Słowo na niedzielę #11 – Bardzo krótko o jakości merytorycznej kazań wyższych hierarchów kościelnych

Czy ktoś mi może wyjaśnić, jak biskup (i wyżsi), osoba starsza, podobno wykształcona, przemawiając publicznie, możesz mówić takie głupoty?

Nie zdejmiemy krzyża ze ściany naszej ojczyzny, to znak zbawienia. To znak naszej ojczyzny. Kościół cały czas przez wieki służył narodowi w duchu poczucia odpowiedzialności za losy ojczyzny. I nie żądamy żadnych przywilejów, ani jakichkolwiek serwitutów. Żądamy normalności.

Szybkie przypomnienie: krzyż to symbol religii i nawet nie katolickiej, bo używają liczne inne kościoły. Symbolem Państwa Polskiego jest flaga, godło, hymn etc. żaden krzyż.

To przemówienie to, oczywiście, przykład z dni ostatnich. Co pewien czas hierarchowie (o proboszczach to już nie wspominam) Kościelni wyskakują z różnymi tezami. Jakiś czas temu polemizowałem z Tadeuszem Płoskim, więc pytam się: czemu ci ludzie, jak napisałem wyżej; niby wykształceni, niby świadomi, że mówią do szerokiej publiki, to jednak nie widać w ich przemówieniach żadnego trudu, żadnego wybicia się ponad tą grupkę fanatyków, którzy pewnie dalej wierzą, że Matka Boska była Polką z krwi i kości?

33 thoughts on “Słowo na niedzielę #11 – Bardzo krótko o jakości merytorycznej kazań wyższych hierarchów kościelnych

 1. Chciałem również zapytać w jaki to niby sposób Kościół służył naszemu narodowi jak się kamracił z Nazistami?. Ups – tam nie ma ‘naszemu’…

  Nie żądają przywilejów? Super. Znaczy fundusz można weliminować, religię wyrzucić ze szkół niech się organizuje we własnym normalnym zakresie i opodatkować jak jak każdego innego. Chyba, że dla tej klechy (napisał bym ‘tego’ ale nie wypada jak ktoś w sukience chadza) ‘normalność’ to to, co przywileje dla innych…

  Like

 2. Chciałem również zapytać w jaki to niby sposób Kościół służył naszemu narodowi jak się kamracił z Nazistami?. Ups – tam nie ma ‘naszemu’…

  Chodzi ci tu o Piusa XII i sprawę żydowską? czy też o coś bliższego Polsce?

  Like

 3. Pewnie, muszą mieć swoją publikę. Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega ich hipokryzję. Patrząc na krąg swoich znajomych (głównie młodych, w okolicach liceum) stwierdzam, że większość nie zgadza się z linią KK i jest do niego zdystansowana. To już jakiś plus, że ludzie zaczynają w ogóle w krytyczny sposób patrzeć na jego działalność. Minusem jest to, że często niewiele za tym idzie (z wygody wolą isć na religię, nie myślą o apostazji)…

  Like

 4. Ja obserwuję ciekawy fenomen w trochę dalszej rodzinie, cała rodzina katolicka, chodzi do kościoła w niedzielę i święta, ale gdy wejdzie ten 0.3 na kościół powiedzieli że płacić nie będą. Może dlatego księża chcą tego co mają do tej pory? Bo katolicy nie są konsekwentni?

  Like

 5. Czy ktoś mi może wyjaśnić, jak biskup (i wyżsi), osoba starsza, podobno wykształcona, przemawiając publicznie, możesz mówić takie głupoty?

  Bo w Kościele nadal panuje PRL-owska Mentalność(TM).

  Like

 6. @pecet: no to taka polska przypadłość, jak Państwo ma płacić na Kościół, to ok, większość ankietowych jest na tak, a jak z własnej kieszeni mają, to już na nie. Nie pamiętam gdzie to widziałem, tak więc bez linków.
  @Paweł Ciupak: tak, to wiele tłumaczy, chociaż nie zwalnia od myślenia – muszą sobie zdawać sprawę, że przecież gadają (żeby nie napisać pewnego synonimu-kolokwializmu) od rzeczy.

  Like

 7. Ojej, ojej. Znowu ten kościół. Mnie się wydaje, że biskupi, tak jak każdy trzeźwo myślący człowiek, po prostu dbają o swoje interesy. Zamiast wieszać psy na kościele, pastwcie się nad “elitą”, która moczy bieliznę w strachu przed facetami w sukienkach. Bo kościół ma jako taką autonomię, a politycy powinni wam służyć i was słuchać.

  Z jednej strony żal patrzeć na te pieniądze idące do kościoła, ale kto powiedział, że rząd je lepiej wykorzysta? Mają już ipady to zaraz będą mieli iphony, imacki, a na stanowisku obsadzą iKoleżkę za iiiiPensyjkę. Tylko w PKP zwalnia się prezesa i zatrudnia na stanowisku wiceprezesa za 2x większą pensją. Aby państwowy rak mógł się rozwijać, komuś trzeba zabrać. A kto wierzy, że oskubanie kościoła będzie decydującym krokiem od polityki bankructwa państwa, niech podniesie rączkę.

  Pewnie niektórzy lewicowcy będą oburzeni, ale znam przypadki osób np. Rosjanki, która za pomocą księdza katolickiego, wyemigrowała z Kamczatki do Krakowa i żyje tu już 2 lata. Planuje się tu osiąść, po polsku mówi lepiej niż Komorowski i dostaje stypendia naukowe z MEN-u (przemilczę wysokość). Gdyby nie te misje na zadupiach finansowane przed duet państwo <-> kościół, wielu księży nie mogłoby robić tych swoich dobrych uczynków. Kiedyś też próbowałem pomóc pewnej babince poprzez interwencje MOPSu (kobieta porzucona przez synów, a mieszkanie było zaszczane) i dla kontrastu powiem, że pomoc państwa to porażka. Nie zrobili absolutnie nic, a za pomoc żądali jeszcze pieniędzy od kobiety, która nie miała na jedzenie.

  Więc skoro znowu organizacje prywatne (kościół) sprawują się lepiej niż państwo, po co utrudniać im tą działalność. Jasne, znajdą się jakieś czarne owce, ale nie musicie się masturbować na każdym takim przypadkiem.

  @Sigvatr

  A wiesz jaka jest przypadłość lewicowych polityków? Jak SLD proponowało system samoopodatkowania dla Katolików to było OK. Znając naturę człowieka, zaproponowali to licząc na zmniejszenie wpływów. Ale jak Kongres Nowej Prawicy proponował, aby pracodawca wypłacał pensję brutto, a pracownik sam opłacał sobie składki, to w SLD zapanowało oburzenie. Bo przecież wtedy każdy pracujący Polak dowie się, że odprowadza ~250 zł na emeryturę, pracodawca odprowadza drugie ~250 zł na jego emeryturę, a on gówno z tego będzie miał.

  Like

 8. tak, to wiele tłumaczy, chociaż nie zwalnia od myślenia – muszą sobie zdawać sprawę, że przecież gadają (żeby nie napisać pewnego synonimu-kolokwializmu) od rzeczy.

  Wątpię w to, oni w to święcie wierzą…

  Like

 9. @sigvatr – z twojej notatki wygląda że jesteś niewierzący, więc spadówa od opinii na temat KK, ja skoro nie należę do Świadków jehowy to lata mi koło pupy co głoszą, jako osoba kulturalna i światła (a z twojego bełkotu wynika że masz takie o sobie błędne mniemanie) nie masz prawa wypowiadać się w sprawach które Cię nie dotyczą

  Like

 10. Z tym “nie dotyczą” to trudna sprawa. Kościół jednak pobiera pewne pieniądze z budżetu, jest więc w pewnym stopniu sprawą składkową ogółu narodu. Gdyby jednak weszły proponowane zmiany, możnaby twierdzić, że sigvatrowi rzeczywiście nic do tego…

  Like

 11. “Szybkie przypomnienie: krzyż to symbol religii i nawet nie katolickiej, bo używają liczne inne kościoły. Symbolem Państwa Polskiego jest flaga, godło, hymn etc. żaden krzyż.”
  Szybkie przypomnienie z historii NAJNOWSZEJ nie wgłębiając się w mroki średniowiecza:
  1978r. – Karol Wojtyła zostaje papieżem,
  1984r. – Jerzy Popiełuszko zamordowany przez SB.

  Chyba nie chcesz powiedzieć, że Państwo Polskie wyrosło ot tak sobie w oderwaniu od kościoła?
  Kościół odegrał wielce istotną rolę w historii naszego kraju. Począwszy od 966r, gdy Mieszko I przyjął chrzest. Gdyby nie kościół Polska wyglądała by zupełnie inaczej.

  Krzyż natomiast jest symbolem narodu. Wspomnij Mickiewicza, wspomnij filozofów mesjanistycznych. “Polska Chrystusem narodów”. Możesz się z tym nie zgadzać, możesz mieć pogląd zupełnie inny, ale odmówić miejsca tej koncepcji w historii Polski nie możesz.

  Dlatego uważam, że krzyż ma swoje miejsce tuż obok białego orła w koronie pomimo tego, że jestem niewierzący. Ponieważ państwo jest instytucją, która reprezentować powinna naród. I tych dwóch pojęć nie należy mylić.

  Like

 12. @wojtek: co za bzdury! Ja samemu bardzo bym chciał, żeby nie dotyczyło mnie nic związanego z Kościołem, ale niestety – dotyczą mnie lekcje religii w szkole, w czasie których muszę godzinę gdzieś przekiblować (bo w środku oczywiście), dotyczą mnie podatki, które płacę choćby na pensje dla katechetów! Mało tego, dotyczą mnie też symbole religijne w miejscach publicznych. Coś jeszcze? Procesje mnie dotyczą. Łażą mi koło domu, i co, wg Ciebie nie mam prawa w żaden sposób się do tego odnieść? Jasne, zwisa mi to szczerze mówiąc, że sobie pośpiewają. Nawet to lubię, taki folklor. Ale bez pierdolenia, że to nie moja sprawa!

  Ba, nawet w samej wypowiedzi tego hierarchy znajduje się nawiązanie do “moich spraw”…
  Nie zdejmiemy krzyża ze ściany naszej ojczyzny, to znak zbawienia.
  Ściana naszej ojczyzny? Jakkolwiek by tej metafory nie odbierać, to dotyczy narodu i jego historii.

  Like

 13. @bts:

  Ja samemu bardzo bym chciał, żeby nie dotyczyło mnie nic związanego z Kościołem, ale niestety – dotyczą mnie lekcje religii w szkole, w czasie których muszę godzinę gdzieś przekiblować (bo w środku oczywiście), dotyczą mnie podatki, które płacę choćby na pensje dla katechetów!

  Coś tu nie gra. Uczysz się w szkole i płacisz podatki? Kształcenie ustawiczne?

  Like

 14. No no, ile nowych komentarzy… tak to pewnie bywa, jak się nie dostaje powiadamiań i nie zagląda się na jogger. Tak więc dziękuję za nie i zaraz na szybko coś podpowiadam (patrząc od mojego ostatniego komentarza, chronologicznie).

  @Quest: chyba komentujesz nie ten wpis. Ni jak się twoja odpowiedź mi tu nie pasuje. Jakieś Rosjanki, babinki, politycy, o co chodzi? A potem jeszcze jakieś teksty o lewicowych politykach do mnie.
  Przeczytaj dokładnie o czym jest notka. BTW. “Kościół” – bo w swoim pierwszym zdaniu ewidentnie uderzasz do instytucji nie budynku (za tego księdza od Rosjanki się im chyba należy).

  @Remigiusz ‘lRem’ Modrzejewski, @Paweł Ciupak:
  Tak, chyba macie rację. To trochę przerażające.

  @3B|:
  Nie kumam, czemu ma służyć kalanie tego słowa.

  @Wojtek:
  Z mojej notki wynika, że jestem niewierzący? A gdzieś to niby przeczytał? To raz. A nawet jakbym był niewierzący, to niby czemu mam “spadówać”? Biskupi mówią o Polsce, robią to publicznie, więc tym bardziej wolno mi to komentować. Nawet jakby nie mówili o tym kraju, to wolno mi to było komentować. Nawet jakby nie przemawiali publicznie, to i tak wolno mi to komentować!
  Swoją drogą to ciekawe: jeśli podchodzimy krytycznie do wypowiedzi hierarchy, to oznacza to, że jesteśmy jego wrogiem? I całej religii przy okazji? Nie można więc myśleć przy wierze?

  @Remigiusz ‘lRem’ Modrzejewski:
  Nawet wtedy mógłbym ich przemówienia komentować. Fakt, faktem, komentarz Wojtka dalej byłby… dziwny. Ale już nieco mniej.

  @q84fh:

  Szybkie przypomnienie z historii NAJNOWSZEJ nie wgłębiając się w mroki średniowiecza:

  I co z tego? Bez Kościoła Katolickiego też by pewnie istniało. A co takiego niby ten Popiełuszko i Wojtyła dla Polski zrobili? No czekam. Ale konkretnego, nie jakieś hasełka z lekcji religii.

  Dlatego uważam, że krzyż ma swoje miejsce tuż obok białego orła w koronie pomimo tego, że jestem niewierzący.

  Dziwny jesteś i tyle. Krzyż może sobie wisieć w kościele, w sejmie już nie.

  @bts: zasadniczo się zgadzam (jak pisałem wyżej).

  Reszty nie trzeba komentować. Przy okazji poprawiłem błąd w tytule, którego chyba nikt nie zauważył – hier”ch”owie (no może właśnie o to chodziło 3B|, ale nie umiał tego przekazać).

  Dzięki raz jeszcze za odzew.

  Like

 15. @Sigvatr:

  Nie kumam, czemu ma służyć kalanie tego słowa.

  Niby nie kumasz, a błąd ortograficzny w tytule wpisu poprawiłeś :).

  Like

 16. @Sigvatr:
  Biskupi są Polakami, mają PESEL ( http://www.msw.gov.pl/portal/pl/381/32/PESEL.html ) więc mają prawdo decydować o kraju w którym żyją dokładnie tak samo jak każdy inny obywatel (chyba, że ktoś ma prawomocnym wyrokiem sądu uchylone prawa obywatelskie jednak jak kojarzę o nikim takim nie mówimy)

  można myśleć, można mieć swoje zdanie, ale Ty wyraźnie chcesz żeby wszyscy mieli twoje zdanie, jak pewnie wiesz Polska jest wolnym krajem więc każdy ma prawo do swojego zdania, zazwyczaj działa to tak że komentujemy coś co nas w jakiś sposób interesuje (nie komentujesz Hierarchów Muzułmańskich, Żydowskich, itp…) wnioskować można zatem, iż związany jesteś z KK jednak wyraźnie piszesz, że nie, tak więc albo jesteś związany i masz coś do powiedzenia, albo mówisz że nie jesteś związany więc nie masz nic do powiedzenia – to bardzo proste i jakoś w innych dziedzinach życia gwarantuje że Ci się sprawdza, ale tutaj musisz swoje zdanie manifestować bo niby czemu by nie?

  idąc tropem innej myśli, która się przewija przez tą dyskusję, gdyby Polska była krajem gdzie przez wieki wieków religią dominującą byłby Judaizm wówczas zapewne w sejmie stałaby Menora ponieważ byłaby związana z wielowiekową historią Polski, jednak Polska jest krajem związanym kulturowo i od dawien dawna religijnie z Chrześcijaństwem, chcesz czy nie chcesz tu się urodziłeś (wnioskuję, że “nie chcesz” jest prawidłową wersją) jakaś część historii zaplata się z Chrześcijaństwem i to jest faktem, skoro twierdzisz że Popiełuszko nic nie wniósł dla Polski to po co zginął? a może jednak nawoływał do Wolności? chciał obudzić ducha Wolnej Polski? może jednak czasu PRL nie były wolnością? hmm…

  tak czy owak twój wpis nie jest ateistyczny tylko antyklerykalny, Ty nie jesteś niewierzący a jesteś antykościelny, Tobie nie jest obojętne (a jako osobie niewierzącej powinno być bo przecież to nie twoje to co Ci do tego?) co się w KK dzieje, jednak jak widzę całkowicie obojętne Ci jest zachowanie wyznawców Juzaizmu, Muzułmanów, wyznawców Prawosławia, itd…,

  Like

 17. Biskupi są Polakami, mają PESEL ( http://www.msw.gov.pl/portal/pl/381/32/PESEL.html ) więc mają prawdo decydować o kraju w którym żyją dokładnie tak samo jak każdy inny obywatel

  Tak… a gdzie ja niby im tego zabraniam? Wpis jest o głupich przemówieniach. Przeczytaj go jeszcze raz, bo chyba widzisz w nim rzeczy, których tam na pewno nie ma. A swoją drogą: pewnie nie wiesz, że podlegają rządom obcego państwa?

  można myśleć, można mieć swoje zdanie

  Tylko ja nie mogę nic pisać o Kościele Katolickim?

  ale Ty wyraźnie chcesz żeby wszyscy mieli twoje zdanie

  Tak, to właśnie napisałem. Nie wiem co tym tam czytasz.

  (nie komentujesz Hierarchów Muzułmańskich, Żydowskich, itp…) wnioskować można zatem, iż związany jesteś z KK

  Pomyśl chwilę. Przedstaw sobie, że u nas w Polsce, niestety, czy chcemy czy nie, jakiś tam związek z Kościołem Katolickim.

  Potem następował monolog o historii i Kościele Katolickim, który w zasadzie nic nie wprowadza. Owszem część historii była związana z pewną konkretną religią, ale to dalej nie tłumaczy głupich tekstu z przemówień. Jakby nie było chrześcijaństwa, historia potoczyła by się· inaczej. Czy lepiej, czy gorzej – nie wiem. Wspominasz o Popiełuszce, ale co on takiego zrobił? Jakby go nie było, to niby nie było protestów robotników, studenci by się nie buntowali? Przeholowałeś, zwłaszcza od tematu.

  jednak jak widzę całkowicie obojętne Ci jest zachowanie wyznawców Juzaizmu, Muzułmanów, wyznawców Prawosławia, itd…,

  Źle widzisz. Jakby jakiś mułła, czy rabin mówił publicznie takie bzdury, jak wymienione w notce, to też bym o nich pisał. Widać są mądrzejsi – albo, jest taka słaba teoria, w Polsce dominuje Kościół Katolicki, więc zwyczajnie nie ma takich przemówień z innych religii.

  Like

 18. ale dlaczego mówisz że to bzdury? Człowiek mówi o swoich przekonaniach i o tym jak postrzega religię katolicką w życiu naszej Ojczyzny, to jego zdanie i ma do tego prawo – o tym już było wielokrotnie w tej rozmowie, więc ma prawo to mówić, jeżeli by Popiełuszko był osobą bez znaczenia dla Wolności Polski to by SB Go nie zabiło – po co im kolejny męczennik za którym poszła prawie cała Polska (tzn. cała minus pewien Epsilon, gdzie zakładamy że Epsilon jest liczbą od zera większą jednak nie istnieje liczbą pomiędzy Epsilon a zero) po co to władzy? strzelili sobie w kolano dla radochy? pewnie nie, pewnie był zagrożeniem ideologii komunistycznej

  jesteś anty do wszystkiego co zaczepia o inne poglądy niż twoje i boisz się do tego przyznać, każdy kto w tej dyskusji mówi Ci, że ma inne zdanie niż Ty jest dla Ciebie debilem nie pasującym do twojego bloga, a ja Ci nadal powtarzam skoro nie jesteś związany z KK to nie masz moralnego prawa wypowiadać się o poglądach jego przedstawicieli, to tak samo jak parlamentem, jeżeli nie idziesz na głosowanie nie masz prawa nic mówić, skoro miałeś w d**ie wybory to teraz cierp przez wolny wybór innych, którzy do tych wyborów poszli – ale to już poruszałem, a Ty nadal swoje, nie interesuje Cię KK to nie zawracaj sobie głowy sprawami które Cię nie dotyczą, nie rozumiem po co rozpoczynać dyskusję skoro z góry mówi się że “to tylko ja mam rację i krzywdzicie mnie że żyję w takim państwie”, paszport w rękę i możesz opuścić Polskę, do pewnych krajów jak wyjedziesz to nawet masz 100% że nie wrócisz więc w sumie już nigdy Cię nikt tutaj nie będzie denerwował

  Like

 19. Sigvatr weź wyśledź gościa po IP bo to jest dosłownie ewenement…

  @wojtek

  jesteś anty do wszystkiego co zaczepia o inne poglądy niż twoje i boisz się do tego przyznać,
  ad personam

  każdy kto w tej dyskusji mówi Ci, że ma inne zdanie niż Ty jest dla Ciebie debilem nie pasującym do twojego bloga,
  projekcja

  a ja Ci nadal powtarzam skoro nie jesteś związany z KK to nie masz moralnego prawa wypowiadać się o poglądach jego przedstawicieli,

  OIMW nie jesteś związany z Sigvatrem ani jego blogiem więc (twoim tokiem (z braku lepszej nazwy) myślenia) nie masz moralnego prawa wypowiadać się o poglądach Sigvatra.

  A teraz idź dorosnąć.

  Like

 20. OIMW – nie obrażaj mnie, po co mam się walić na ryj?
  “że Polacy nie gęsi i swój język mają”

  A teraz idź dorosnąć.
  

  sam idź jak czujesz taką potrzebę

  ooo super myśl, z Sigvatrem nie jestem związany, więc się wyłączam ze śledzenia tego wpisu bo każdy ma swoje zdanie a nie mam ochoty toczyć dyskusji z ludźmi którzy wiedzą swoje i mają pretensje że chodzą na religie skoro wcale nie muszą tego robić bo prawo gwarantuje nie muszenie chodzenia

  Like

 21. sam idź jak czujesz taką potrzebę

  uuuu to żeś mi pojechał, idę do ‘konta’ popłakać

  Parafrazując znaną formację polityczną: ‘ale to
  po matce ma, po matce. Ale slinyyyyyyyyyyy, silny
  okrutnie…’…

  a nie mam ochoty toczyć dyskusji z ludźmi którzy wiedzą swoje i mają pretensje że chodzą na religie skoro wcale nie muszą tego robić bo prawo gwarantuje nie muszenie chodzenia

  Znakomicie. Antek TEŻ nie potrafił czytać ze zrozumieniem, używać mózgownicy do analizowania informacji i takich tam bzdur. I też tutaj nie pisze. Przypadek? Wątpię…

  Like

 22. @Wojtek: jak ci to ładnie n3m0 wyjaśnił przez analogię: “nie jesteś związany z Sigvatrem ani jego blogiem więc (…) nie masz moralnego prawa wypowiadać się o poglądach Sigvatra”. Doskonale to podsumowuje całość sprawy.

  Co do wiary człowieka, nie usprawiedliwia to jego ignorancji w kwestiach ważnych. Historia to nie tylko chrześcijaństwo, Popiełuszko, itp. czy nawet ten Wojtyła, który chyba niczego w sumie nie zrobił dla obalenia komuny. Pewnie nie uczyli cię w Kościele o przypadkach, kiedy Kościół był przeciwko wolnej Polsce? Do zapoznania się we własnym zakresie.

  Poszły posty na grubsze słowa, nie chciałbym zamykać wątku, czy kogoś banować, tak więc proszę uważać.

  @3B|: za starania dziękuję.

  Like

Comments are closed.