Druidyzm legalną religią

W Wielkiej Brytanii Komisja Charytatywna Anglii i Walii przyznała Druid Network status organizacji charytatywnej i stosowne ulgi podatkowe. Czytając słowa z artykułu Wielka Brytania: druidyzm został oficjalnie uznany za religię:

Czczenie słońca, błyskawic i duchów natury jest taką samą religią jak chrześcijaństwo czy islam – uznano w Wielkiej Brytanii.

Naszła mnie refleksja: no i co w tym dziwnego? Nie, nie jestem druidem. Mam do nich też stosunek wybitnie neutralny, ale nie rozumiem, czemu nie miałaby to być religia? Odniosłem również wrażenie, że autor (i to jeszcze w takiej masońskiej gazecie) nie podziela mojego zdania. Najwyraźniej rozróżnia kulty antropomorficzne od tych, które czczą abstrakcyjną Naturę. A może to tylko ja…

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, jaka nie uszła mojej uwadze, fragment uzasadnienia:

praca, jaką “Druid Network” wkłada w promocję druidyzmu, leży w interesie społecznym

Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić, w jaki sposób promocja jakiekolwiek religii leży w interesie społecznym?

7 thoughts on “Druidyzm legalną religią

 1. @Sigvatr: wciaz nie rozumiesz, ze jak ludzie nie maja religii to wpadaja w depresje i pija wodke po ciemku? Bez religii biegaliby po parkach z siekierami gwalcac i rabujac. Albo co gorsza zostaliby homoseksualistami.

  @Bar: skoro, zeby uzasadnic pozytek z religii trzeba je zamieniac na organizacje charytatywne to moze po prostu powinni byc ta organizacja charytatywna? Po co to cale kombinowanie i szukanie na sile jakichs pozytkow dla spoleczenstwa. Religie istnieja bo ludzie tego chca. That’s all, folks.

  Like

 2. @Bar:

  Zamień religia na organizacja charytatywna.

  Nie o tym napisali w uzasadnieniu – ewentualnie mogło to być przekłamanie tłumacza, albo pozbycie się kontekstu – nie mniej jednak moje pytanie jest jasne: co daje propagowanie religii? nic nie piszę jej o działalności charytatywnej.

  PS. poprawiłem ci formatowanie.

  @tdudkowski: chyba masz rację…

  Like

 3. @tdudkowski

  @Sigvatr: wciaz nie rozumiesz, ze jak ludzie nie maja religii to wpadaja w depresje i pija wodke po ciemku? Bez religii biegaliby po parkach z siekierami gwalcac i rabujac. Albo co gorsza zostaliby homoseksualistami.

  (neo)poganie to głównie spotykają się na kawę/piwo (!google pub moots), lub urzadzają konferencje.

  @Sigvatr:

  co daje propagowanie religii?

  Cytat z innej akcji, promującej religie pogańskie:

  Niewidzialni nie mają głosu. Jako rozpoznawalne wyznanie możemy korzystać ze zdobyczy demokracji, bronić swoich praw i występować o przywileje.

  Like

 4. (neo)poganie to głównie spotykają się na kawę/piwo (!google pub moots), lub urzadzają konferencje.

  Tdudkowski ironizował:P

  Niewidzialni nie mają głosu. Jako rozpoznawalne wyznanie możemy korzystać ze zdobyczy demokracji, bronić swoich praw i występować o przywileje.

  I jaki z tego pożytek dla całego społeczeństwa?
  PS. nie dawaj podwójnego ‘>’.

  Like

 5. I jaki z tego pożytek dla całego społeczeństwa?
  Nie ma czegoś takiego jak pożytek dla całego społeczeństwa.

  PS. nie dawaj podwójnego ‘>’.
  Czemu? Ja chcę zagnieździć cytat, i nawet podwójne ‘>’ działa.

  Like

 6. Nie ma czegoś takiego jak pożytek dla całego społeczeństwa.

  Nie zgodzę się.
  Dla tej sprawy można by powiedzieć: dla większej grupy niż kilku wyznawców niszowej religii.

  Czemu? Ja chcę zagnieździć cytat, i nawet podwójne ‘>’ działa.

  Myślałem, że przez przypadek. Ale i tak wygląda to brzydko.

  Like

 7. Czy wekslziej masci pochody, manifestacje, ba zawody sportowe; Tour De Pologne, masowe biegi, nalezy demonstrowac w przestrzeni publicznej?Demokracja ma swoje prawa spoleczenstwo obywatelskie. Sprawa nie zawsze dopracowanej logistyki to inna sprawa w tej kwestii. Cos za cos. Chyba nie chcemy miejskiego porzadku w wydaniu polnocnokoreanskim.

  Like

Comments are closed.