Machinarium

Miałem wybrać pięć gier. “Machinarium” kliknąłem jako drugie. Niewiele wiedziałem o tym tytule, poza faktem, że jest to przygodówka. No i że ma niezłe recenzje. Nie pożałowałem i polecam. Ale…

Zaczynamy na złomowisku. Czemu tam jesteśmy? To się dopiero wyjaśni w miarę rozwoju fabuły. A historia przedstawiona jest wyłącznie za pomocą niemych animacji. Nie licząc menu, nie ma tu też nigdzie ani jednego słowa zapisanego w zrozumiałym przez ludzi języku.

Grafika jest przepiękna. Ogólnie koncepcja świata jest znakomita. Może ona przywodzić na myśl bajki robotów Stanisława Lema (w każdym razie mi się tak skojarzyła). A do tego znakomita muzyka.

Gra ma dobrze zbalansowany poziom trudności – w miarę rozwoju akcji mamy coraz bardziej pod górę. Rośnie też trudność wszelkiego rodzaju puzzli. Ale nawet jeśli utkniemy, mamy do dyspozycji system pomocy, który jest wart obejrzenia dla samego jego designu. No i tej minigierki, którą trzeba zaliczyć zanim wyświetli nam się rysunkowa solucja.

Na zakończenie wspomnę, że ta napisana we Flashu gierka jest dość rozpowszechniona, zarówno jeśli chodzi o platformy czy wystawiające ją sklepy (często trafia na różne promocje). Jeśli lubisz przygodówki, możesz brać w ciemno, jeśli lubisz ładne rysunki, obejrzyj chociaż demo.

Linki

7 thoughts on “Machinarium

 1. Ale w kilku miejscach trzeba było serio odgadnąć na siłę co artysta miał na myśli. Mi się w pewnym momencie odechciało, choć MLP takie zgadywanie przypadło do gustu.

  Like

 2. lRem: zawsze masz do dyspozycji podpowiedź i pełną solucje.
  n3m0: no co, wiedziałem o niej bardzo nie wiele, ale wystarczająco, by była wyborem numer dwa – swoją drogą kosztowała mnie 2$.
  Tytuł który mi podesłałeś kojarzę, kiedyś to kilkałem, ale nie doklikałem do końca, chyba uczyłem się wtedy czegoś… 😀

  Like

 3. @hcz: Tą gierkę też mogłem kupić (w ramach tej promocji). Zajrzałem na jej opis, ale jakoś mnie nie przekonała (i na prawdę jej nie znam).

  Like

Comments are closed.