A to z religi właśnie

Dostałem swego czasu link do artykułu “Chcą Jezusa Królem Polski. Przez Kraków przeszła demonstracja“. Od kilku dni zastanawiam się, jak dużo jest oszołomów, którzy naprawdę święcie wierzą, że obwołanie Jezusa Chrystusa, żydowskiego rabina z przed dwóch tysięcy lat, cokolwiek zmieni w naszym kraju na lepsze? Gdyż nawet przyjmując, że jest on Bogiem, to jakoś nie specjalnie zajmuje się ochroną swoich wiernych.

Według artykułu nawet kardynał Dziwisz, ten sam, który zasłynął z tylu genialnych pomysłów i które niestety są brane pod rozwagę, gdyż ten pan był sekretarzem Jana Pawła II, zdaje się rozumieć bezsens żądań tej demonstracji. Pocieszam się jednak myślą, że to bardziej rozdmuchana afera (pół tysiąca osób na demonstracji), niż coś konkretnego. Szkoda tylko, że macki takich ugrupowań sięgają do Sejmu około 40 milionowego narodu (podobna inicjatywa kilka lat temu).

13 thoughts on “A to z religi właśnie

 1. Skoro to tylko “rozdmuchana afera”, to dlaczego się tak podniecasz?

  Ja się właśnie nie podniecam, chłodno patrzę na to z ręką na czole (tzw. facepalm).

  Like

 2. Nazywali go, jeśli dobrze pamiętam “rabi”, czyli według wikipedii nie pomyliłem się wiele – “Rabbi to hebrajskie słowo oznaczające mistrza” – a tym właśnie był, przyznasz mi pewnie rację, według przekazu ewangelicznego. Ale wyznam, że napisałem tego “rabina” od tak.

  Like

 3. Bartini, obawiam się, że patrząc na moje teksty widzisz siebie. Przyczepiłeś się do jednego słowa na cały tekst, słowa, które nawet nie jest związane z jego istotą i które, jak się okazało jest trafne, ale nie, ty wiesz lepiej…

  Like

 4. @Bartini: J 1,38
  @Sigvatr: w starozytnosci to slowo znaczylo po prostu nauczyciela religijnego, pozniej wraz z formalizacja talmudyczna stalo sie okresleniem kaplana zydowskiego, wiec Bartini wcale nie wie lepiej, ale swoja droga “zydowski rabin” to maslo maslane, czyli pleonazm

  Like

 5. zydowski rabin” to maslo maslane, czyli pleonazm

  Hmm, z drugiej strony wyznawca Judaizmu nie musi być Żydem (w sensie narodowości), można mówić chyba “polski rabin”. Tak czy siak raczej zostawię, choćby na pamiątkę.

  Like

 6. Masz na mysli konwertytow? Jako Zydzi, czyli osoby majace automatyczne prawo do obywatelstwa i mogace skorzystac z Prawa Do Powrotu sa rozpoznawani przez panstwo Izrael tylko konwertyci na ortodoksyjny judaizm. Ale czy konwertyta moze zostac rabinem? Tak, poniewaz z chwila przejscia na judaizm staje sie pelnoprawnym zydem (w sensie religijnym i swieckim takze jesli mowa o judaizmie ortodoksyjnym).

  Natomiast “polski rabin” moze oznaczac po prostu rabina mieszkajacego w Polsce, dzialajacego w polskiej diasporze (Rabinat Rzeczypospolitej Polskiej), lub pochodzacego z Polski.

  Interesujace jak zydowskosc Jezusa – zakladajac, ze w ogole istnial – autorzy Nowego Testamentu starali sie zamaskowac.

  Artykul o wspolczesnych Jezusach – Jesus, Jesus, Jesus – In the late 1950s, three men who identified as the Son of God were forced to live together in a mental hospital. What happened?.

  Swoja droga jesli nieomylny papiez oglosil juz Jezusa krolem wszechswiata – co na to Bothanie? – to chyba Polska sie do tego kwalifikuje (no chyba, ze wedlug polskich katolikow Polska nie jest we wszechswiecie). Poniewaz jego biologiczna matka Miriam jest juz od dawna krolowa Polski, krolujac razem z Jeszu realizuja przekonanie wielu katolikow iz Polska rzadza Zydzi. LOL

  Like

 7. A skąd Ci przyszło do głowy, że chcą to obwołać po to, aby Polsce się lepiej powodziło? Może najpierw przeczytaj ze zrozumieniem przyczyny czemu ludzie chcą takiej zmiany.

  Idąc za Twoim tokiem rozumowania, to ja bym obwołał Buzza Astrala jako króla Polski.

  Like

 8. @skkf: No wlasnie czemu tego chca? Obawiaja sie, ze magia dzialan podjetych przez nieomylnego papieza (Achillesa Szczurow) w 1925 kiedy to oglosil Zyda krolem wszechswiata (lekko liczac 100 miliardow galaktyk) i ponowionych pozniej w 1951 przez Stefana Wyszynskiego, kardynala (i to 1000-lecia) nie jest tak skuteczna jak decyzja polskiego parlamentu? Co jest zrodlem ich niepokoju? Czy niewiara w skutecznosc dzialan samego papieza, czy moze powatpiewanie czy Polska znajduje sie gdzies wsrod tych 100 miliardow galaktyk? Pierwsza watpliwosc powinna byc bezsasadna dla rzymskiego katolika, a druga dla Polaka majacego jaks tam wiedze z geografii. Polska znajduje sie w Drodze Mlecznej, ktora jest jak najbardziej jedna ze znanych galaktyk.
  Troche to dziwne – co tam papiez, co tam kardynal 1000-lecia, tylko parlament Reczypospolitej moze uratowac Polske przed masonska zaglada. Panstwowe myslenie u ludzi religii? I to pomijajace instancje religijne?
  Jakby nie bylo, bylby to wielki krok w strone Iranu.

  Like

 9. @skkf
  “A skąd Ci przyszło do głowy, że chcą to obwołać po to, aby Polsce się lepiej powodziło? Może najpierw przeczytaj ze zrozumieniem przyczyny czemu ludzie chcą takiej zmiany.”

  Z w/w artykułu:

  “gdyby przed wojną przyznano mu oficjalnie ten tytuł (Chrystusowi), Polska nie ucierpiałaby w wojnie”

  Można wnioskować, że ludzie ci rozumieją w ten sposób: Dawniej to by nas uchroniło to i uchroni teraz?

  Tym którzy powołują się na Piusa XI przypominam też, że papież ten podpisał konkordat z Hitlerem. Pod jego przywództwem Kościół oficjalnie współpracował z nazistami. Co śmieszniejsze do tej pory się nie rozliczył, tłumacząc się, że tak było lepiej dla wszystkich.

  Like

Comments are closed.