Winston Groom – Forrest Gump

Literacki pierwowzór znanego i cenionego, całkiem zresztą zabawnego filmu o tym samym tytule. To chyba jedna z tych niewielu adaptacji filmowych, które choć bardzo odbiegają od oryginału, są udane.

Książka jest po prostu inna. Ponieważ podejrzewam, że jak większość populacji, obejrzałem film bez wcześniejszego zapoznania się z książkową wersją, byłem całkiem zaskoczony jak jak bardzo się te przedstawiania różnią. Ale pomimo tych różnic, w filmie zachowano ducha powieści. Wszelkie zmiany wynikają jedynie z odmienności pomiędzy historią napisaną, a wyświetlaną na ekranie.

Innym słowy, jeśli spodobał wam się film, zachęcam do zapoznania się z papierowym “Forrestem Gumpem”. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, co scenarzysta uznał za ważne, godne przedstawienia, no i jak to się ma do materiału wejściowego.

Byłbym zapomniał

Dla tych którzy nie wiedzą, książka traktuje o losach pewnego Amerykanina, imieniem Forrest. Może i niezbyt rozgarniętego, ale bardzo sympatycznego młodzieńca, którzy przeżywa niezwykłe przygody. Być może część jest mocno fantastyczna, ale za to całkiem zabawna. Można doszukiwać się tu motywu tzw. amerykańskiego snu.

Linki

5 thoughts on “Winston Groom – Forrest Gump

Comments are closed.