Słowo na niedzielę #22

Kiedy oglądasz filmy lub czytasz książki o końcu świata (nie musi być dosłownie, może być lokalny), wcześnie czy później wypłynie na wierzch jakaś forma fanatyzmu religijnego. Zazwyczaj w postaci fikcyjnej sekty.

Jakiś prorok zaczyna zyskiwać realną władzę, upatrując przyczyn złej sytuacji w braku wiary innych, ich grzechów itp. A środkiem zaradczym ma być modlitwa i podporządkowanie jemu.

Postrzegałem to raczej za trop podobnie jak bandytów, mutantów, czy innych kanibali, którzy wylęgną na drogi w Dniach Ostatnich. Ale z wiadomości z Lublina przekonały mnie, że to nie do końca taki znowu wymysł.

Proboszcz (…) ks. Mirosław Matuszny wyszedł na ulice z relikwiami św. Antoniego. Kapłan zachęca do duchowego włączenia się w modlitwę o oddalenie zarazy. Wcześniej prosił mieszkańców centrum miasta, by wystawili w oknach obrazek lub figurkę św. Antoniego z Padwy – patrona Lublina a także krzyż.

Prawie jak w Średniowieczu. Bez samobiczowania jednak. Ale metropolita lubelski zainterweniował i procesowanie ks. Mirosława się skończyło.

W sumie nie wiem czemu. Pan proboszcz nie pierwszy bierze nauki Kościoła na poważnie mimowolnie ośmieszając je. A przy tym nikogo nie ciągnął za sobą, nie zachodzi do mieszkań. Niech sobie chodzi. Trudno o lepszy przykład, jak to modlitwa niewiele daje. A zaraza ma gdzieś nawet najsroższe spojrzenie św. Antoniego. Jak to drzewiej bywało. Pamiętajcie dzieci! Mydło ma moc większą niż wasze pacierze. W sumie to odpowiedziałem sobie na pytanie, czemu mu zakazano.

Linki

Uwaga: oba pochodzą linki z portalu “Prawa Strona Internetu. Informacje z życia Kościoła i prawicowa publicystyka”. Choć opis jest zmanipulowany (czym się autorzy nie przejmują nawet), to jednak podaje oba fakty. Zostaliście ostrzeżeni przed klikaniem.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s