Touch – sezon 1 odcinek 1

Materiały o serialu “Touch”, na jakie kiedyś tam się natknąłem, obiecywały całkiem nowe i odważne podejście (przynajmniej jeśli chodzi o telewizję amerykańską). A do tego stos cyferek wyjaśniających sens Wszechświata. I jak tu się oprzeć?

Oryginalność

Z tym nowym otwartym podejściem chodziło o sposób na przedstawienie obcych kultur. Uwaga! Koniec z niewykształconymi obcokrajowcami, którzy mówią płynną angielszczyzną – Fox zamierza zaprezentować swoim widzą (tym z kraju pomiędzy Kanadą a Meksykiem) niczym nieskalny powszedni dzień i tubylczą mowę, z dołączonym kinowym tłumaczeniem (czytaj: napisy będą).

Koncepcja

Główna idea serialu, to rzekome powiązania wszystkiego ze wszystkim. Mało tego, jak się dobrze przyjrzeć, to można wypatrzeć wzory w owych. A jak już je dostrzeżemy, możemy pokusić się o ich wykorzystania. Sztuki tej trudnej, dokonuje narrator serialu, chłopak cierpiący na autyzm, który w ogóle się nie odzywa (w fabule serialu). Namiętnie całymi dnami spisuje najróżniejsze liczby i bawi się telefonami komórkowymi (inni ważny aspekt opowieści).

Jego ojciec jest kolejnym bohaterem. W jego postać wcielił się Kiefer Sutherland (“24 godziny”). W próbach porozumienia z synem wspierać go będzie pracownica opieki socjalnej (Gugu Mbatha-Raw).

Pierwsze wrażenia

Zasłoniłem oczy przyłożoną do czoła ręką, kiedy w odcinku padło wyjaśnienie, że ciąg Fibonacciego jest owym tajnym, mistycznym wzorem spajającym podwały świata. Ok, można powiedzieć, że to takie elementy fantasy. Ale nie mogę strawić pomysłu, że numer 318 oznaczać ma: i datę, i godzinę, i numer jednostki, i numer autobusu, a wszystko bardzo logicznie i jednoznacznie połączone ze sobą. Scenarzyści zbyt ostro postanowili sobie uprościć zadanie. Zdecydowanie za dużo zbiegów okoliczności.

Co poza tym? Dawka emocji, np. związanych z komunikacją na linii ojciec – niemy syn. Doprawioną leciutko sentymentem do zamachu z dnia 11 września (żona i matka zginęła podczas niego). Niewiele było tych motywów “z poza USA”. Może to i moje uprzedzenie, ale wydaje mi się, że współczesny Bagdad został przedstawiony zgodnie z wyobrażeniami szarego Amerykanina. Mam jednak nadziej, że trochę się to rozwinie, bo właśnie w tym ostatnim widzę jakąś nadzieję dla tego serialu.

Krótko rzecz ujmując: niższe regiony stanów średnich. Ale zobaczymy kolejne odcinki.

Linki

3 thoughts on “Touch – sezon 1 odcinek 1

  1. A mi się podoba i to nawet bardzo, po Community najlepszy serial obecnie puszczany w telewizornii i pierwszy jeśli chodzi o seriale dramatyczne. Płaczę pod koniec każdego epizodu praktycznie, fajne, wzruszające i trzymające za serce. Polecam.

    Like

Comments are closed.