List od diabła

Maria Crocifissa della Concezione, włoska zakonnica w roku 1676 obudziła się cała upaprana tuszem w swojej celi. Przed nią leżały kartki z listem, jaki miał jej podyktować Lucyfer.

A więc Pan Ciemności istnieje, ale najwyraźniej nie umie pisać. Zastanawiacie się co też podyktował? No cóż, nie będzie tak z tym łatwo. Widzicie, tekst jest zaszyfrowany. Siostra Maria była poliglotką, ów list to więc zbiór symboli luźno opartych na kilku językach. Sprytny ten Diaboł, bo odszyfrowanie zajęło wieki. Przyjmując, że taka była jego intencja.

Artykuł na jakim się opieram (ten z Onetu), skupia się głównie na treści przesłania Belzebuba. Z sensacyjną wstawką o sposobie jego odszyfrowania, bo pojawia się tam: deep web. Jedno konkretne zdanie bardzo mnie zaintrygowało: “w liście napisano, że Bóg nie istnieje i wymyślili go ludzie”. Oto Szatan kazał napisać, że nie ma Boga… Sam Szatan. Że nie ma jedynego uzasadnienia jego bytu. Inna sprawa, że poza tym raczej argumentował sensownie. Zechciałem dotrzeć do oryginału.

Niestety całość wiadomości jest nie znana, jedynie kilka zdań. I co ciekawsze, w angielskich wersjach opisu aktu odszyfrowania, nie ma owego intrygującego zdania o nieistnieniu Boga. Powtarzają się wszystkie inne, kwestionujące dogmaty wiary, ale nie to jedno prowadzące do wewnętrznej sprzeczności. Skąd więc pojawiło się to na Onecie? Być może korzystano z innego źródła. Albo ktoś nieco dodał od siebie przy tłumaczeniu. Niestety się nie dowiem.

Wracając do autorki, pani Marii. Jej współcześni uważali, że diabeł ją męczył ją częstymi atakami. Dziś najprawdopodobniej leczona byłyby na schizofrenię. Bardziej przyziemnie, ale być może przyniosło by to ulgę tej schorowanej kobiecie. Pamiętajcie o tym, gdyby ktoś zachwalałby wam egzorcyzmy: często to spektakl, w którym główny aktor autentycznie cierpi. I to nie machanie krzyżem nad nim jest lekarstwem.

Linki