Homeopatia będzie kierunkiem na uniwersytecie medycznym

Homeopatia będzie jednym z kierunków studiów podyplomowych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

No nie… ktoś chyba spóźnił się z niusem na pierwszego kwietnia. Niestety, gazeta.pl opisuje to w artykule dzisiaj. Gorzej: na stronie rzeczonego uniwersytetu da się odnaleźć opis tego przedmiotu.

Po trochu wina jest po naszej stronie. Patrzymy przez palce na sprzedaż w aptekach, obok prawdziwych lekarstw, specyfików opartych o zabobony, to oto i teraz zbieramy żniwa. Na rzekomo poważnej uczelni, za pieniądze podatników, będziemy kształcić kolejną generację oszustów.

Na osłodę: przeglądając komentarze pod poniższym artykułem większość ludzi myśli raczej zdroworozsądkowo. A przecież to gazeta.pl (pozdro dla wszystkich wielbicieli portalu i jego wydawcy).

Źródło: Homeopatia będzie kierunkiem na uniwersytecie medycznym. “Oby nie przyczyniło się to do studiów z urynoterapii” (dziękuję osobie, która mi link przesłała – pozdrawiam).

15 thoughts on “Homeopatia będzie kierunkiem na uniwersytecie medycznym

 1. Z tego co wiem to homeopatii jako przedmiot lub coś o niej występuje studiów farmaceutycznych na wielu uczelniach w kraju, szybki gugiel daje Łódź, Wrocław, jeszcze na Krakowskim UJ i to prawie jakiś sens ma. Farmaceuta w odróżnieniu od zwykłego człowieka musi wiedzieć co to jest homeopatia bo takie preparaty w aptekach występują. Więc przedmiot o homeopatii to żadna nowość, tutaj zaczęli to wykładać jako studia podyplomowe i to już budzi zdecydowanie większe wątpliwości.

  Like

 2. @jam łasica oscillococcinum 6 dawek (chyba po 1g) w sumie cukru za 20,99, substancja aktywna rozpuszczona w stężeniu 1 do 10^400 (tak do 400) no pewnie niezły biznes jak sprzedają cukier za 20 plnów za 6g, wychodzi jakieś 3500pln/kg.

  Like

 3. @Daromar: to wcale mnie nie pociesza. A argument, że przecież pseudoleki są w aptekach to raczej wyrzut przeciwko aptekom, którzy zresztą punktuje.

  @Jam łasica: chcesz napisać: “głupich zawsze wiele”?

  @Daromar: substancja aktywna

  To oksymoron w przypadku homeopatii.

  Like

 4. @sigvatr moja linia brzmi tak skoro mają to w aptece i sprzedają te środki to powinni wiedzieć co to jest i z czym to się je aby móc je odradzić
  fun fact: niektóre środki homeopatyczne (leki nie umie mi przejść przez klawiaturę) są na receptę 🙂

  @substancja aktywna no i tym bardziej należy tą wiedzę upowszechniać a cyferka 10 do 400 jednak działa na wyobraźnię

  Like

 5. moja linia brzmi tak skoro mają to w aptece i sprzedają te środki to powinni wiedzieć co to jest i z czym to się je aby móc je odradzić

  No to kuleje ta twoja linia, bo nie powinno być środków homeopatycznych w aptekach. A nawet jeśli, to nie ma absolutnie żadnego sensu uczenie się co jest napisane na flakoniku z wodą.

  Like

 6. Moja linie odnosi się do tego co jest a nie powinno być, skoro te środki są w aptekach i są klasyfikowane jako lekarstwa to jak najbardziej na farmacji powinno się przekazać co to jest i dlaczego nie ma to skutków ubocznych.
  Oraz środki homeopatyczne są w postaci tabletek, czopków …

  Like

 7. klasyfikowane jako lekarstwa

  Nie są nimi.

  nie ma to skutków ubocznych

  To nie prawda, głupota zwykle prowadzi do nieszczęścia, dlatego nazywamy ją głupotą.

  Like

 8. To że ty nie uznajesz ich za lekarstwa to twoja sprawa co nie zmienia faktu że są rejestrowane jako lekarstwa i są dostępne w aptekach.
  No a skoro są dostępne w aptekach to farmaceuta powinien wiedzieć czym się te środki charakteryzują.

  Like

 9. To nie są lekarstwa i to nie jest kwestia mojego widzi mi się, ino badań naukowych. Farmaceuta nie musi wiedzieć co jest w środku, bo większość tam nie ma niczego złego. Chyba, że ktoś jest uczulony na mąkę.

  Like

 10. To nie jest kwestia twojego widzimisię tylko klasyfikacji prowadzonej przez w naszym kraju. Napisałem wcześniej że są klasyfikowane jako lekarstwa a nie że nimi są, drobna różnica ale warto czytać dokładniej komentarze na które się odpowiada.
  Poza tym napisałem że farmaceuta powinien wiedzieć czym jest środek homeopatyczny także żeby wiedział kiedy go odradzić.

  Like

 11. warto czytać dokładniej komentarze na które się odpowiada.

  Czytam je niezwykle wnikliwie. Po prostu nie mam zamiaru zrównywać homeopatii z medycyną. Horoskopami co najwyżej. Albo teologią jaką.

  Poza tym napisałem że farmaceuta powinien wiedzieć czym jest środek homeopatyczny także żeby wiedział kiedy go odradzić.

  Wystarczy 5 minut. Góra godzinny wykład, jak to tam się gdzieś przewinęło na historii medycyny, albo na przedmiocie “hochsztaplerka”. Tam można by wykładać i homeopatię, i leczenie wiarą, i co kto sobie wymyśli.

  Like

Comments are closed.