10 porad dla projektantów graficznych… z Biblii

Nie pamiętam już jak trafiłem na “10 porad dla projektantów graficznych… z Biblii“. Chyba ktoś mi to porzucił. Można mi tutaj zarzucić czepialstwo. Przecież każdy ma prawo do własnych złudzeń. Ale autor sam mnie poprosił o interwencje (…)

Słowem wstępu

(… ) publikując to:

Jestem chrześcijaninem i projektantem graficznym. Czuję potrzebę rozwoju w jednej i drugiej dziedzinie, dlatego postanowiłem poszukać porad w Księdze Genesis – księdze, gdzie został opisany największy projekt w dziejach designu – stworzenie świata. Jeżeli nie jesteś wierzący, a Biblię traktujesz jak zbiór baśni i opowiastek – daję Ci słowo, że znajdziesz tam sporo konkretów w najważniejszych kwestiach życiowych.

I zaprezentował dziesięć porad, jaki rzekomo mają swoje poparcie w Biblii. Aby jednak pokazać, jak bardzo się myli uważając zbiór mitów i opowiastek za konkretną pomoc, postanowiłem poprzeć cytatami z Biblii tezy zupełnie przeciwne. W nagłówkach oryginalna porada, w tekście zmieniona, z dodatkowym krótkim uzasadnieniem.

PS. Może zdziwić, czemu niektóre akapity nijak nie trzymają się nagłówka (a raczej, czemu rozmijają się z jego negacją), ale wynika to z tekstu oryginalnego postu.

Nie publikuj projektów, których nie uważasz za dobre

Czyli u mnie: Publikuj wszystko co wlezie.

Nie ma co być wybrednym. Bóg stworzył Ziemię i obdarował życiem ludzi, nie weryfikując jakości swoich tworów. Po prostu poczeka i oceni co z tego wyjdzie. Uczyń to samo. Twórz i wystawiają na widok publiczny wszystko co popadnie.

Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną;

Zadbaj o funkcjonalność projektu

U mnie byłoby to więc: To co robisz, nie musi mieć sensu. I miałem problem z wyborem cytatu. Właściwie to cała Biblia nie ma wiele sensu. Zwłaszcza, jak uważa się ją za dzieło nieskończenie mądrej istoty, która być jej manifestem do ludzi. Zawiera  mnóstwo absurdów z punktu widzenia nauki, czy moralności, ale większość wymaga tłumaczenia. Wybrałem więc ten cytat:

Wracając rano do miasta, uczuł głód. A widząc drzewo figowe przy drodze, podszedł ku niemu, lecz nic na nim nie znalazł oprócz liści. I rzekł do niego: «Niechże już nigdy nie rodzi się z ciebie owoc!» I drzewo figowe natychmiast uschło. A uczniowie, widząc to, pytali ze zdumieniem: «Jak mogło drzewo figowe tak od razu uschnąć?»

Nie ważne co robisz i jaki ma to cel, liczy się jedynie zaimponowanie gawiedzi.

Niech Twój projekt się “rozmnaża”

U mnie: niech twój projekt będzie unikatem. Wiem, że bez sensu (patrz dwa punkty wyżej), ale przecież nie o to chodzi.

Tego, co Pan wymaga od nas, ty powinieneś obdarzać swoje dzieła. A Jego wola jest jasna:

(…) wolą Bożą jest wasze uświęcenie: powstrzymywanie się od rozpusty, aby każdy umiał utrzymywać ciało własne w świętości i we czci, a nie w pożądliwej namiętności, jak to czynią nie znający Boga poganie.

Tak jak i my mamy żyć w czystości, nasz projekt nie powinien rozpleniać wszędzie.

Zrób swój flagowy superprojekt

Nie twórz niczego, co wywyższa cię ponad innych, bo:

Obrzydłe Panu serce wyniosłe, z pewnością karania nie ujdzie.

Nie powinieneś więc wywyższać nad innych projektantów, twórz mizerne mało znaczące prace.

Zadbaj o work-life balance

Nie pozwalaj sobie na odpoczynek. Pan wyraził się bardzo jasno tutaj:

Trochę snu i trochę drzemania, trochę założenia rąk, aby zasnąć: przyjdzie na ciebie nędza jak włóczęga i niedostatek – jak biedak żebrzący

Jeśli zajdzie potrzeba, siedź do czwartej nad ranem. Zawsze jest coś, co możesz ulepszyć!

Udokumentuj swój proces

Pamiętaj, że to twoje dzieło ma być jednym świadectwem twojej pracy. Nie liczy się jak to osiągnąłeś, nikogo to nie obchodzi.

Wy jesteście naszym listem, pisanym w sercach naszych, listem, który znają i czytają wszyscy ludzie. Powszechnie o was wiadomo, żeście listem Chrystusowym dzięki naszemu posługiwaniu, listem napisanym nie atramentem, lecz Duchem Boga żywego; nie na kamiennych tablicach, lecz na żywych tablicach serc.

Jasno komunikuj swoje idee

Nie ma sensu mówić kim jesteś. To klienci mają to wiedzieć. Podobnie jak Pan nasz wcale nie określił się jednym imieniem jak masa pogańskich bóstw. On jest jedyny, ty też taki bądź.

Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?» Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM»

Dbaj o relacje

Unikaj kontaktowania się z innymi. Pan, przez Syracha, doradza ci:

Przemów, młodzieńcze, jeśli już musisz, skoro cię o to usilnie dwa razy proszono. Mów zwięźle, w niewielu słowach wiele treści, okaż, że jesteś taki, który coś wie, a zarazem umie milczeć.

Dziel się z innymi

Nigdy nie dawaj nic za darmo. Niczego nie upubliczniaj. Darmowe tutoriale i materiały są jakąś abominacją, bo Biblia stanowi jasno:

Godzien jest robotnik zapłaty swojej

Pozwól innym wpływać na swój projekt

Twój projekt, to Twoje dzieło. Twój, nie innych, nie pozwól nikomu zmieniać swojego dzieła. Tak jak wyraził to Św. Jana:

Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa , to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym – które są opisane w tej księdze.

Podsumowanie

Biblia to po prostu zbiór historyjek. Spisane po wiekach od powstania ustnych przekazów, tłumaczone przez byle kogo. Ponieważ większość ludzi nie zna ich oryginalnego kontekstu, można przez wyrwane kilka zdań uzasadnić praktycznie wszystko co się chce. Co więcej można by do tego używać nie mal każdej dostatecznie grubej książki.

Nie ma więc sensu motywowanie Biblią nawet najprawdziwszej prawdy. Używajcie swojego doświadczenia, cudzego doświadczenia, lub odwołań do materiału opracowanego przez specjalistów w swojej dziedzinie. Nie zależnie, czy chodzi o budowanie rakiet, projektowanie stron, czy życie w ogólności. Zwłaszcza to ostatnie, zasługuje, aby trzymać od niego bajki z daleka.