Akcja przedawkowywania tzw. leków

A jeszcze przed chwilą ganiłem w duchu gazetę.pl, że w tyle na głównej nazwa te środki lekami. Cóż, temat chwytliwy. No dobra – do rzeczy.

O podobnej inicjatywie, tyle, że w Wielkiej Brytanii pisano już na Joggerze. Tym razem ma się ona wydarzyć w Polsce. Na podstawie, artykułu z Metra: Chcą przedawkować leki homeopatyczne. Tak tylko wspominam, bo wątpię, by padły inne komentarze niż wtedy na blogu Zala. No dobra: rozbawiła mnie odpowiedź pani prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów im. Jerzego Łozowskiego w Poznaniu.

18 thoughts on “Akcja przedawkowywania tzw. leków

 1. To nieodpowiedzialne, by zdrowe osoby zażywały homeopatyczne leki, bo – mogą wyzwolić objawy próby lekowej. Przykładowo jeżeli zdrowa osoba będzie przyjmować homeopatyczny lek na grypę, to mogą się u niej pojawić objawy grypy, jeżeli na łupież – to łupież

  Ta wypowiedź jest epicka 🙂

  Like

 2. Najważniejszym elementem terapii homeopatycznej powinno być unikanie wody. Ileż tam już śmieci musiało się przez te setki tysięcy lat rozpuścić 😀

  Like

 3. Nazywanie tego czegos lekami, a homeopatii medycyna powinno byc karalne. Na takiej samej zasadzie jak nazywanie piramidy finansowej bankiem. Pani prezes powinna sie cieszyc, ze ktos podejmuje sie weryfikacji dzialania owych specyfikow, bo przeciez wedlug niej dzialaja – wiec jesli tak to bedzie miala dowod.
  Ale znam jeden przypadek kiedy to homeopatia uratowala komus zycie. Corka Billiego Joela popelnila samobosjtwo – wlasnie lekami homeopatycznymi, oczywiscie z wiadomym skutkiem

  Like

 4. @lRem: Efekt placebo ma miejsce nawet wtedy, gdy wiesz, że przyjmujesz fałszywy lek. Jakiś czas temu na Slashdocie były odwołania do artykułów prasowych na ten temat (np. w Time.com). Nie czytałem jeszcze publikacji naukowych na ten temat i nie wiem, jak środowisko medyczne ustosunkowało się do tych badań.

  Like

 5. @lRem: Własne doświadczenie zazwyczaj nie dostarcza zbyt wiarygodnych wyników ;]

  Czytałem również ostatnio na temat tego, że montowanie fałszywych, niedziałających przycisków do zmiany świateł (przy przejściach dla pieszych), przycisków do szybkiego zamykania drzwi windy oraz termostatów zwiększa zadowolenie ich użytkowników (w stosunku do sytuacji w której w ogóle ich nie ma). W tym przypadku efekt faktycznie mijał, gdy ludzie dowiadywali się, że żadne z tych urządzeń nie działa tak, jakby tego oczekiwali.

  W ogólności — mogłem zabrać się za studiowanie psychologii lub/i medycyny zamiast bawić się informatyką ;>

  Like

 6. A ja się znowu zapytam: czemu psuć efekt placebo?

  Bo to nieetyczne sprzedawanie tego w cenach znacznie przekraczających cenę wody z cukrem? Poza tym jak Zal napisał: i tak działać może (też słyszałem o tych badaniach nad jawnym placebo).

  Like

 7. A ja się znowu zapytam: czemu psuć efekt placebo?

  Jest kilka powodow ku temu:
  1. Bo mamy prawdziwa medycyne
  2. Bo w medycynie nie uzywa sie placebo (dlaczego, to temat na oddzielna dyskusje)
  3. Bo homeopaci (producenci jak i “lekarze”) nie traktuja tego wcale jako placebo i podaja swoje srodki zamiast lekarstw, a przemysl homeopatyczny (razem z innymi dzialami pseudomedycyny) atakuje nauke i medycyne – vide ruch antyszczepionkowy lub ja udaje Official: PhD in ‘Essential Oils’ or ‘Natural Toiletries’ = ‘a Scientist’. Ludzie podajacy sie za policjantow lub bankierow ponosza prawna odpowiedzialnosc za swoje czyny. Czy zdrowie jest mniej warte niz pieniadze?

  Like

Comments are closed.