Urodziny Chrystusa?

Rok temu, napisałem krótki post, w którym opisałem trwanie tradycji, pomimo tego, że przez wieki zmienia się jej uzasadnienie. Dzisiaj zapewne należało by napisać zlewa (w sensie ignoruje). W każdym razie, ku mojemu zdziwieniu, jeden z komentujących zaatakował fragment:

No cóż, w końcu święto w okolicach 24 grudnia, to nie jest wcale wynalazek Chrześcijan. Oni tylko pokryli istniejące obrządki w dniu swoją teologią.

Na poparcie swoich słów zaprezentował on słowa obecnego papieża, który opierając się na jakimś tam fragmentach Biblii, dowodził niezbicie, że Chrystus narodził się dokładnie dnia 24 grudnia.

Niestety obaj panowie raczej nie zdają sobie najwyraźniej sprawy (lub celowo fakt ten ignorują), że nie bardzo można polegać na Biblii jako rzetelnym dokumencie historycznym. A tak dla zademonstrowania (bo pewnie racjonalne argumenty tutaj nie wiele dadzą): oto link do artykułu “Czy Jezus naprawdę urodził się w grudniu?”, gdzie również na podstawie tej samej Biblii (ciut innej właściwie – Świadków Jehowy), dowodzi innej – sprzecznej tezy.

Osobiście uważam, że odrobinie znajomości tekstu i wyobraźni, można też śmiało dowodzić, że Jezus Chrystus urodził się 6 października, 10 kwietnia, czy nawet 30 lutego.

Na zakończenie składam wszystkim czytelnikom życzenia, aby święta dały im to czego potrzebują: odpoczynku, zacieśnienia związków z rodziną, albo ciepły posiłek:) I aby niektórzy odłożyli sobie tę Biblię na półkę, niech tam sobie leży, naprawdę są o wiele ważniejsze sprawy w tym życiu.

7 thoughts on “Urodziny Chrystusa?

 1. Na lekcjach religii (przynajmiej u mnie) mówią, że ta data nie jest datą umowną i że najprawdopodobniej Jezus urodził się w innym terminie. Obecny termin obchodzenia świąt został ustanowiony na 25 grudnia z powodu tego, że pogonia w tym dniu czcili Boga Słońca? (nie pamiętam dokładnie) i miało to zastąpić obrzędy pogan, chrześcijańskimi obrzędami.

  Like

 2. Edukacja jest nierównomierna. Przecież istnieją ludzie, którzy nie wiedzą jak się zabezpieczyć (nawet w Polsce), a niby mamy edukacje seksualną w szkołach. Tak samo jest z kościołem. A na dyskursy poglądowe czasami szkoda siły.

  Like

 3. Najpierw trzeba by w ogole udowodnic, ze ktos taki istnial. Pozniej ustalic ktore z przypisywanych elementow legendy zapisanej w chrzescijanskiej mitologii moga sie odnosic do rzeczywistosci. Tak czy inaczej bedzie za malo danych by ustalic prawdopodobna date tego wydarzenia. Juz raczej z samej historii Kosciola mozna wywiesc przyczyne dlaczego okolobiblijna legenda mowi o 24XII – a scislej rzecz ujmujac jak to Kosciol dopasowal sie do przedchrzescijanskich swiat swiata antycznego.

  Swiateczne fotki: Hitler’s Christmas party: Rare photographs capture leading Nazis celebrating in 1941

  Like

Comments are closed.