Tymczasem w Indiach

Trwa nie ogłoszony konkurs pt. “Pokażmy głupotę wiary”. U nas, reprezentacja katolików złożona z pracowników i kandydatów na pracowników służby zdrowia, dała niedawno swój popis pod Jasną Górą. Tymczasem zerknijmy na Indie, gdzie medytuje lider grupy Divya Jyoti Jagrati Sansthan.

Jego Świątobliwość Shri Ashutosh Maharaj od 29 stycznia 2014 roku przebywa w stanie głębokiej medytacji. Tak uważają jego wyznawcy. Zapytani lekarze są jednak dość konkretni: guru zmarł 29 stycznia.

Najbardziej jednak przypadł mi do gustu poniższy fragment (podkreślenie moje):

Członkowie sekty przez pięć dni czekali aż mistrz otworzy oczy. Nie otworzył. Gdy ciało guru zrobiła się szare i pojawiły się pierwsze ślady rozkładu, wyznawcy zamknęli je w zamrażarce. Jak tłumaczyli, chcieli odwzorować warunki himalajskie.

Historia jest oczywiście bardziej skomplikowana: orzeczenie śmierci, sprawia, że majątek (spory) medytującego przejdzie do jego rodziny, stąd zapewne ta cała heca. Widać dość skuteczna jeśli:

(…) później Sąd Najwyższy na wniosek wyznawców oddalił [stwierdzający śmierć] raport policyjny. Uznał, że to sprawa duchowa i nie może zmusić wyznawców, aby uwierzyli, że ich guru nie żyje.

Podejrzewam, że na odpowiedź naszych nie trzeba będzie długo czekać. A i teraz jury mają trudności z porównaniem tych dwóch wygłupów. Wszak indyjski chociaż bardziej spektakularny, to jednak podszyty jest zwykłą przyziemną pazernością, czego raczej nie da się zarzucić polskiej ekipie. Będziemy państwa informować o dalszym przebiegu konkursu.

Źródło: Wielki spór o guru zamkniętego w zamrażarce. Umarł czy tylko medytuje?

Więcej: Śmierć i medytacja warte miliony (dziękuje Questowi za link)

4 thoughts on “Tymczasem w Indiach

  1. @quest: Nihili novi. Niestety. w tym całym raporcie to mnie bardziej ciekawi o co konkretnie poszło.

    Tak mi się przypomniało, że znany indyjski sceptyk-celebryta był sądzony za bluźnierstwo (bodaj), jak w jednym w swoich reportaży wyjaśnił tajemnicę cudu z krwawiącą rzeźbą Jezusa ukrzyżowanego (znalazł cieknącą rurę w ścianie, na której wisiał krucyfiks).

    @Hoppke: 🙂

    Like

Comments are closed.