Prywatny wszechświat Microsoft

Właśnie próbowałem dowiedzieć się, czy mój znajomy z swoją drużyną wygrali konkurs Imagine Cup 2010, organizowany przez Microsoft. Zajrzałem więc na stronę tegoż konkursu. Oczywiście nie dowiedziałem się niczego, bo trzeba mieć zainstalowany plugin Silverlight. Cała zaś strona rozlatuje się na wskutek braku tego dziecka wspomnianej korporacji. Ale nie tylko; bo nie trzeba Silverlighta by widzieć, iż napis “Galeria zwycięzców” też coś się rozjechał.

Budować stronę internetową, którą może obejrzeć jedynie posiadacz jednego systemu, czy to jednej przeglądarki (uwaga półanalfabetyczne fanboje: to, że napisałem to, to wcale nie oznacza, że sugeruję iż nie istnieje SL na Firefoksa) – jakież to microsoftowe. Czy też może powinienem bardziej ogólnie napisać: monopolistyczne, korporacyjne…?

47 thoughts on “Prywatny wszechświat Microsoft

 1. To teraz uważaj bo ja znam osoby które budują strony specjalnie tak żeby się w jednej przeglądarki (tej od MS) nie wyświetlały, i co na to powiesz?

  Like

 2. I dobrze robią. Po co budować stronę, żeby spełniała jakieś wyśnione standardy jednej przeglądarki? Niech lepiej ta jedna przeglądarka zacznie wypełniać ogólne standardy, a nie tworzy własne, zwłaszcza, że jej twórca (MS, bo mowa tu o IE) sam pomaga je ustalać.

  Like

 3. Ponieważ te inne przeglądarki mają wspólne standardy, których się trzymają. IE jest tutaj odstępcą. Być może twoje nieuzasadnione uwielbienie dla producenta IE, nie pozwala ci tego dostrzec, ale tak jest.

  Like

 4. Być może bycie kretyńskim hejterem MS nie pozwala ci dostrzec, że IE8 jest prawie w 100% zgodne z najnowszymi standardami, być może nie pozwala ci dostrzec że żadna przeglądarka nie jest zgodna z standardami w 100%.

  Like

 5. A ile osób posiada IE8? Za mało, dalej są w użyciu, za sprawą polityki tak wielbionego przez ciebie MS, wcześniejsze wersje, które nie spełniają tychże standardów.

  być może nie pozwala ci dostrzec że żadna przeglądarka nie jest zgodna z standardami w 100%

  Ale przynajmniej próbują. I nie ma czegoś takiego, że robi się stronę pod standardy + poprawki, i jeszcze wersję na każdą inną przeglądarkę, jak to się robi z IE.

  Like

 6. IE spełna praktycznie wszystkie obowiązujące standardy. Ciekawostka – CSS2 NIE JEST obowiązującym standardem według w3c 🙂 (Co nie zmienia faktu, że IE obsługuje je w 100%) A CSS3 i HTML5, nawet przy dużej dozie dobrej woli, w żadnym wypadku nie można nazwać obowiązującymi standardami.

  Za mało, dalej są w użyciu, za sprawą polityki tak wielbionego przez ciebie MS, wcześniejsze wersje, które nie spełniają tychże standardów.

  Wiem, że twój zaślepiony umysł tego nie dostrzega, ale oni robią wszystko aby pozbyć się starszych wersji IE – swoją drogą idzie im całkiem nieźle, ten “ogromny” udział IE6 na rynku to mit.

  Like

 7. Widzę, że nie znacie historii, to MS premiował swoje głupie standardy i nie ulepszał swojej przeglądarki celowo. A teraz mu dziękujecie, że sprząta swój własny bajzel. Ot, niewiele trzeba by zadowolić. BTW. oprócz IE6, jest jeszcze IE7.

  Like

 8. Łatwo tak sobie oskarżeniami rzucać, nie podając nawet dokładnego adresu strony, co nie? Bo to, co Google wskazuje, wygląda całkiem działająco. No chyba, że prywatne fanaberie Mozilli działają destrukcyjnie (nie zapominajmy, że spośród alternatywnych przeglądarek Mozilla najgorzej wspiera standardy w imię pseudozgodności).

  Tak czy siak, milion razy wolę SIlverlighta od Flasha. Bo pomimo istnienia od wielu lat, ten drugi w dalszym ciągu praktycznie nie działa. W każdej implementacji, z których i tak wszystkie już zostały porzucone, za wyjątkiem jednej, która ogranicza się do wprowadzania nowych dziur bezpieczeństwa i możliwości instalacji spyware’u.

  Like

 9. Łatwo tak sobie oskarżeniami rzucać, nie podając nawet dokładnego adresu strony, co nie?

  Po co nabijać Page Rank? Bo to jest ich dziesięć?

  Bo to, co Google wskazuje, wygląda całkiem działająco.

  Spróbuj na Firefoksie (to następca Mozilli, obecnie już nie jest rozwijana nawet), na Ubuntu.

  Like

 10. Widzę, że nie znacie historii, to MS premiował swoje głupie standardy i nie ulepszał swojej przeglądarki celowo. A teraz mu dziękujecie, że sprząta swój własny bajzel. Ot, niewiele trzeba by zadowolić. BTW. oprócz IE6, jest jeszcze IE7.

  Oczywiście wiesz, że IE jest najdłużej rozwijaną przeglądarką, a kiedyś standardy były bardzo biedne więc IE zwyczajnie implementował rzeczy których jeszcze nie było w standardzie. Dopiero później w3c raczyło je włączyć do standardu (bądź kompletnie olać), oczywiście w formie niezgodnej z IE i właśnie w ten sposób IE stawało się przeglądarką “olewającą standardy”.

  Like

 11. A masz jakiś dowód? Patrząc na Wiki:
  World Wide Web Consortium: Została założona 1 października 1994 roku (nie podają, kiedy zaczęła publikować standardy)
  A w 1994 pojawiło się IE4, tak więc wychodzi na to, że być może nawet i IE5 (1999) miało już jakieś standardy do spełniania.

  Like

 12. @Sigvatr “I dobrze robią. Po co budować stronę, żeby spełniała jakieś wyśnione standardy jednej przeglądarki?”
  Nie chodzi o to, żeby robić pod IE. Chodziło o to, że ludzie piszą celowo tak, by w IE było źle, co jest przykładem mentalności Kalego. Osobiście popieram http://www.anybrowser.org/campaign/ gdzie any to naprawdę any. TBH chciałbym mieć możliwie funkcjonalną stronę internetową (nie mylić z identycznie wyglądającą – fallback z zachowaniem funkcjonalności) pod każdym systemem (wliczając telefony i architektury inne niż x86) i przeglądarką (wliczając Operę mini). A patrząc z tej perspektywy zmuszenie do użycia Flash czy Silverlight to jeden pies.

  “A ile osób posiada IE8? Za mało, dalej są w użyciu, za sprawą polityki tak wielbionego przez ciebie MS”
  Na jakiej supportowanej wersji Windows nie można niby mieć IE8? Bo z tego co widzę nawet dla XP jest, i dostępne są wersje 32 i 64 bit. IMO to wybór usera, że nie aktualizuje/upgrade’uje systemu, chociaż ma możliwość.

  Like

 13. Nie chodzi o to, żeby robić pod IE. Chodziło o to, że ludzie piszą celowo tak, by w IE było źle, co jest przykładem mentalności Kalego

  Że niby ludzie na złość MSowi piszą strony specjalnie by IE źle je wyświetliło? No to jest nieco … paranoiczne. To co nazywasz celowym działaniem, dla mnie jest raczej efektem opadnięcia rąk i braku siły do pisania specjalnie pod tą przeglądarkę.

  Like

 14. @Sigvatr

  miało już jakieś standardy do spełniania.
  No i je spełniło (raczej lepiej od konkurencji) aczkolwiek dodali własne rozszerzenia podobnie jak netscape który obecnie jest martwy.

  Like

 15. Tym spełnianiem to chyba ciut przesadziłeś, z dodatki, to owszem dodali, aby inne przeglądarki ich nie miały, więc nie ma co się cieszyć:P

  Like

 16. Jedno zdanie – jeżeli tworzysz, budujesz stronę WWW – to robisz to tak, żeby KAŻDY niezależnie od systemu i przeglądarki mógł ją wygodnie przeglądać – nie rzucając kurwami. Nie umiesz? Jesteś zjadany, ot co. I tak czasy kiedy witryny były na poważnie optymalizowane, wliczając w to rozmiar grafik i appletów implementowanych na nich, przeminęły – bo w końcu mamy taki zajebiście szybki internet…

  Like

 17. A poza tym – M$ próbował wytworzyć monopol i przez długi czas im się udawało. W ogóle historia tej korporacji i tego jakie miała problemy z urzędem antymonopolowym tu i tam jest ciekawa – polecam zapoznanie się.

  Like

 18. To teraz uważaj bo ja znam osoby które budują strony specjalnie [emfaza moja] tak żeby się w jednej przeglądarki (tej od MS) nie wyświetlały, i co na to powiesz?

  I dobrze robią.

  Że niby ludzie na złość MSowi piszą strony specjalnie by IE źle je wyświetliło? No to jest nieco … paranoiczne.

  Może czytaj uważniej, to nie będziesz sam sobie zaprzeczał. Chyba, że nie wierzysz, że ludzie tak robią – w takim wypadku polecam poszukać, ostatnio na joggerze ktoś pisał o projekcie wstawiania jakiegoś js, który losowo zmienia wielkość liter dla ie.

  Like

 19. Może czytaj uważniej, to nie będziesz sam sobie zaprzeczał.

  Miałem tam na myśli ludzi, którzy nie przejmują się IE, a nie, że robią jej specjalnie na złość.

  Chyba, że nie wierzysz, że ludzie tak robią – w takim wypadku polecam poszukać, ostatnio na joggerze ktoś pisał o projekcie wstawiania jakiegoś js, który losowo zmienia wielkość liter dla ie.

  Nie wierzę, ktoś tam sobie raz na jakiś czas żarty stroi, to jeszcze nie znaczy, że znaczący procent światowego internetu tak właśnie robi.

  Like

 20. To jest tylko pewnie tylko grupka wkurzonych webmasterów, których zresztą rozumiem, bo kiedyś się o IE6 otarłem (w sensie, trzeba było stronę pod to zrobić). I jeszcze jakbyś nie zauważył: tu chodzi o IE6, o przestarzałą pozostałość próby monopolizacji internetu przez MS.

  Like

 21. Jezus Maria – zachowujesz się tak, jakby Microsoft promowało IE6 do dnia dzisiejszego. Przecież od dawna MS prowadzi kampanie ponaglające do aktualizacji do wersji 8.

  Z drugiej strony, to że TY (TY odbiorco, nie TY autorze notki) jesteś leniwy, TY masz klienta w DUPIE i TOBIE nie chce się postarać, żeby strona nadawała się do oglądania w IE6 jest TYLKO I WYŁĄCZNIE TWOJĄ WINĄ. Ja rozumiem degradację tak, by np. strona w IE nie miała zaokrągleń, nie miała gradientów etc. ale brak odrobiny wysiłku w celu poprawienia strony na tyle, by nie rozwalała się totalnie jest wyrazem braku szacunku dla klienta. Jeżeli ktoś dalej używa IE6 to znaczy, że ma ku temu powody (np. polityka firmy etc.) i nie powinien Cierpieć z TWOJEGO powodu.

  Like

 22. Więc chcesz przerzucić sprzątanie bałaganu, który narobił MS na webmasterów? Poczytaj nieco dokładniej te stronę, którą sam zalinkowałeś. I nie dziw się, że MS chce, żeby jego kupić jego najnowszy produkt:P

  Like

 23. Tak, chcę przerzucić sprzątanie tego bałaganu na webmasterów – chcesz tego czy nie – za to nam płacą. Klient nie będzie słuchał tego, że na jego IE6 źle wygląda bo dziesiątki lat temu MS zrobił takie a nie inne IE6. Zresztą – nie mógł zrobić innego, bo technologie, które teraz używamy wtedy nie istniały.

  Klient oczekuje tego, żeby strona wyglądała OK na jego Windows XP z IE6 za który w 200x zapłacił sporą kasę i MS nie jest tu żadną ze storn tego argumentu.

  Równie dobrze mógłbyś jechać po Mozilli, że w Firefox 0.7 źle działa strona, albo po Operze, że (nawet w najnowszej) nie wyświetlają się zaokrąglone rogi.

  Like

 24. Tak, chcę przerzucić sprzątanie tego bałaganu na webmasterów – chcesz tego czy nie – za to nam płacą.

  Oni zawili najmniej, to MS wydał badziewną przeglądarkę, świadomie olał standardy.

  Równie dobrze mógłbyś jechać po Mozilli, że w Firefox 0.7

  I widziałeś w użytku Mozillę 0.7? Zresztą pewnie i tak spełniała wtedy więcej standardów.

  albo po Operze, że (nawet w najnowszej) nie wyświetlają się zaokrąglone rogi.

  No to jest w jakiś sposób sensowne.

  Like

 25. I widziałeś w użytku Mozillę 0.7?

  Kto mówi o Mozilli 0.7? Ja mówię o Firefox 0.7. I tak, widziałem, nawet mam zainstalowaną na swoim kompie w pracy bo wyszła długo po tym, jak zacząłem zawodowo tworzyć strony i też bluźniłem na to, że renderuje inaczej niż popularne wtedy IE.

  No to jest w jakiś sposób sensowne.

  Jest, i to wcześniejsze też. Bo przecież Firefox – który jest przez wielu tak wychwalany – również za czasów panowania IE6 nie obsługiwał wszystkich standardów. Więc czemu mam marudzić na MS o to, że IE6 nie obsługuje standardów a nie mogę na Mozilla Fundation o to, że Fx 0.7 też nie obsługuje?

  Albo marudzimy na aktualna wersje przeglądarek, albo nie marudzimy wcale. Powiem to jeszcze raz: to, że IE6 jest tak popularny albo to, że nie obsługuje on dzisiejszych standardów nie jest w żadnym wypadku winą MS.

  Like

 26. jak zacząłem zawodowo tworzyć strony i też bluźniłem na to, że renderuje inaczej niż popularne wtedy IE.

  A widzisz i o to właśnie chodziło.

  Więc czemu mam marudzić na MS o to, że IE6 nie obsługuje standardów a nie mogę na Mozilla Fundation o to, że Fx 0.7 też nie obsługuje?

  Możesz. Ale jakbyś wybił się nad tego flejma, to byś dostrzegł, że znalazłem stronę MSu, która nie wyświetla się dobrze pod Firefoksem, mimo, że ten zajmuje sporą część rynku.

  Powiem to jeszcze raz: to, że IE6 jest tak popularny albo to, że nie obsługuje on dzisiejszych standardów nie jest w żadnym wypadku winą MS.

  Jest, specjalnie ją tak zrobiono.

  Like

 27. Powiem to jeszcze raz: to, że IE6 jest tak popularny albo to, że nie obsługuje on dzisiejszych standardów nie jest w żadnym wypadku winą MS.

  Jest, specjalnie ją tak zrobiono.

  Się pewnie przyczepisz: IE6 nie obsługiwało standardów nawet współczesnych dla siebie.

  Like

 28. znalazłem stronę MSu, która nie wyświetla się dobrze pod Firefoksem, mimo, że ten zajmuje sporą część rynku

  Ta strona: http://www.microsoft.com/poland/edukacja/imaginecup/ ?
  U mnie wyświetla się doskonale, nawet specjalnie dla Ciebie wyłączyłem wtyczkę Silverlight: http://jakwyglada.pl/key/9ebcfb258037fd36828dc966ba7d85c0

  Poza tym, piszesz, że: “Budować stronę internetową, którą może obejrzeć jedynie posiadacz jednego systemu,” kiedy wspomniany Silverlight ma też port Linuxowy – http://en.wikipedia.org/wiki/Novell_Moonlight

  Like

 29. Ten port Silverlighta nie jest wspierany przez producenta, nie bardzo też chce działać. Jak już masz go wyłączonego, to obejrzyj sobie zdjęcia na przykład 🙂

  Like

 30. Skąd takie info, że nie jest wpierany? Bo ja np. widzę w Wikipedii:

  Shortly after the first demo at MIX 07 in Paris, Microsoft began cooperating with Novell to help the building of Moonlight[16] Support includes exclusive access given to Novell for the following Silverlight artifacts:[17]
  * Microsoft’s Test suites for Silverlight,
  * Silverlight specification details, beyond those available on the web,
  * Free closed-source binary codecs for Windows Media Video and Audio, for VC-1 and MP3, and in the future H.264 and AAC, only licensed for use with Moonlight when running in a web browser. Other potential decoders include GStreamer and FFmpeg (used during the development stage) but Novell will not provide prepackaged versions of Moonlight with those libraries, because those decoders have not been granted licensing for the use of patented codec technologies.

  Poza tym, to już teraz się czepiasz – tak samo mogę powiedzieć, że strony Adobe jest złe, bo nie obejrzę stron Flashowych pod Lynxem. Wiesz, to jest biznes i każdy promuje swoje rozwiązania.

  Like

 31. Wiesz, to jest biznes i każdy promuje swoje rozwiązania.

  Właśnie o tym jest ten wpis drogi Watsonie, doskonała dedukcja!

  Microsoft began cooperating with Novell to help the building of Moonligh

  To jakoś nie dawno? Bo kiedy próbowałem sobie instalować Silverligtha jakiś czas temu, nic o tym nie napisano. Napisano za to, że MS tego nie wspiera:)

  Like

 32. Właśnie o tym jest ten wpis drogi Watsonie, doskonała dedukcja!

  Nie, nie o tym – to, że SL jest własnościowy dawno wiemy – piszesz o tym, że strona źle się wyświetla pod Firefoxem (podczas gdy wyświetla się poprawnie) albo o tym, że IE6 nie ma wsparcia dla aktualnych standardów.

  To jakoś nie dawno?

  Shortly after the first demo at MIX 07 in Paris

  Czyli w 2007 roku.

  Like

 33. Napisałem o tym, że strona jest bezużyteczna, jeśli nie masz Silverligth, i brzydko wygląda pod Firefoksem (kwestia gustu, w sumie aż tak bardzo nic się nie rozjechało…). Resztę wynika z komentarzy nie zawsze na temat.

  Czyli w 2007 roku.

  No to jakoś jeszcze nie widać coś owoców tej współpracy, a może w 2008 wszyscy się rozmyślili?:P
  Są widać inne priorytety.

  Like

 34. Kurde, Ty na prawdę jesteś aż tak leniwy? Czy po prostu nie znasz angielskiego?

  Moonlight 2.0 currently tracks the Silverlight 2.0 implementation. The first completed version, Moonlight 1.0, supporting Silverlight 1.0 was released 20 January 2009. Moonlight 2.0 was released on December 17, 2009. This release also contains some features of Silverlight 3 including a pluggable media framework which allows Moonlight to work with pluggable open codecs, such as Theora and Dirac[13]. A preview release of Moonlight 3.0 is scheduled for the first quarter of 2010 with a final release planned for the third quarter of 2010.[14]

  Jak widać, są trochę do tyłu (w tym roku ma wyjść wersja 3.0, zaś Silverlight jest w wersji 4.0), ale projekt nie upadł w przeciwieństwie do licznych prób napisania otwartego playera Flash.

  i brzydko wygląda pod Firefoksem (kwestia gustu, w sumie aż tak bardzo nic się nie rozjechało…).

  nie trzeba Silverlighta by widzieć, iż napis “Galeria zwycięzców” też coś się rozjechał.

  Nie, nie rozjechał się, czyli po prostu kłamiesz?

  Like

 35. Kurde, Ty na prawdę jesteś aż tak leniwy?

  Raczej zlewam w tym momencie. Specjalnie dla ciebie spróbuję ponownie zainstalować Silverlighta.
  To, że akurat u Ciebie strona zadziała, wcale nie oznacza, że wszystko jest w porządku u mnie. Jeśli jednak już nie będziesz mógł zasnąć bez obrony jednej dziwnej stronki, podpowiem ci, że strona ogólnoświatowa konkursu Imagine Cup nie sprawia żadnych problemów.

  Like

 36. kiedy wspomniany Silverlight ma też port Linuxowy – http://en.wikipedia.org/wiki/Novell_Moonlight

  To nie jest port, tylko kiepska podróbka, która jest za prawdziwym Silverlightem jakieś 2 lata w tyle (obsługuje bodajże jedynie wersję drugą specyfikacji, podczas gdy Microsoft Silvelight już jest w wersji czwartej). No i jeszcze mocno zabugowana – ja np. po jej zainstalowaniu, otrzymałem jedynie biały prostokąt zamiast treści.

  Like

 37. Różne standardy były i będą zawsze. Jaka w tym konkurencja jeśli MS, Mozilla, Opera czy ktokolwiek inny będzie wypuszczał dokładnie taką samą przeglądarkę? Najlepiej jeszcze zunifikować menu, wygląd, api dla pluginów etc.
  Każdy przecież wie że to jest biznes, wszyscy rozsądni webmasterzy marudzą na IE, aczkolwiek coraz częściej czytam że nowe wydania są coraz lepsze, ale znają co IE robi inaczej niż reszta i piszą strony tak aby działały pod wszystkimi przeglądarkami poprawnie, nie koniecznie identycznie.

  Like

 38. Różne standardy były i będą zawsze. Jaka w tym konkurencja jeśli MS, Mozilla, Opera czy ktokolwiek inny będzie wypuszczał dokładnie taką samą przeglądarkę? Najlepiej jeszcze zunifikować menu, wygląd, api dla pluginów etc.

  Myślę, że nie wiesz o co tu chodzi. Nie chodzi o wygląd samego programu, czy jego funkcjonalności, ale o wyniki jego pracy przy renderowaniu strony. Przypowieść: teraz piszę przez swój komunikator (Pidgin) używając protokołu Jabber, jest wiele klientów do niego, ale ja z jakiś względów używam właśnie Pidgina. W zasadzie mógłbym użyć dowolnego innego klienta, ale ty i tak nie widziałbyś żadnej różnicy.
  I o to właśnie chodzi, abyśmy mogli dobierać sobie przeglądarki jakie chcemy, bo, np. jest kolorowa, bo ma logo znanej firmy, bo coś tam, i widzimy to samo na każdej, nie zależnie od wpisywanych stron.

  Like

 39. Chyba ostatnio nie wyrażam się jasno. Wiem o co chodzi, sam pracuję jako programista systemów webowych. O unifikacji menu, wygląd, api dla pluginów mówiłem ironicznie, co ciężko tu zaznaczyć.

  Like

 40. @Sigvatr

  Chyba się jednak czepiasz trochę, piszę te słowa z przykrością bo nie darze z sympatią firmy z Redmond.

  Wszedłem na wspomnianą przez Ciebie stronę:

  http://www.microsoft.com/poland/edukacja/imaginecup/

  I rzeczywiście krzyczy: pobierz wtyczki i rzeczywiście klikając z pod Linuksa krzyczy, że nie ma wsparcia dla tego systemu, ale jednocześnie jest komunikat:

  “If you are using a Linux, FreeBSD or SolarisOS operating system, please press the Click to Install button to get the appropriate installation package for Silverlight.”

  Co linkuje do http://go-mono.com/moonlight/, jest to strona projektu opensource, który jest alternatywą dla Silverlight.

  Jest to naprawdę duży krok w polityce MS, który zaczął zauważać, że nie jest jedyny na świecie.

  Jeżeli okaże się jeszcze, że Win7 można zainstalować obok innego OS -a niż Win i bootloader Win7 dopiszę stary system a nie wymaże info o nim, to naprawdę będę miło zaskoczony

  Like

 41. @bkr: patrz klika komentarzy wyżej.

  Jest to naprawdę duży krok w polityce MS, który zaczął zauważać, że nie jest jedyny na świecie.

  Myślę, że to raczej wpływ rozpraw sądowych MSu.

  Jeżeli okaże się jeszcze, że Win7 można zainstalować obok innego OS -a niż Win i bootloader Win7 dopiszę stary system a nie wymaże info o nim, to naprawdę będę miło zaskoczony

  Jak tak się stanie, ja to zobaczę, to na pewno o tym napiszę 🙂

  Like

Comments are closed.