Słowo na niedzielę #16

Utraćcie nadzieję, wszyscy, którzy wierzycie w moc Rydzyka, czy polskiego Rzymsko-Katolickiego Kościoła, do powstrzymania przybywania zła do naszego kraju. Mam tu na myśli konkretne rzeczy, a nie np. święto Halloween.

Oto nad Wisłą będziemy mieli widowiskową mszę świętą z biskupem uzdrowicielem. Będzie czynił cuda, może nawet wskrzeszał zmarłych, a wszystko to za jakiś 40 zł. Normalnie okazja życia.

Takie msze-show, to jest coś, co chyba najbardziej mnie zniesmacza we wszelkich przejawach życia religijnego. Krzykliwość, marketing, chaos i masowe ogłupienie, tak obce i tak dalekie od kontemplacji i wyciszenia, jakie rzekomo przynieść ma nam to, czy tamto wyznanie. Tutaj dodatkowo zaprawione jeszcze cudotwórstwem, żerowaniem na ludzkiej nadziei. Jestem pewien, że w Piekle, tuż obok centrum, jest specjalny krąg przeznaczony na tych, którzy bezczelnie tak łudzą cierpiących.

I nasz Katolicki Kościół przed tym nie obronił. Zawiódł. Nie powiem, żeby mnie to bardzo zdziwiło, ale chciałem to napisać dla tych, którzy wciąż myślą, że tylko dzięki wierze moherów nie mam u nas Islamu (swoją drogą, mamy).

PS. Chichotem historii jest fakt, że protestanci tak bardzo komercjalizują religię, mimo, iż cały ich ruch zaczął się od ostrego sprzeciwu temu zjawisku.

11 thoughts on “Słowo na niedzielę #16

 1. Staram się taką reakcję Rydzyka/polskiego episkopatu/kogokolwiek z KK wyobrazić i doprawdy nie wiem Sigvatrze, na co właściwie liczyłeś: że polski Kościół katolicki potępi równie katolickiego biskupa? Że wydadzą oświadczenie, że jedyne możliwe cuda oprócz opisanych w Biblii to te za przyczyną JP2 i innych kandydatów do kanonizacji, zatwierdzone przez watykańską komisję, a innym wara?

  A skoro już tak poetycko (retorycznie?) przywołałeś piekło, to mogę ci w tej samej retoryce odpowiedzieć: On może jednym palcem wtrącić tam wiarołomnego biskupa, jeśli istotnie dopuszcza się tego co mu zarzucasz(*), a drugim uzdrowić tych co z prawdziwą wiarą przyjdą tam za te 40zł wzywać Jego imię. I zdaje mi się, że tow. Wiśniewska z GW pisząc (zniekształcony cytat z pamięci), że “wskrzeszali/uzdrawiali tylko apostołowie, ale to było dawno” jeszcze się (ledwo co) powstrzymała przed dopisaniem “i nieprawda”.

  (*) wśród wszelkiej maści charyzmatyków, szamanów, radiestetów i tym podobnych, cyniczni manipulatorzy raczej nie stanowią 100% – na moją intuicję, są wręcz mniejszością, bo jak ktoś już jest świadomym oszustem, to potrafi znaleźć lepsze metody zarobku

  Like

 2. @Ejdzej:

  (pierwszy paragraf)

  Po pierwsze, kto niby napisał, że to chodzi o katolickiego biskupa. Są też niekatoliccy biskupi. Kiedy ostatnio słyszałeś o płatnej mszy katolickiej w stylu amerykańskich kaznodziei? Ja osobiście nie słyszałem. Co by nie gadać na KK, to tak nisko nie upadli, ale jeszcze przed nimi.
  Po drugi: zdziwiłbyś się, ale Jego Wspaniałość Papież i jego dwór od czasu do czasu faktycznie wydaje oświadczenia, że to, czy owo zbiegowisko, cudami nie są. I dokładnie jak to ładnie ująłeś:

  jedyne możliwe cuda oprócz opisanych w Biblii to te za przyczyną JP2 i innych kandydatów do kanonizacji, zatwierdzone przez watykańską komisję, a innym wara

  PS. Po trzecie: niektórzy polscy biskupi oponowali przeciwko tej mszy.

  A skoro już tak poetycko (retorycznie?) przywołałeś piekło

  Piekło jest prawdziwe! Nie słyszałeś nagrań z wnętrza Ziemi?!

  On może jednym palcem wtrącić tam wiarołomnego biskupa

  Ale tego nie robi. Czy palcem, czy różdżką, wszystko jedno w tedy.

  a drugim uzdrowić tych co z prawdziwą wiarą przyjdą tam za te 40zł wzywać

  Tego też nie robi.

  I zdaje mi się, że tow. Wiśniewska z GW pisząc (zniekształcony cytat z pamięci), że “wskrzeszali/uzdrawiali tylko apostołowie, ale to było dawno” jeszcze się (ledwo co) powstrzymała przed dopisaniem “i nieprawda”.

  Wiesz niby jaki jest stan umysłu pani Wiśniewskiej? Może wierzy w Kościół Rzymsko-Katolicki.

  (*) wśród wszelkiej maści charyzmatyków, szamanów, radiestetów i tym podobnych, cyniczni manipulatorzy raczej nie stanowią 100% – na moją intuicję, są wręcz mniejszością, bo jak ktoś już jest świadomym oszustem, to potrafi znaleźć lepsze metody zarobku

  Obawiam się, że się mylisz. Większość z nich zdaje sobie doskonale, z tego, że nie mają żadnych nadprzyrodzonych mocy. Muszą, wszak widzą, że ich cuda nie działają. Ale masy manią dalej. Za kasę.

  Like

 3. Dlaczego jako osoba niewierząca znów plujesz na Wiarę?
  robisz to nagminnie, oscentacyjnie i jak zwykle z monopolem swojej jedynej i nieomylnej prawdy?

  nie jesteś zainteresowany tematem to “spadówa”,
  nie chcesz słuchać innych to po co piszesz?
  chcesz głosić swoje poglądy będąc nieomylną wyrocznią prawdy to przynajmniej na głównej nie płyń w swych paplaninach

  zaraz zapewne zapytasz (odznaczyłem śledzenie bo dyskusja z Tobą jest bezproduktywna) i zadasz milion oderwanych pytań w których jesteś jedyną prawdą, jedynym znawcą wszechświata, nieomylną wyrocznią i jedynie Tobie należy się wszelkie dziękczynienie za oświecenie świata

  Like

 4. Dlaczego jako osoba niewierząca znów plujesz na Wiarę?

  To jedno zdanie streszcza ten twój cały komentarz, więc do niego się odniosę: czemu niby jestem “niewierzącym”? skąd ty to niby wiesz?:P No i cała twoja argumentacja właśnie się sypnęła. Ale dajmy ci jeszcze jedną szansę:

  nie chcesz słuchać innych to po co piszesz?

  Po to piszę, by słuchać innych, co nie?

  W ogóle, zauważyłeś, że przypisałeś wszystkie swoje cechy?
  – nie jesteś zainteresowany tematem
  – nie chcesz słuchać innych
  – chcesz głosić swoje poglądy będąc nieomylną wyrocznią prawdy
  – dyskusja z Tobą jest bezproduktywna
  – jedynie Tobie należy się wszelkie dziękczynienie za oświecenie świata

  BTW. Czemu zmieniłeś nick? To retoryczne pytanie.

  Like

 5. Wydawało mi się, że nawiązujesz do:

  http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/uzdrowiciel-na-stadionie-narodowym-tysiace-chetnyc,1,5407266,wiadomosc.html

  Nie wiem, kto zrobił z ugandyjskiego księdza biskupa (ja powtórzyłem za Tobą, ale w mediach też gdzieś się przewijało), w każdym razie jest katolicki i ma zgodę od biskupa miejscowego; inni się zgadzać nie muszą (a bo to pierwszy raz, jak się biskupi nie zgadzają? W średniowieczu w takich wypadkach latały klątwy, teraz tylko kąśliwe komentarze w Tygodniku Powszechnym) O mszach w wynajętych salach z płatną wejściówką nie słyszałeś, bo do tej pory miejsce nie było tak spektakularne.

  “Nie robi”.
  Robi. Tak przynajmniej twierdzi KK, więc ponownie zapytuje: dlaczego oczekujesz, że wystąpi przeciwko sobie? W Kościele pomieszczą się i babcie mocherowe, i “nawiedzeni” charyzmatycy mówiący językami, i eleganccy filozofowie zapraszani na salony.

  “Wiesz niby jaki jest stan umysłu pani Wiśniewskiej? Może wierzy w Kościół Rzymsko-Katolicki.”

  Może jeszcze, ale raczej w jakiś wyidealizowany, “oczyszczony” ze wszystkiego co ją kłuje estetycznie, z “duchem Soboru” w miejsce Ducha Świętego, idący z postępem i nie wierzący w takie przesądy, jak cudowne uzdrawianie przez wiarę (a może i transsubstancjacje też by sobie kiedyś odpuścił? ech, marzenia 😉

  “o by nie gadać na KK, to tak nisko nie upadli”
  Ojtam ojtam, abstrahując już od tego czy msze biletowane to upadek czy nie, to jak można zapomnieć o pornokracji?

  “Za kasę.”
  Jakby poszukać głównych beneficjentów tego wydarzenia, to cyt: “Na pewno na tym skorzystamy. Po pierwsze: zarobimy, bo wynajmujemy stadion na komercyjnych warunkach i dostaliśmy od organizatorów dobrą ofertę cenową. Nie mogę zdradzić sumy, bo to tajemnica handlowa, ale proszę mi wierzyć, że jest bardzo korzystna – mówi Onetowi Mikołaj Piotrowski, rzecznik spółki PL.2012+”

  Like

 6. @Graffi:
  Byś wyluzował trochę, po co się tak spinać?

  I jeszcze:
  “od czasu do czasu faktycznie wydaje oświadczenia, że to, czy owo zbiegowisko, cudami nie są”
  Oj, chciałbym zobaczyć, nawet kontrowersyjne http://pl.wikipedia.org/wiki/Objawieniamaryjnez_Medziugorie jeszcze “bada” i jest podobna sytuacja: niekórzy duchowni potępiają, inni jeżdzą na pielgrzymki (wszelako, wolno je organizować tylko świeckim). W przypadku ojca Jana Chrzciciela Bashabora, jedyne co mógłby zrobić to: zbadać treść jego pism i kazań, stwierdzić czy odbiega od doktryny (prawdopodobnie nie, bo jakby była najmniejsza wątpliwość, to ś.p. biskup Życiński by ją przywołał, a nie głupio ironizował porównując liczbę biblijnych wskrzeszeń z rzekomymi cudami wymodlonymi przez Ugadnyjczyka, bo skąd ma niby wiedzieć 1) czy Biblia wymienia wszystkie uzdrowienia Jezusa 2) Ew. Jana: “Zaprawdę, zaprawdę mówię wam: Kto we Mnie wierzy, będzie również dokonywał dzieł, które Ja czynię; owszem, dokona nawet większych rzeczy, bo Ja idę do Ojca.”

  Like

 7. Wydawało mi się, że nawiązujesz do:

  http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/uzdrowiciel-na-stadionie-narodowym-tysiace-chetnyc,1,5407266,wiadomosc.html

  Może nie do tego dokładnie linku, ale opisywał to samo zdarzenie, co skłania mnie do kolejnej konkluzji:

  Tak, pomyliłem się. Naprawdę myślałem, że on jest jakimś kaznodzieją protestanckim, takim na amerykańską modłę. Czy będzie w czasie mszy uzdrawiał, tego nie wiem. Wiem, że takie rzeczy się dzieją. Być może więc nic nad wyrost oponowałem przeciwko panu Bashobora.
  Co nie zmienia faktu, że gardzę taką “stadionową” religijnością. Czytałeś tekst, więc wiesz.

  Robi. Tak przynajmniej twierdzi KK

  Twierdzić KK sobie może. Tak jak każdy oszust uważa, że zrobił prawdziwą rzecz. Piszmy poważnie.

  dlaczego oczekujesz, że wystąpi przeciwko sobie?

  Ja nie oczekuję, on to robi. Np. całkiem niedawno widziałem galerię takich objawień nieuznanych przez Rzym. BTW. czy dobrze kojarzę, że ten cały Natanek był w coś takiego uwikłany?

  W Kościele pomieszczą się i babcie mocherowe, i “nawiedzeni” charyzmatycy mówiący językami, i eleganccy filozofowie zapraszani na salony.

  To są zupełnie różne Kościoły 😛 Choć faktycznie, niby pod jednym szyldem, ale jednak. Czasem te różnice się uwidaczniają.

  idący z postępem i nie wierzący w takie przesądy, jak cudowne uzdrawianie przez wiarę

  To by akurat pozytywnie o niej świadczyło.

  to jak można zapomnieć o pornokracji?

  A bo to pierwszy i ostatni raz w historii Kościoła?

  Jakby poszukać głównych beneficjentów tego wydarzenia, to cyt:

  No świetnie, bo niby wynajmujący stadion mieli by to zrobić za free? Ja o zysku pisałem.

  Oj, chciałbym zobaczyć, nawet kontrowersyjne Objawienia maryjne z Medziugorie jeszcze “bada” i jest podobna sytuacja: niekórzy duchowni potępiają, inni jeżdzą na pielgrzymki (wszelako, wolno je organizować tylko świeckim)

  Toś sobie przykład wybrał. Wiesz, jak zjawisko jest kontrowersyjne, ale sporo ludzi w to wierzy, to głupio jest to tak w prost zaprzeczać. No to się bierze całość na przeczekanie, można, Kościół jest cierpliwy.
  Choć nazwałeś je “kontrowersyjnymi”, wcale w sumie takie nie są. Jasne, są jakieś powody na sprzeciw, ale nie są na tyle, by od razu palić na stosie wszystkich związanych.

  BTW. link jaki można było znaleźć w twoim: Vassula Ryden

  Like

 8. Właściwie wątek się już tak nam rozmywa, że nie wiem co pociągnąć dalej, zatem na zakończenie:

  @bądźmy poważni:
  O ile jakiś charyzmatyk (obojętnej prowinencji) nie jest oszustem i naciągaczem, co się oczywiście zdarza, to właśnie on traktuje religię poważnie i skoro przeczytał, że wyznawcy Jezusa będą uzdrawiać chorych, wypędzać złe duchy itp. to się stara (a jak mu wychodzi, to już osobna sprawa). Twoje uznanie dla Wiśniewskiej nie dziwi, bo ona moim zdaniem stoi już na którymś schodku w tej karykaturze:
  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DescentoftheModernists,E.J.Pace,ChristianCartoons,_1922.jpg

  @”Ja o zysku pisałem.”
  A tutaj zawsze warto patrzeć na ręce, nawet świątobliwe, czy za dużo sobie nie chowają do własnej kieszeni. Jak już mają PR w osobie rzecznika, to powinni też zadbać o przejrzystość i przedstawić rozliczenia na koniec.

  @kontrowersje Medziugorie: oj, chyba nie spotkałeś opinii, że te rozciągnięte w czasie, mętne i niejasne “objawienia” pochodzą “z dołu” i są dywersją wymierzona w odciągnięcie uwagi od Fatimy.

  @piekielne odgłosy z rosyjskiego odwiertu:
  Cool story, bro: nie znałem tego 🙂

  Like

 9. O ile jakiś charyzmatyk (obojętnej prowinencji) nie jest oszustem i naciągaczem

  Co nie zmienia faktu, że jest oszustem. I po kilku latach swojej działalności, musi sobie zdawać sprawę, że coś nie do końca to działa… Pewnie są ludzie, którzy się dalej łudzą o swoim talencie, ale to po prostu nieświadomi oszuści.

  Twoje uznanie dla Wiśniewskiej nie dziwi

  Jakie uznanie, przecież baby nie znam.

  bo ona moim zdaniem stoi już na którymś schodku w tej karykaturze:

  Nie uznał bym tego za karykaturę, a raczej opis zdrowienia umysłowego. Brzmi buńczuczcie? Pozbywania się złudzeń (cudów nie ma, przykro…). Nie wiem czemu, to niby ma być karykatura.

  przedstawić rozliczenia na koniec.

  Tak, to powinien być standard w każdej organizacji.

  oj, chyba nie spotkałeś opinii, że te rozciągnięte w czasie, mętne i niejasne “objawienia” pochodzą “z dołu

  Z tym się spotkałem. Z tą Fatimą to jest dla mnie nowość, ale mnie zawsze uczono, że to “cacy” objawienia.

  @piekielne odgłosy z rosyjskiego odwiertu

  Ta, sam niedawno czytałem o tym, a to przecież taka fajna opowieść;)

  Like

 10. @Katarzyna Wiśniewska
  Publicystka GW — jak coś GazWyb pisze o KK, to na 60% spod jej klawiatury. Jakbyś poczytał jej tyle co ja, to też byś się zastanawiał, co ona jeszcze w tym Kościele właściwie robi?

  @Z tą Fatimą to jest dla mnie nowość
  Bo pewnie się niezrozumiale wyraziłem: krytycy przeciwstawiają M., które ma jakoby pochodzić od Szatana właśnie objawieniom fatimskim jako tym niebudzącym wątpliwości. Czyli Fatima cacy, Medziugorie be.

  Like

 11. Publicystka GW — jak coś GazWyb pisze o KK, to na 60% spod jej klawiatury. Jakbyś poczytał jej tyle co ja, to też byś się zastanawiał, co ona jeszcze w tym Kościele właściwie robi?

  A może właśnie to takich Katolików Kościołowi trzeba? Wszak na klakierach można jechać do przodu, tylko nie warto. Nie wiem, czemu ludzie mają tą mentalność fanatyków, która nakazuje im ateizować (albo przypisywać do przeciwnej religii) każdego, kto krzywo wypowie się nawet na największą głupotę w ich religii.

  Bo pewnie się niezrozumiale wyraziłem:

  Spoko, zrozumiałem. Ale jak napisałem, mnie od zawsze uczono, że te widzenia w Medziugorie są natchnione.

  Like

Comments are closed.