Kilka z osiemdziesięciu pytań dookoła teizmu

Dostałem link: osiemdziesiąt pytań dookoła teizmu. Jest to zbiór zagadnień, jakimi możesz zbijać z pantałyku osoby wierzące (głównie w chrześcijaństwo). I choć z  większością owych z tej listy, nie mam problemów, to kilka wydaje się być nazbyt prostych, wręcz nieprzemyślanych.Postanowiłem więc je wypunktować i odpowiedzieć na nie. Już zdecydowałeś się kogoś zaskoczyć, to niech chociaż faktycznie będzie musiał rozważyć swoją odpowiedź.

Pytania dokoła teizmu zbyt proste, aby na nie nie odpowiedzieć od razu

3. Jeżeli Bóg strącił diabła do piekieł, a piekło jest miejscem wiecznego potępienia, z którego już sam Bóg nie może uratować, to dlaczego kaznodzieje mówią nam, że diabeł przechadza się korytarzami szkół i kusi nastolatków do brania narkotyków i uprawiania seksu przedmałżeńskiego?

Bo piekło nie jest więzieniem. A szatan nie jest zwykłą duszą.

11. Czemu jest tak, że teiści każą mi zbadać cały wszechświat bym mógł powiedzieć, że Boga nie ma, kiedy w rzeczywistości wystarczy zbadać jedno miejsce i nie znaleźć Boga by stwierdzić, że go nie ma skoro ma być wszechobecny? – Chris

To jest czysto logiczne podejście, bazujące na poetyce opisu boga. No i bóg może zażyczyć sobie nie istnienia w miejscu badania, bo nie jest właściwością przestrzeni.

12. Jeśli Eden był naprawdę prawdziwym rajem, to dlaczego Ewa chciała zjeść jabłko? Czyż doskonałe miejsce nie powinno zapewnić człowiekowi wszystkiego, co ten by chciał, tak by nie pragnął już niczego? – keyser soze

Ponieważ miała wolną wolę (zerknij na odpowiedź do pytania nr 26).

18. Chrześcijanie twierdzą, że umierające dziecko idzie prosto do nieba. Dlaczego więc są tak przeciw aborcji? Wszystkie dzieci są pozbawiane okazji by pójść do piekła. A może też Bóg oczekuje od nienarodzonych płodów przyjęcia nauk Jezusa? – dissolvedego@satannet.org

Bo aborcja to ingerencja w naturalny proces (wolę Pana, jeśli wolisz). Tak samo chrześcijanie nie popierają zabójstwa (chyba, że … ), a aborcje wprost nazywają mordem.

19. Dlaczego Bóg ma uczucia (zazdrość, złość, smutek, miłość, itp.) jeśli jest wszechmocny, wszechwiedzący i wszechobecny? Uczucia powstają w reakcji na coś, więc jak Bóg może na coś reagować skoro jest wszechwiedzący i ma przewidziany plan?

Jako wszechmocny, może też sobie nakazać niewiedzę. Odpowiedziałem na to pytanie, ale dalej jest warte, aby go zadać.

22. Nigdy nie dostałem zdalnie sterowanego autka, gdy byłem dzieckiem, chociaż tak bardzo się o nie modliłem. Czy gdybym prosił o potępienie, Bóg spełniłby moje życzenie?… Uff, dzięki Boże! – dissolvedego@satannet.org

Nie? Bo bóg nie spełnia wszystkich modlitw? To chyba jasne. Jakby spełniał wszystkie, nie było by ateizmu 🙂 W ogóle niczego by nie było.

26. Skoro Bóg jest wszechwiedzący i „jest miłością”, dlaczego doprowadził do stworzenia dziecka [człowieka], gdy wiedział, że to dziecko pewnego dnia się go wyprze i będzie musiało spędzić wieczność płonąć w jeziorze ognia? Gdybym był Bogiem nie zrobiłbym tego; mam więcej miłości do ludzi niż On. – TiredTurkeyProd

To jest ciekawy filozoficzny problem. Ale rozwiązanie jest proste: Bóg chciał, aby jego dzieło go kochało, z własnej woli. Więc taką dał człowiekowi. Bez możliwości odrzucenia miłości Boga, nie miałaby sensu ta, którą Bóg od ludzi otrzymuje.

33. Za każdym razem, gdy idę na pogrzeb, ksiądz mówi coś w rodzaju: “Bóg wezwał tę duszę do Nieba”, lub “Bóg powiedział, że czas iść do domu”, lub coś takiego. Jeśli Bóg wzywa tych ludzi do „domu”, to dlaczego zamykamy morderców w więzieniach? Jak możemy kogokolwiek osądzić za wykonywanie woli bożej?

Tak samo jak przy pytaniu nr 18: bo nawet chrześcijanie nie są tak głupi, aby usprawiedliwiać mordercę, jako wykonawce woli bożej. Zazwyczaj.

35. Konserwatywni Żydzi używają imienia Jahwe jako imienia Boga, gdyż jego prawdziwe imię jest przypuszczalnie niewymawialne. Moje pytani brzmi: Jak ludzie mogą wzywać imię Pana na daremnie, kiedy nikt w rzeczywistości nie zna jego imienia?

To kwestia przekonania. Jeśli ktoś wierzy, że bóg nazywa się Mietek, to wypowiadając świadomie to właśnie słowo, wzywa go. Zapewne na daremno. To pytanie nie jest w sumie takie złe i również nadaje aby nim rzucić.

42. Skoro Bóg ma w stosunku do Ciebie plan, który nie może zostać zmieniony, to naprawdę masz wolną wolę?

Plan, może oznacza również zamysł. Tak jak w niektórych grach symulacyjnych, gdzie nie można bezpośrednio kierować pojedynczym ludzikiem, mimo wszystko i tak mamy jakiś plany wobec nic i możemy je egzekwować.

48. Skąd Adam i Ewa mogli wiedzieć, że to źle być nieposłusznym w stosunku do Boga, jeśli nie zjedli jeszcze owocu drzewa poznania dobra i zła? Nie można ich pociągać do odpowiedzialności, jeśli nie zdawali sobie sprawy z tego, co robią.

Bo im powiedział: “nie jedźcie z tego drzewa”.

49. Skoro Bogu nie pasowały nieobrzezane członki, to dlaczego wpierw stworzył mężczyznę z napletkiem?

Obrzezanie jest ofiarą człowieka wobec Boga.

54. Skoro Bóg chce byśmy żyli prawo i wybierali „dobro”, to czemu stworzył zło? (Iz 45, 6:7). Nie wspominając o tym, że już wiedział, którzy ludzie nie wybiorą „dobra”, więc po co tworzył ich na początku? Wygląda na to, że wielu rodzi się po to by iść do Piekła.

Podobne do pytania nr 26: wolny wybór pomiędzy dobrem a złem nie ma sensu, jeśli nie można wybrać zła.

65. Cytując za Nowym Testamentem (Mt 5, 17:18): „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.” Więc skoro Jezus wciąż nie zmienił „prawa” to czemu nadal nie palimy wiedźm, kamienujemy cudzołożnic i nieposłusznych dzieci, nie zabijamy homoseksualistów, nie wyganiamy ludzi pracujących podczas Sabatu (pielęgniarki, lekarze itp.), nie rozlewamy krwi na ołtarze, nie urywamy głów małym ptakom, no i oczywiście nie składamy bogom ofiar z ludzi. – Sheila L. Chambers

Cóż… po części nawet chrześcijanie starają się jakieś te obyczaje utrzymać. Np. zakaz pracy w niedzielę, czy zakaz istnienia homoseksualistów. Ok, to jest dobre pytanie, ja po prostu tu się nabijam.

75. Przed wynalezieniem pisma (5000 lat p.n.e.), na jakiej podstawie Bóg sądził ludzi, którzy umarli zanim został spisany tekst hebrajski i grecki (Biblia). [tłumaczenie dosłowne] – agent2g@aol.com

Na podstawie przekazów ustnych.

80. Czemu Bóg nie zakazał Adamowi i Ewie jeść z innego magicznego drzewa? – damon@internetwis.com

Prawdę nie rozumiem tego pytania. Zakaz z tego, bo kto mu zabroni? Taki miał kaprys, jego ogród w końcu.

Słowo końcowe

Rozmowa z osobą pewnej wiary, z pozycji kogoś kto nie podziela jej systemu wierzeń jest oczywiście niezbyt wyrównaną walką. Jeśli tak akurat postanowimy tę prowadzić.

Większość wierzących nie myśli wiele nad teologią własnego wyznania i bez problemu łyka coraz dziwniejsze historyjki serwowane jej w ramach społeczności. Wiele kościołów, też jawnie unika dialogu i prędzej pozbywa się jednostek wątpiących. Dlatego nie należy dziwić się, że szeregowy wyznawca nie podoła nawet prostemu pytaniu.

Chciałbym tu więc prosić o niekopanie leżącego i zachowanie szacunku dla tego drugiego rozmówcy. Nawet jeśli prosi się o zmasakrowanie. Bardzo często to właśnie takie trudne pytania, sprawiają, że ludzie zaczynają wybudzać się z bezmyślnej wiary. Zaczynają szukać i rozumować. O ile nie poczują się zaatakowani.

2 thoughts on “Kilka z osiemdziesięciu pytań dookoła teizmu

 1. Mam wrażenie, że zadający takie pytania są idealnym targetem dla nawracających. Bo te pytania dość naiwne są. I zakładają istnienie wersji wierzących. BTW z tym imieniem nadaremno to IIRC chodziło o błahe sprawy.

  Like

  • Odpowiedziałem na te najbardziej oczywiste. Co nie znaczy, że nie było tam przysłowiowych ćwieków.
   Istnieją oczywiście listy od wierzących dla ateistów, ale pytania na nich są jeszcze głupsze. Może dlatego, ateizm z założenia opiera się na logice. A może po prostu jestem z tym bardziej otrzaskany.
   Z tym imieniem na daremno chodzi o to, by nie wołać “O Jezu!” co chwila.

   Like

Comments are closed.