Dodanie obsługi Tlen do Pidgina

Jak wiadomo, w najnowszym Ubuntu (10.04 LTS – Lucid Lynx) zrezygnowano z komunikatora Pidgin i zaproponowano inny – Empathy. Chciałem dać mu szansę, ale w końcu wymiękłem i zainstalowałem z powrotem Pidgina.

Czemu? Przywykłem, miałem go skonfigurowanego (import profili zadziałał tylko połowicznie) jak również w Pidginie miałem zainstalowaną obsługę protokołu Tlen (coś słabo z tym na Empathy), z którego korzystam. Jego obsługa nie jest rzeczą natywną dla wspomnianego komunikatora, tak więc któryś już raz z kolei zastanawiałem się, co właściwie się robiło. Dlatego właśnie postanowiłem wstawić sobie na bloga (tego) krótki opis kompilacji i instalacji pluginu Tlen.

 1. Instalujemy Pidgina ze źródłami. Polecenie: sudo apt-get install pidgin pidgin-dev
 2. Ściągamy najnowsze źródła z ~alek/pidgin-tlen
 3. Rozpakowujemy te źródła, gdzie nie ma znaczenia.
 4. Wykonujemy polecenie make w katalogu z rozpakowanymi źródłami.
 5. Teraz to trudne: edytujemy plik Makefile, drugą linijkę zamieniamy na: LOCALBASE?= /usr (czyli usuwamy frazę /local, bo Pidgin na Ubuntu trzyma swoje pluginy w katalogu /usr/lib/purple-2, a nie w /usr/local/lib/purple-2/).
 6. Wciąż edytując plik Makefile, zamieniamy wszystkie cztery wystąpienia wheel na root (w edytorze Vim wystarczy polecenie: :%s/wheel/root/g).
 7. Zmiany oczywiście zapisujemy.
 8. Teraz możemy wklepać sudo make install.
 9. Powinno wszystko działać bez problemów razem z ikonkami na swoim miejscu (mam nadzieję…) – jak to sprawdzić? Przy zarządzaniu kontami, wybrać opcję “Dodaj” i na liście protokołów powinien znaleźć się “Tlen.pl”.

Posłowie

 • Zamieszczony tu sposób działa też na systemie Mint (nie ma się co dziwić, bazuje on na Ubuntu).
 • Autor pluginu przeniósł swoje źródła na Github – zostawił co prawda przekierowanie, jednak jakby co, to link znajdziecie poniżej.

Linki

5 thoughts on “Dodanie obsługi Tlen do Pidgina

 1. A po kompilować?

  Bo to prostsze niż długie szukanie już gotowej binarki? Której zresztą znaleźć obecnie nie można?

  Edit: może faktycznie nieco niewyraźnie napisałem.

  Like

 2. a z tlenem nie można się połączyć jak z każdym innym serwerem xmpp? s2s działa, to logowanie może też, chyba nawet z psi mi się kiedyś udało.

  Like

 3. @Łukasz: nie wiem, nie znałem tego, a po za tym, to tak samo opiera się na źródłach jakie podałem w punkcie 2. Poza tym, są przestarzałe.

  @flegmatyk, nie da się… no raz mi się udało, połączył się, pobrał dane z serwera, a potem już nie, choć próbowałem, w Empathy właśnie.

  Like

Comments are closed.