Sherlock Holmes (2009)

Nie jest to pierwszy i na pewno nie ostatni film o przygodach sławnego londyńskiego detektywa. Twórcy postanowili zagrać nieco na nosie popularnemu wyobrażeniu tej postaci i nieco po eksperymentować. Podobno spadkobierczyni praw autorskich Arthura Conan Doyle, nie była zbyt zachwycona owocem ich pracy.

W sumie nie ma o co kruszyć kopii. Teksty źródłowe wszak wcale nie przedstawiają tytułowego bohatera jako spokojnego i statecznego człowieka. A słynna czapka, której w filmie nie zobaczymy, była dodana przez jednego z pierwszych ilustratorów tych opowiadań. Ale dość o tym, przejdźmy do filmu…

.., Który jak przystało na film akcji od razu od takowej się rozpoczyna. Dr Watson i Holmes walnie przyczyniają się do pojmania niejakiego lorda Blackmoor’a, który mordował młode dziewczęta w czasie odprawiania magicznych rytuałów. Podczas gdy pojmany oczekuje sądu i kary, życie toczy się dalej, Holmes zmaga się z nudą (żadnych interesujących go spraw) oraz faktem, iż jego wierny towarzysz (dr Watson) zaręczył się i z związku z tym wyprowadza się. Ale wszystko jeszcze się pokręci: pojawia się stara znajoma – femme fatale Sherlocka, a powieszony mag zmartwychwstaje i wcale na tym nie poprzestaje.

Jest efektownie, ciekawie, wszystko dzieje się dość szybko, miejscami humor. Ładnie postarano się o widoczki rozbudowującego się Londynu. Jedyne do czego mogę się przyczepić to to “planowanie walk”, które bohater kilka razy dokonuje, jakoś mi się to nie podobało. Ale zasadniczo widz bawi się dobrze. Choć całość ma zamkniętą fabułę, pozostawiono małą furtkę na kontynuację, jakie zapewne wkrótce się pojawią – film się sprzedał bądź, co bądź.

Na koniec mała perełka, jaka osobiście najbardziej mi się podobała: prztyczek w nos jaki dostaje wiara w czary od realnego życia. Niestety często w produkcjach zachodnich jest, nie wiedzieć czemu na odwrót, czyżby uzewnętrznienie jakiegoś skrywanego pragnienia? A obejrzeć “Sherlocka Holmesa” polecam.

Linki

4 thoughts on “Sherlock Holmes (2009)

 1. Miniserialem to nazwać ciężko, filmy są długości niektórych filmów kinowych!
  Ogląda się go całkiem przyjemnie, chociaż trochę brakuje mi w nim ciągłości – drugi odcinek nie wiąże się nijak z pierwszym ani trzecim.
  Dodatkowo trzeci został zakończony w sposób trochę niezręczny.
  Czytałem, że Brytyjczycy chcą nakręcić kolejne odcinki miniserialu, czekam niecierpliwie na nie!

  Like

 2. mt3o: no właśnie miałem drobny zgryz jak to nazwać 🙂
  bo serial nie, za długie odcinki i za mało ich
  filmy też nie, bo jednak pewna ciągłość jest, są odniesieania do poprzednich odcinków,
  każdy odcinek to odrębna całość ale pewne wątki są kontynuowane
  najbardziej mi pasuje miniserial
  a tak 3 odcinek został zakończony skandalicznie 😀
  taki cliffhanfer po tym musi być kolejna seria, która z tego co wiem jest pewna

  Like

Comments are closed.