openSUSE: dodawanie obsługi protokołu Tlen do Pidgina

Ta notka jest przeróbką mojej poprzedniej: “Dodanie obsługi Tlen do Pidgina“. O ile tamta była dla Ubuntu, ta jest dla openSUSE 11.4.

 1. Instalujemy Pidgina ze źródłami. Polecenie: sudo zypper install pidgin pidgin-devel (można to też oczywiście zrobić za pomocą YaST-a, ale mam już swoje przyzwyczajenia, no i tak jest szybciej).
 2. Ściągamy najnowsze źródła z ~alek/pidgin-tlen
 3. Rozpakowujemy te źródła, gdzie nie ma znaczenia.
 4. Wykonujemy polecenie make w katalogu z rozpakowanymi źródłami.
 5. Edytujemy plik Makefile, drugą linijkę zamieniamy na: LOCALBASE?= /usr (czyli usuwamy frazę /local).
 6. Dla systemów 64 bitowych: trzeba zamienić katalog lib na lib64. W Vim-ie Możemy to zrobić za pomocą polecenia: :%s/\/lib\//\/lib64\//g (około trzech wystąpień).
 7. Zmiany oczywiście zapisujemy.
 8. Teraz możemy wklepać sudo make install.

Wygląda na to, że działa, choć w sumie, openSUSE mam dopiero od kilku dni.

Z ostatniej chwili (16.10.2012):

Autor pluginiu przeniósł się na GitHub.

6 thoughts on “openSUSE: dodawanie obsługi protokołu Tlen do Pidgina

 1. Tlen powinien w teorii obecnie działać poprzez xmpp – warto wypróbować. Swoją drogą, po co komu ten protokół, jak normalny xmpp jest o wiele lepszy?

  BTW: ja się przesiadam na openSUSE w przyszłym miesiącu, jak 12.1 wyjdzie ;-).

  Like

 2. @Coolm@x: no od niedzieli. W sumie przypadkiem wybrałem tę dystrybucję. O co chodzi z tym specem, to wpis na wiki?

  @Cyber Killer: jak już kiedyś pisałem, Tlen to taki lekko zdziczały XMPP, kiedyś tez próbowałem podłączyć go jako jabber, ale nie wiele z tego wyszło.

  Like

 3. spec to taki skrypt, dzięki któremu możesz zbudować rpm-a. Ba, możesz się regnąć na build.opensuse.org wrzucić tam speca, źródła, a ichniejsze serwery pobudują Ci rpm-y dla różnych wersji w Twoim własnym repozytorium. Dodajesz repo przez zypper/YaST-a i możesz się cieszyć oprogramowaniem ze swojego repo. Ja np. tak buduję pidgina bez obsługi menedżera haseł gnome (gnome-keyring czy jakoś tak się to nazywało chyba).

  Like

 4. @Sigvatr: poprawka – Tlen to zepsuty xmpp. Niemniej, od czasu wypuszczenia ver 7 tlen ma działającą (poniekąd) bramkę xmpp na swoich serwerach. Można dodać ctx do osoby login@tlen.pl do każdego klienta xmpp i da się rozmawiać, są drobne problemy z presence. Również powinno się dać zalogować na swoje konto tlenowe w klientach xmpp podając za serwer tlen.pl.

  Like

Comments are closed.