Jarosław Kaczyński – Polska jest najważniejsza

Dzisiaj dwójka młodych ludzi przekazał mi ulotkę z czymś na kształt orędzia Jarosława Kaczyńskiego. Do ulotki dołożyli długopis i breloczek na klucze, o ciekawej konstrukcji, która wciąż stanowi dla mnie pewnego rodzaju zagadkę. Jak można było odmówić takiej ofercie dodatkowo uatrakcyjnionej uśmiechem miłego dziewczęcia?

Znawcy ostatnich wyczynów sztabów wyborczych nie zdziwią się zapewne, iż karteczka miała tytuł: Polska jest najważniejsza. Jedynym obrazkiem na niej jest wyretuszowane zdjęcie Kaczyńskiego. Bardzo podoba mi się dobór kolorów do wszystkich gadżetów: czerwień i biel. Tekst jest na niebiesko. Naprawdę bardzo ładnie to wygląda i pasuje do siebie.

Niebiesko na białym

Przejdźmy nieco do treści owej publikacji: na pierwszej stronie trafnie ujęcie sensu całości: Proszę Was drodzy Państwo, o poparcie mojej kandydatury. – konkretnie. Na pozostałych trzech kandydat stara się uzasadnić swoje podanie o głos, poprzez mały esej. Jego treść (choć nieco zmieniona) jest dostępna na stronie akcji, firmowanej wspomnianym hasłem.

Test przedstawia niejako trzy podpunkty programu pana Kaczyńskiego:

 • przyspieszenie rozwoju kraju i rozwiązywania naszych codziennych problemów
 • dobra pozycja Polski w świecie i Unii Europejskiej
 • połączenie nowoczesności z tradycją

O ważności każdego z nich, chyba nie trzeba zapewniać[1], niemniej jednak autor podejmuje ten trud i pieczołowicie wymienia, co trzeba w naszym kraju zmienić. Znalazło się też miejsce dla wspomnienia powodzi (Władze muszą na poważnie chronić Polaków przed powodziami. Nie może co kilka lat dochodzić do tak wielkich nieszczęść[sic!]). Wydaje mi się też, że fragmenty trzeciego rozdziału słyszałem już na spocie wyborczym tego pana oraz, że występuje kilka powtórzeń.

A tak ogólnie patrząc?

Całość jest oczywiście litanią składającą się na: Państwo musi, trzeba, itd… niestety oprócz wyliczanki, nie ma tu żadnego wyjaśnienia, jak potencjalny prezydent zamierza przyczynić się do poprawy naszego życia. Który kandydat nie napisze np. Musimy usuwać przeszkody, jakie napotykają polscy przedsiębiorcy? Ja Sigvatr, z tego oto bloga, pytam pana, panie Kaczyński: co zamierza pan uczynić w tej, albo w dowolnej innej zadeklarowanej sprawie? Bo nie znajduje informacji na ten temat, a to podobno jest pana program[2]. Zupełnie nie zadowala mnie stwierdzenie: Świat zna przecież sposoby rozwiązywania podobnych problemów, chce wiedzieć co już teraz, co ten Świat zna.

Jałowe pytania

Czemu ta lista pobożnych życzeń nie zajmuje tylko jednej strony – dla sympatyków PiSu, którzy wierzą mu na słowo, a resztę przeznaczyć na jakieś konkrety? Na pewno zmieściły by się na stronie internetowej, wybory za 10 dni, kiedy zamierzają je wrzucić? Czyżby pan Kaczyński wciąż się nie zdecydował?

Fanbojom dziękujemy

Moja notka, opisuje zawartość ulotki wyborczej Jarosława Kaczyńskiego, taką jaką dopuścił do obrotu jego sztab. Nie otrzymałem żadnej ulotki innego kandydata. Dlatego właśnie dostaje się tu, tylko i wyłącznie jednemu politykowi. A w pewnym sensie i im wszystkim, bo osobiście wierzę, że prawdopodobnie konkurencyjne twory są dość podobne.

Przypisy

[1] Co nie znaczy, że nie można znaleźć spraw bardziej istotnych.

[2] Właściwie to tylko zarys, pełny ma się pojawić na dniach (według strony).

4 thoughts on “Jarosław Kaczyński – Polska jest najważniejsza

 1. Podobne wnioski wyciągnąłem po wczorajszej wizycie na stronach internetowych kandydatów. Wszystkie prezentowały niemal identyczne braki, tylko w dodatku ze strony Komorowskiego coś zaczęło do mnie gadać.

  Już od dawna nie mam złudzeń co do wartości programów wyborczych, więc ich brak albo wodolejstwo zbytnio mi nie przeszkadza. Z resztą, samych wyborów też nie traktuję zbyt poważnie.

  Like

 2. Niestety właśnie tego typu frazesy królują w “programach” wyborczych kandydatów. Tylko u jednego kandydata zauważyłem konkretny program (nawet przedstawiony w punktach).

  Możlwie że te powszechnie stosowane ogólniki i mało konkretne obiecanki to zabezpieczenie na przyszłość gdyby została wprowadzona karna odpowiedzialność za niedotrzymanie obietnic wyborczych po wygranej 😉

  Like

 3. A jaki kolor pasuje do czerwieni i bieli?;) Od początku wpisu widać, że ma on na celu szukanie dziury w całym.

  “Czemu ta lista pobożnych życzeń nie zajmuje tylko jednej strony – dla sympatyków PiSu, którzy wierzą mu na słowo, a resztę przeznaczyć na jakieś konkrety? Na pewno zmieściły by się na stronie internetowej, wybory za 10 dni, kiedy zamierzają je wrzucić? Czyżby pan Kaczyński wciąż się nie zdecydował?”

  We wczorajszej debacie najmniej konkretów podał Bronisław Komorowski, więc lista pobożnych życzeń Kaczyńskiego nie jest jakimś ewenementem. Materiał promocyjny to nic innego jak reklama. Widziałeś kiedyś konkrety podane w reklamie np. laptopa?

  Like

 4. Krystian: nie doczytałeś?

  Fanbojom dziękujemy

  I tak, na reklamach laptopów masz konkrety – zwykle mały druczkiem, ale są (np. konfiguracja sprzętowa). Nawet jeśli nie ma ich na reklamach, to zawsze te dane są dostępne.

  Proszę zwrócić uwagę, że poza wypominaniem “a u innych jest nie lepiej” pan Krystian nie podał żadnego argumentu na obronę Kaczyńskiego.

  Jeszcze raz przypominam o ostatnim (nie liczymy przypisów) podpunkcie.

  Like

Comments are closed.