Inni o religii #9

Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii.

Słowa Stevena Weinberga, fizyka. W mojej osobistej opinii to konkretne zdanie jest nieco zbyt dużym uogólnieniem, ale jest też w tym sporo prawdy.

Zainspirowane artykułem Władza potężna jak narkotyk. Jest to wywiad z Lawrencem Wrightem, o jego książce, gdzie: autor pokazuje, do jakiego stopnia można zmienić umysł i osobowość nawet mądrych, sceptycznych ludzi i kierować ich myśleniem oraz zachowaniem. Brzmi więc bardzo interesująco.

4 thoughts on “Inni o religii #9

 1. Wpływ na ludzi jest bez względu na przekonania. Dowodzą tego cybernetycy społeczni. Każdy ma swój obszar tolerancji, o który się opierając można go przekonać do wielu rzeczy. Im bardziej ideologicznie myśli tym łatwiej.

  Like

 2. No cóż, jednak to religie manipulujące ludźmi (nie oszukujmy się, to większość Kościołów wszelkiego rodzaju), zmuszając ich do “złych” uczynków są największym przykładem hipokryzji (rzekomo mają prezentować wyższy standard moralny).
  Już nie wspominając o samej idea niemalże każdej wyznania: bezmyślne posłuszeństwo, które czyni takie manipulacje łatwiejszymi. Cnotą jest bezrozumna wiara, wątpliwości grzechem.

  Dowodzą tego cybernetycy społeczni.

  Zechcesz rozwinąć?

  Like

Comments are closed.