Jare Święto

Jak wiadomo mamy zaraz Wielkanoc. Mało osób z tego co patrzyłem, na swoich joggerach, o tym pisze, ale podejrzewam, że zajęci są malowaniem jajek, sprzątaniem lub lenistwem – ogólnie rzecz biorąc, takie tam domowe zabawy. Ta chrześcijańska Wielkanoc przykrywa nam pogańskie święto, jakiego nazwę wymieniłem w tytule tegoż posta. Tradycja wciąż jednak żyje, nawet jeśli zdążyła obrosnąć w nowe piórka.

Tak więc życzę wszystkim spędzili ją jak tego sobie życzą. jeśli odczuwają potrzebę religijnych uniesień, niech tak będzie. Być może faktycznie chcą radować się nadchodzącą z ociąganiem wiosną. Ja doceniam w nim wydźwięk rodzinny. No to smacznego jajka!

4 thoughts on “Jare Święto

  1. @Sigvatr: Duża część chrześcijańskich świąt jest przykrywką wspaniałych, pogańskich tradycji. Inaczej chrześcijaństwo tak łatwo by się nie upowszechniło. Z drugiej zaś strony – takie święta nie trudno było “zakryć” w całej Europie, bo i na cykliczności natury się opierały w głównej mierze.

    Mam świadomość tego, że o tym wiesz – to powyższe to raczej do ew. komentujących skierowane jest ;]

    Like

  2. AleAle: doczytać dokładniej – to raz, dwa, czy chcesz, czy nie, np. pisanki wcale nie są wspomniane w Biblii,

    Zal: tak wiem, myślę, jednak, że bardziej chodziło o usunięcie pogańskich-konkurencyjnych wierzeń (rytuały, legendy mogły zostać, trzeba było tylko nieco zmodyfikować ich cel i gotowe). Szczerze powiedziawszy, nieco specjalnie prowokuje takie “obrończe” komentarze, nie wiem w sumie czemu… może skrycie marzę o tym, że nikt się nie da złapać? Będzie to świadczyć o tym, że ludzie zauważą, że religia jest tworem społeczeństwa.

    Like

Comments are closed.