kiedyś tam przesłuchałem.

Przyznam wprost, być może i nie znam się na sztuce, czy jej historii, ale nawet ja potrafię wskazać kilka błędów rzeczowych pojawiających się na kartach jego powieści. Już nie wspominając o tej nieszczęsnej “Cyfrowej twierdzy”. Tymczasem jak pisze twórca tego dzieła:

Nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek błędach. Moje książki to powieści, ale zostały przygotowane z dużym podłożem faktograficznym. Jeśli zatem ktoś nie zgadza się z jakąś zaprezentowaną przez mnie teorią, to albo dlatego, że została ona celowo przeze mnie wprowadzona jako fikcja literacka, albo po prostu nie akceptuje mojego sposobu opisywania danego zdarzenia czy zjawiska

I jeszcze za takie podejście dostał, cytuję: niemal nieograniczony dostęp do miejsc niedostępnych dla zwykłego nieśmiertelnika, np. do narodowych archiwów czy podziemi Kapitolu.

A przy okazji, zauważyłem, że kilku ludzi szukało u mnie odpowiedzi na zapytania: bez wosku znaczenie z książki dana browna i podobne. To było wyjaśnione pod koniec “Cyfrowej twierdzy”, tak teraz będę spoilerował; bez wosku miało oznaczać prawidłowo wykonaną rzeźbę, podczas której artysta się nie pomylił i nie usunął za dużo marmuru, przez co nie musiał uzupełniać ubytków (właśnie za pomocą wosku). Natomiast jeśli chodzi o pytania podobne do algorytm do łamania szyfrów cyfrowa twierdza, odpowiem, że znana mi kryptografia raczej nie podziela sposobu pana Browna na jego opisywanie tej dziedziny wiedzy i związanych z nią zdarzeń i zjawisk.

3 thoughts on “Dan Brown: it’s not a bug, it’s a feature!

 1. ” Moje książki to powieści, ale zostały przygotowane z dużym podłożem faktograficznym.”
  -no kuuu… takiego buca i impertynenta to ze świecą szukac.
  Dla wszystkich ktorych porwal Kod Leonarda – przeczytajcie świetną relację z badań nad ezoteryzmem Templariuszy i Różokrzyżowców “Święty Graal – Święta Krew”

  Like

 2. @katafrakt: no brzmiało tak angielsko;P Poprawiłem.
  @Eduarten: ja też uważam, że to “duże podłoże faktograficzne”, to raz liźnięty przewodnik turystyczny.

  Like

Comments are closed.