Osiągnięcia jako wskaźnik moralności graczy

Rozpakowałem niedawno prezent gwiazdkowy: pudełko z grą “Metro 2033”. Tak, dzięki temu, weekend spędziłem pod ziemią (w pewnym sensie również dosłownie).

Gra ta do uruchomienia (ma tylko singla) wymaga konta na Steamie (i połączenia, i aktywacji, i mnóstwa dziwnych rzeczy). Pomińmy te szczegóły, to nie artykuł o tej platformie, czy felieton o tym jak uprzykrza się życie uczciwym graczom.

Steam zapewnia osiągnięcia. A że jestem na to strasznie …łasy, bardzo uważnie prześledziłem tą opcję (i praktycznie tylko ją). Zainteresowały mnie “Globalne statystyki rozgrywek Metro 2033”. Czyli zestawienie: ilu graczy posiadających daną grę ma w niej dane osiągnięcie (wartości w procentach). A gdzie tu wskaźniki moralności?

A bo, osiągnięcie “Szczodrość” (Wspieraj ubogich – dzieciakowi rzuć kulkę, choremu daj lekarstwo. Pomóż każdej napotkanej osobie), dostaje się za pomoc napotkanym osobom. Jeśli nie zdecydujemy się im pomóc, dostajemy inne: “Realista” (Dawać kasę biednym dzieciom? Niech sobie robotę znajdą.). I teraz meritum: “Szczodrość” posiada 4,4% graczy, “Realistę”: 31,3%.

Różnica jest, przyznacie, całkiem spora. Gdzie leży przyczyna? Czy faktycznie grają w “Metro 2033” przeważnie realiści? Czy też może to poczciwi ludzie, którzy w wirtualnym, nieprawdziwym wszak, świecie chcą przez chwilę być zupełnie inni niż są na co dzień? Jest też opcja, iż wcale nie jest łatwo dość tego acziwka – jak skończę grę to może potwierdzę.

Linki

4 thoughts on “Osiągnięcia jako wskaźnik moralności graczy

 1. Żeby otryzmać “Realistę”, wystarczy odmówić pierwszemu napotkanemu dzieciorowi który o to poprosi. Ze “Szczodrością” jest dużo trudniej (nie wystarczy dać jednemu dzieciakowi jednej militarnej kuli). 😉

  Like

 2. Gra ta do uruchomienia (ma tylko singla) wymaga konta na Steamie (i połączenia, i aktywacji, i mnóstwa dziwnych rzeczy). Pomińmy te szczegóły, to nie artykuł o tej platformie, czy felieton o tym jak uprzykrza się życie uczciwym graczom.

  Dziwnych? Steam jest zajebisty, raz aktywujesz później możesz już korzystać z trybu offline, dodatkowo ciągłe promocje sprawiają że 95% gier jakie posiadam jest steamowych, integracja z friendami itp. itd. Przyszłość pc gamingu, a ty narzekasz….

  Like

 3. @Branch Predictor: no zobaczymy, jak na razie dałem dzieciakowi nabój, bo pomyślałem, że co mi szkodzi, zobaczymy później.
  @Pecet: Jaki masz login?
  Żartowałem. Jak na razie moje doświadczenie ze Steamem jest 2 dniowe i ogranicza się do zarejestrowania gry i przejrzenia listy osiągnięć. Może później zmienie zdanie. Wbrew pozorom, temat trochę znam i wiem, że wcale taki “zajebisty” nie jest. BTW: friendami – pisze się “znajomymi”, “przyjaciółmi”.

  Like

 4. Wbrew pozorom, temat trochę znam

  A żem to ujął… Znam trochę negatywnych opowieści o nim – tak relacje osób trzecich, jeszcze ich nie zweryfikowałem.

  Like

Comments are closed.