Kick-Ass (2010)

Po epoce powstawania kolejnych superherosów, pojawili się twórcy, którzy postanowili zadać pytanie: co będzie, gdy ziszczą się te wszystkie jałowe przepowiednie przeciwników komiksów i faktycznie jakiś dzieciak postanowi walczyć z przestępczością ubrany jak pajac? Odpowiedzią na nie byli już – w pewnym sensie – “Watchmen: Strażnicy”, a dziś jest nią “Kick-Ass”.

Główna różnica pomiędzy oba wymienionymi filmami (nie przeczytałem komiksów) to podejście do tematu; Kick-Ass dzieje się współcześnie, jest też kinem czysto rozrywkowym. To mieszanka parodii różnych – choć najmocniej widać tu wpływy Spidermena i Batmana – znanych komiksów. Kpi sobie również ze współczesnej popkultury (ery Youtuba i serwisów społecznościowych).

Kick-Ass zaczyna się jako parodia, z dodatkami tragikomedii. Coś w stylu “a tak będzie, jak zrobicie to dzieci w domu”, lecz potem ewidentnie zmierza w kierunku wymierzonym przez filmy w stylu “Kill Bill”. Trochę szkoda, myśl początkowa wydawała się ciekawą. To zupełnie jednak mi nie przeszkadzało, bawiłem się tak dobrze, że jestem w stanie obrazowi jeszcze wiele wybaczyć. Choćby kilka niedoróbek, czy nieco namiętny produkt placement.

Czy warto? Tak, jeśli oczekujecie filmu komediowego, choć trochę kojarzycie postacie znanych superbohaterów, nie zamykaliście oczu na seansach filmów z Panną Młodą i macie ochotę posłuchać trochę całkiem niezłej muzyki.

Linki

10 thoughts on “Kick-Ass (2010)

 1. Jam łasica: znani w Polsce jako “Święci z Bostonu”, też dobry film, choć zupełnie inny:) Nie było poprzebieranych dzieciaków.

  Like

 2. @Amused: obejrzyj “Kill Bill”, a się dowiesz. Ewentualnie możesz poczytać recenzję, będziesz wiedział.

  @Fluxid: wiem. Lecz jak napisałem:

  nie przeczytałem komiksów

  Like

 3. oglądałem 🙂 i jeśli chodzi o siekę to właśnie… nie tak widziałem Kill Billa. 🙂

  A jak? Jako wielowątkowy kolaż różnych gatunków kina w który wpleciono opowieść o zemście? 🙂 Można i tak, ale przyznasz, że jest tam sporo sieczki. Zresztą w Kick-Ass też nie wypełnia ona całego filmu.

  Like

Comments are closed.