Z żałoby zrobiono cyrk

Od kilku dni cierpliwe znoszę tą całą żałobną szopkę, w jakiej przodują przede wszystkim media. Jak wiadomo, dla nich dobra wiadomość to zła wiadomość. Rozumiem naszych wrażliwszych obywateli, również tych, który do tej pory kojarzyli prezydenta z różnej jakości dowcipami. Ale tracę tę cierpliwość, kiedy widzę tak głupie i populistyczne pomysły, jak: nadawanie nazw ulic od nazwiska zmarłego, określanie go jako bohatera narodowego, czy też ostatni – pochowanie na Wawelu.

Innymi słowy: wychodzi więc na to, że największym osiągnięciem Lecha Kaczyńskiego, po kilkunastoletniej działalności politycznej, w tym kilku latach mizernej prezydentury, była śmierć w wypadku lotniczym. To jest dopiero bezczeszczenie pamięci…

26 thoughts on “Z żałoby zrobiono cyrk

 1. Oczywiście masz rację (nie przypuszczałem, że przyjdzie mi to przyznać kiedyś), ale i tak zaraz zostaniesz nazwany nie-patriotą i nie-polakiem.

  Like

 2. Kilka dni temu apelowałem o umiar w budowaniu pomnika. Myliłem się- Polacy budują karykaturę.

  PS. Nie jesteście prawdziwymi Polakami oneoneoneone

  Like

 3. Wiem.

  To mści się na nim to jego hurtowe wprowadzanie żałób narodowych. Pamiętacie…? Byle autokar spadnie ze skarpy (nikt znany tam nie jechał, ot, pielgrzymka – nie to, co teraz) – Kaczyński rekomenduje: smuć się narodzie przez tydzień! Pół narodu pojechało wtedy po nim jak po burej kobyle i miało rację. Bo mało by brakowało, wprowadziłby żałobę narodową gdyby ktoś przejechał kota jego brata.

  A ta szopka i fanfaronada, w którą zmienia się żałoba narodowa, to chyba jakiś nadnaturalny efekt tamtych jego szopkowatych żałób.

  Like

 4. w sumie chciałem napisać, że 6 żałób na przestrzeni prawie 5 lat to niewiele (w sumie był to pewnie miesiąc) i jeszcze trochę ale potem zauważyłem część komentarza, “ot, pielgrzymka” i mi się odechciało :).

  Like

 5. Niewiele, bo się opamiętał chyba. Był czas (sprawdź daty), gdy jedna goniła drugą.

  Przez pielgrzymkę nie chciałem nikogo urazić, czy też wywyższać. Ot, jadą ludzie do sanktuarium. Tak samo mogli jechać harcerze z całego świata (w tym polscy autokarami) na wielki biwak, albo kwiat polskiego rocka (dajmy na to Perfect, Budka Suflera i jeszcze ze dwie kapele) jednym autokarem na trzeci Woodstock do stanów. Przy czym pewnie „szarpidrutom” by żałoba nie przysługiwała, choć celowo ich tu przewrotnie umieściłem, bo moim zdaniem by powinna – dużo znanych osobistości ze świata sztuki.

  Like

 6. ale nie czesto sie zdarza, by tylu ludzi ginelo za jednym razem, tyle sluzb ratowniczych bylo zaangazowanych i trwalo to kilka dni do kilku tygodni. jest roznica? moim zdaniem jest. do tego jest to tragedia dla rodzin.
  p.s. zapomniejliscie jeszcze o gronikach.

  Like

 7. Oraz hodowcach gołębi. Są to MAŁO WAŻNE dla NARODU osoby. Uprawiają JAKIŚ zawód, i fakt, nie można obok takiej katastrofy przejść zupełnie obojętnie, ale żeby od razu żałoba narodowa?

  Like

 8. zaloba narodowa pokazuje, ze w tym momencie caly narod solidaryzuje sie z rodzinami zabitych i im wspolczuje. taka tragedia moze kazdego spotkac – jak widac.

  Like

 9. Za Kwaśniewskiego czy Wałęsy były podobne tragedie i oni żałób nie wprowadzali. Narodowi nie przeszkadzało to, usłyszawszy o tragedii w mediach, rozmawiać między sobą o tym w żałobnym tonie i się umartwiać.

  Like

 10. Anju, nie wkraczaj w politykę. Dla jednych Kwaśniewski nie jest autorytetem, dla innych Kaczyński, dla jeszcze innych Wałęsa. Są i tacy, co z kolei najwyżej cenią Jaruzelskiego. A my to teraz zostawmy.

  Naród, co pokazałem, POTRAFI się zachować właśnie. I nie trzeba dawać mu przykładu. Żałoba narodowa powinna być wprowadzana, i tym razem oczywiście jest wprowadzona słusznie, w momencie śmierci kogoś istotnego (wobec piastowanej funkcji bądź swoich zasług) dla ogółu narodu. Pielgrzymka do sanktuarium we Francji, załoga kopalni ani hodowcy gołębi – nie byli. Chyba, że byłaby to ostatnia kopalnia i nie byłoby komu węgla rąbać, albo Poczta Polska nadal wysyłałaby gołębie pocztowe i nagle nie miałaby skrzydeł do pracy.

  Like

 11. postawiles kwasniewskiego jako przyklad dlatego tak napisalam, prezydent, ktory przyjechal na groby wymordowanych polakow pijany…

  czy gdyby nie wprowadzono zaloby narodowej w innych przypadkach, taki organizator koncertu lub inne j imprezy bylby w stanie ja odwolac? wyobrazmy sobie sytuacje, kiedy kilkanascie rodzin traci blkskich a za oknem wlasnie rozpoczyna sie koncert…

  Like

 12. Gdybym ja stracił bliskich to raczej przede wszystkim chciałbym spokoju, a nie tego, żeby cały kraj odwoływał z powodu mojego bólu koncerty, w dodatku nie szczerze, ale dlatego, że ktoś mu tak kazał. No ale ja pewnie jestem dziwny…

  Like

 13. Koncerty nie są „za oknami”. Co do Kwaśniewskiego, no nie tyle był to przykład; jak łatwo zauważyć, wymieniłem wszystkich prezydentów Polski po upadku komuny (Jaruzelski był formalnie pierwszym). Kwaśniewskiemu też zdarzały się wpadki, głównie z piciem, ale przyznasz, że non-stop na bombie nie chodził? Jednak to były wpadki, nie codzienność. Zresztą, jego akurat też nie zamierzam bronić. Swoją drogą, pięknie się pogrzebał w ostatniej kampanii wyborczej, jak się na „chorobie tropikalnej” zataczał. Cóż, poszedł na emeryturę i wpadł w ciąg, dlatego też facet raczej nie ma przyszłości już. Za dużo tych kompromitacji.

  Like

 14. @Anja.art: już Ci to pisałem: nie oceniam Kaczyńskiego za to, że nie umiał się zaprezentować, a to akurat powinien umieć – prezydent pełni również funkcję reprezentanta naszego kraju. Wiele z decyzji Kaczyńskiego były złe, lub podyktowana populizmem, w tym i owe nieszczęsne żałoby, których za jego prezydentury było chyba więcej niż do niej (poszperajcie na Wiki, dokładnie nie pamiętam).

  Nie wydaje mi się jednak, żeby ta żałoba była efektem tamtych, po prostu nasi radcy lubią gesty, masowe i bezmyślne – jak np. akcja przeciw Śledzikowi na NK, czy żałoba po papieżu i teraz. Korzystają z tego politycy i jeszcze do podsycają. Cieszy mnie, że w końcu zaczyna w narodzie coraz intensywniej odzywać się zdrowy rozsądek, czego przejawem są akcje “antywawelskie”.

  Like

 15. Ja po prostu kraczę, że przez te jego żałoby (których notabene było ZNACZNIE więcej, nie CHYBA więcej) ta na jego cześć przerodziła się w szopkę. Że takie fatum niby. Pewnie bez sensu, ale ludzie nie takie bzdury gadają na ten temat (vide: rosyjski samolot, rosyjska ziemia, pragnienie polskiej krwi…).

  Co do Kaczyńskiego jeszcze, a raczej obu Kaczyńskich: nie wiem, ile prawdy jest w tym co mówił nie tak dawno o nich Lech Wałęsa, ale brzmi mi to prawdopodobnie. Mówił, że oni za komuny byli mu bardzo przydatni, bo to są dobrzy wojownicy i wichrzyciele. Ura, ura, awantura. Obalamy komunę – i słusznie. Natomiast w „czasie pokoju”, do zarządzania gospodarką, krajem, stosunkami dyplomatycznymi, nie nadają się zupełnie. Nie wiem, powtórzę, na ile Wałęsie wierzyć – ale myślę, że dość trafnie ujął (nie wyrokując, czy rzeczywiście miał dosłownie rację) charakter braci Kaczyńskich. A w szczególności Jarosława Kaczyńskiego.

  Like

 16. Marsjanin: zobacz sobie lokalizacje chocby stadionu slaskiego. koncert mozna ogladac z balkonu. nie mowiac juz o tym co sie dzieje po koncercie jak tlumy wracaja do domow.
  kwasniewski w tym momencie sie totalnie skompromitowal. i nie tylko jako prezydent. jeszcze mial z tym jedna wpadke, przy tym -na prawde- wpadki kaczynskiego to pikus.

  kaczynski blokowal ustawy ktore byly bezmyslne, al bo kierowal je do ekspertyz. czy to jest zle? moim zdaniem skladanie podpisu – tak waznego, ktory decysuje o dalszych losach kraju – powinna byc nawet 100 razy przedyskutowana. raz a dobrze a nie wprowadzic i zaraz poprawiac.
  po czesci nie dziwie sie kaczynskim, ze tacy sa. czy ktos z nas wiedzial, jakie przekrety dzieja sie na samej gorze? jakie afery i korupcje wplywaja na konstruowanie prawa w kraju? dlaczego kaczynski zostal usuniety z fotela ministra sprawiedliwosci? bo zaczal grzebac gdzie nie powinien. zaczely wychodzic na wierzch afery i stal sie niewygodny. jesli w kraju ma byc lad i porzadek, to niestety ale ludzie, ktorzy kiedys cos przeskrobali, brali w lape itd musza poniesc tego konsekwencje. a kto chce isc do wiezienia albo oddac zgromadzony lekka reka majatek? tylu ludzi zginelo w niewyjasnionych okolicznosciach, strzelano do gornikow… komus bardzo zalezy, zeby prawda nie wyszla na jaw. i trafili sie tacy kaczynscy ktorzy chca ich osadzic…

  Like

 17. @Anja.art: daruj sobie tą propagandę. Nic nie wiesz jak to jest na górze, może to sam Kaczyński rozdawał łapówki. Piszesz jakieś nie stworzone rzeczy, a przecież to Kaczyński popierał IPN, który służył do szczucia konkurencji, czy CBA, które tak samo szukało aktywnych haków na polityków. A przy okazji: jak już chcesz być od dzisiaj patriotką, to lepiej byś zwracała większą uwagę na pisownię.

  Like

Comments are closed.