What Remains of Edith Finch

Na stronie firmy Epic Games, za posiadanie konta, można dostać grę: “What Remains of Edith Finch”. Przygodówka ów zdobyła “British Academy Games for Best Game 2017”, “Game Developers Choice Awards”, “The Game Awards 2017” i przyznam: zasłużyła. Więc nie ma co mitrężyć, bierzcie i grajcie.

No dobra, skoro trzeba was przekonywać… To zacznijmy od krótkiego opisu. Jest to symulator chodzenia. Zwiedzamy w nim rodzinny dom protagonistki. Budynek dość niezwykły, bo wolą nestorki rodu, dobudowywane są nowe pokoje, a stare stają swego rodzaju sanktuariami dla ich poprzednich mieszkańców, członków rodziny, który już nie żyją.

I każdy z tych pokoi to inna rozgrywka, inny motyw, inny styl graficzny i inna historia. I właśnie to czyni tę grę tak niezwykłą. Naprawdę warto się pochylić, tym bardziej, że jest stosunkowo krótka, a cena rejestracji i instalacji następnego DRM-a w systemie wydaje się być małą ceną za taką perełkę.

Z dzienniczka sceptyka

To mały spoiler, ale szybko wyjdzie, że większość członków familii Finchów już nie żyje. A część z nich zmarła w dość tajemniczych okolicznościach. I tu wychodzi moje przyziemne podejście do fabuły ponieważ z góry założyłem, że części tych opowieści zostały podkoloryzowane. Jednak wielu fanów przyjmuje magiczną przyczynę za realną (w świecie gry). Kto ma rację? Na szczęście w tym przypadku ma to żadnego znaczenia: co kto lubi.
 

Linki