Co wyniosłem z punktu wyborczego

Podczas przeglądania listy wyborczych zainteresowały mnie dwie rzeczy. Czemu poszczególne partie są w takiej a nie innej kolejności, a druga to czemu tylko SLD i PSL nie miały rozwiniętych skrótów jak reszta.

Ad 1) Jeszcze w lokalu stwierdziłem, że nie jest to porządek alfabetyczny. Rozważałem chronologię zgłoszenia, ale w końcu poszukałem odpowiedzi. Ta kolejność jest wybierana losowo przez Państwową Komisję Wyborczą. Dla przykładu: artykuł opisujący to wydarzenie z tego roku. Trzeba będzie mi częściej zaglądać do gazet.

Ad 2) To zależy od fantazji zgłaszającego. Komisja Wyborcza dopuszcza skróty. Czemu przedstawiciele tych dwóch partii (przynajmniej z tych partii, które były w moim okręgu) nie podali pełnej nazwy? Może obywatele nie kojarzą rozwinięć? Był chyba nawet odcinek “Matura to bzdura” właśnie o tym.

6 thoughts on “Co wyniosłem z punktu wyborczego

 1. Kolejność jest ważna, bo wpływa na niezdecydowanych wyborców. Gdyby używano porządku alfabetycznego, mielibyśmy mnóstwo partii typu “Aaaaaaaabsolutnie Dobra Partia”. A przynajmniej staraliby się zawędrować jak najwyżej.

  Like

 2. Kolejność jest ważna, bo wpływa na niezdecydowanych wyborców.

  Może przy tej książeczce jaką dostałem, kiedyś były takie wielkie arkusze.

  Gdyby używano porządku alfabetycznego, mielibyśmy mnóstwo partii typu “Aaaaaaaabsolutnie Dobra Partia”

  Tak, mi też to przyszło na myśl.

  Like

 3. Jeszcze w lokalu stwierdziłem, że nie jest to porządek alfabetyczny. Rozważałem chronologię zgłoszenia, ale w końcu poszukałem odpowiedzi. Ta kolejność jest wybierana losowo przez Państwową Komisję Wyborczą.

  Jestem wstrząśnięty Twoim odkryciem. W następnej notce opisz proszę koniecznie Twoje próby ujarzmienia kasowników w autobusach oraz zasady posługiwania się kartą płatniczą 😀

  Like

 4. Jestem wstrząśnięty Twoim odkryciem.

  Ee.. to jeszcze nic, znam przypadek kolesia, który całkiem niedawno odkrył, np. że statystyka to naprawdę nauka. Mogę polecić jego blog, bo co pewien czas sypie takimi kwiatkami, na pewno ci się spodoba. Tylko nie pamiętam linku…

  Like

 5. Jestem zdruzgotany! Ale przypuszczam, że kolejność na listach wyborczych jest wynikiem obliczeń niepoczytalnego matematyka, uwzględnia średnią wieku, wykształcenia oraz ilość ciotek w wieku przekwitania. Wykres sporządzono w skali podwójnie logarytmicznej.

  Like

Comments are closed.