Incepcja (2010)

Słyszeliście o świadomym śnie? Pośrednio film właśnie tego dotyczy, jednak sny, nawet świadome, jednego człowieka, to wciąż coś niezwykle ulotnego i właściwie może zainteresować tylko jakiegoś świeżo upieczonego ucznia Freuda. No, a co powiedziecie na współśnienie? Kilku osobników może więc dzielić się swoimi fantazjami. To już jesteśmy całkiem niedaleko zrozumienia o czym jest “Incepcja”.

Dom Cobb (gra go Leonardo DiCaprio) był kiedyś architektem i to podobno całkiem niezłym. Obecnie jednak jest ścigany przez władze własnego kraju, co zmusza go do podjęcia się dorywczego zajęcia: kradzieży. Nie jest to oczywiście standardowe łamanie piątego przykazania, Cobb współśni z ofiarą i w fazie REM poznaje skrywane w jej podświadomości sekrety. Jest postrzegany jako specjalista w tym fachu, choć być może ostatnie wyczyny na to nie wskazują. Jak głosi wszak prawda ludowa: miecz rodzi tarczę. Potencjalne ofiary ataków zwykle szkolą się przeciw nim. Tak właśnie było z ostatnim obiektem. Dodatkowo, bohatera wciąż dręczą demony z przeszłości, bezpośrednio związane z jego statusem uciekiniera. Ale pojawia się szansa dla głównego bohatera, przysłowiowa ostatnia akcja, trudna i ryzykowna, ale nagroda jest zbyt duża.

Opisywany tytuł to właściwie miks kilku gatunków; sporo kina akcji, sporo widowiska (efektowne surrealistyczne sceny), środek wypełnią przygotowania do skoku (prawie jak z kryminałów) ale znajdzie się też nieco miejsca na psychologię. Osobiście nie żałuję czasu spędzonego w kinie (nieco ponad dwie godziny samego filmu), ale po wyjściu, jak się trochę pochylić nad fabułą, to szybko wychodzą liczne błędy. Nie będę ich przytaczał – nie to ma sensu. Film akurat na raz. Polecam.

Linki

4 thoughts on “Incepcja (2010)

  1. Film bardzo mi się podobał, częściowo dlatego, że ze świadomymi snami miałem już styczność 🙂
    Polecam zgłębić się w temat. Przeżycie niesamowite, ale trzeba dyscypliny i wytrwałości (albo urodzić się z predyspozycjami). Po takim czymś człowiek na wszelkie używki patrzy z politowaniem 🙂

    Like

  2. Anhalter: spytaj się tych co oglądali film więcej niż raz. Ja jedynie powtarzam opinię, którą słyszałem od znajomych. Przyznam, że nie pamiętam o jakie błędy chodziło.

    Like

Comments are closed.